Zlepšuje se, aby nemusela tolik běhat. Ambice ale "skromná holka" Vrzalová nepřehání

Simona Vrzalová překonala osobní halový rekord o více než čtyři sekundy.
Halový mistr Evropy z Prahy 2015 musí první část letošní sezony celou vynechat. Jakuba Holušu trápí únavová zlomenina a zánět kyčle, a tak dorazil do atletické haly ve Vítkovicích jen jako čestný host.
Úterní mítink Czech Indoor Gala se netýkal ani koulaře Tomáše Staňka, který se zranil při tréninku a 17 dní před halovým evropským šampionátem v Glasgow dal přednost odpočinku.
V koulařském sektoru bojoval mimo jiné Bosňan Mesud Pezer a výkonem 20,16 metru obsadil třetí místo.
Kanaďan Tim Nedow vrhl o 27 centimetrů dál a bral v Ostravě stříbro.
Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 2. 2019 11:53
Jako den a noc byly odlišné výkony Simony Vrzalové a Radka Jušky, českých hvězd ostravského mítinku Czech Indoor Gala. Zatímco třicetiletá mílařka zlomila další národní maximum a má před halovým evropským šampionátem skvělou formu, stříbrný dálkař z Prahy 2015 zapsal šest křížků a pokračuje v trápení.

Ženský běh na 1500 metrů byl v ostravské atletické hale prvním bodem na programu, ale nakonec se stal pro české fanoušky vrcholem. Vrzalová potvrdila, v jaké pohodě běhá, a výkonem 4:05.73 na druhém místě za Polkou Sofií Ennaouiovou překonala český halový rekord.

"Běželo se mi skvěle a pořád jsem měla strašně moc sil," vydechla česká mílařka v cíli. Po odstoupení vodičky Kateřiny Hálové se držela na čele a favorizovaná Ennaouiová ji předběhla až v cílové rovince. "Věděla jsem, že mi dýchá na záda, což mě hnalo dopředu," přiznala Vrzalová.

Není zvyklá, aby závod takovým způsobem odtáhla. Půlkařka Hálová, jež měla závod rozběhnout na český rekord, si vytvořila zkraje až příliš velký náskok a zbytku startovního pole tolik nepomohla. "Trochu to přepálila, ale i tak bylo dobré vidět někoho před sebou," smála se Vrzalová.

Ještě v neděli závodila na nemistrovském kilometru ve Francii a v noci z neděle na pondělí spala zhruba dvě hodiny. "Ale vůbec mi to nevadilo, byla jsem v pohodě. Cestování mi nijak neuškodilo, v pondělí jsem se pořádně vyspala," sdělovala atletka z Českého Těšína.

Po kilometru zaběhla Vrzalová český rekord také na patnáctistovce a ráda by v létě zlomila i venkovní národní maximum Ivany Walterové z roku 1986 (4:01.84). Nejdříve ji čeká republikový šampionát, znovu v Ostravě, a potom vrchol halové sezony na ME v Glasgow.

"Na republice poběžím osmistovku s Kačou Hálovou, chceme běžet na limit pro Evropu. Asi budu startovat i na patnáctistovce a mám pocit, že Kristiina (Mäki) a Diana (Mezuliáníková) ji vynechávají, mělo by to být v pohodě. Snad nikdo nepřekvapí," doufala Vrzalová směrem k víkendu.

Jedna fáze tréninku Vrzalové zatím stačí

A jaké ambice má směrem ke Glasgow? "Jsem skromná holka. Třeba si na tréninku představuju, že finišuju o medaili, ale radši o tom nemluvím nahlas," řekla mílařka, která se k atletice vrátila před třemi lety poté, co se léčila z chudokrevnosti.

Šampionát ve Skotsku bude pro Vrzalovou od Bělehradu před dvěma lety už pátou velkou mezinárodní akcí, s trenérem Augustinem Šulcem přesto vítkovická závodnice stále trénuje jen jednu fázi denně. "Všichni kolem mě jedou dvoufázově a myslela jsem, že bych měla i já. Ale trenér mi říkal, že dokud se na jedné fázi zlepšuju, stačí to," vysvětlila.

"Až začnu stagnovat, budeme přidávat. Takže mám motivaci zlepšovat se, abych nemusela tolik běhat," dodala Vrzalová se širokým úsměvem.

V Ostravě sledoval její závod s napětím i kolega z reprezentace Jakub Holuša, který byl původně hlavní tváří mítinku, ale nakonec kvůli únavové zlomenině a těžkému zánětu kyčle vynechává celou halovou sezonu.

"Simona běžela úžasně, ale pořád si myslím, že má na čas o tři sekundy rychlejší," prohlásil halový mistr Evropy z Prahy. Problémy s kyčlemi má Holuša odmalička, zánět ho trápil už čtyřikrát v kariéře. "Vždycky jsem se z toho vylízal, teď tomu musím dát asi dva měsíce klid," měl jasno.

Juška má poslední možnost, tak dlouho ještě nečekal

Holuša na Czech Indoor Gala fandil i ostatním českým atletům, a tak viděl mimo jiné i nepovedené představení dálkaře Radka Jušky. Ten se ani na pátý pokus nepřiblížil limitu pro Glasgow, který činí 7,90 metru. V Ostravě dokonce pětadvacetiletý atlet nezapsal jediný platný pokus.

"Jsem z toho nervózní, ale doteď mě mrzelo, že jsem neměl ani náznaky. V Ostravě to konečně jelo podle představ, asi se ukázala rychlost, jenže bohužel jsem přešlápl," hodnotil zklamaně rodák za Staroviček. V neděli bude mít na mistrovství republiky poslední šanci kvalifikační limit zdolat.

Raritní zápis se šesti křížky zažil poprvé v kariéře. "Jeden pokus jsem si radši ani nenechal změřit. Ještě se mi nestalo, abych na limit tak dlouho čekal. Snad to vyjde v neděli," věřil Juška.

Právo startovat na evropském šampionátu ve Skotsku má 25 českých atletů. O zbylá místa se bude bojovat na víkendovém mistrovství republiky. HME v Glasgow přijde na řadu od 1. do 3. března.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 18 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 40 minutami

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy