Kanoisté by mohli v Riu přepsat olympijskou historii. Brousí si zuby na tři medaile

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 6. 2016 14:31
Čeští kanoisté do Ria de Janeira vysílají nebývale silnou výpravu. O cenné kovy se utká osm českých zástupců, přičemž podle trenéra Pavla Hottmara je v jejich moci získat tři medaile, což by byl v historickém ohledu nebývalý úspěch.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: Ivana Roháčková

Praha - Je to k nevíře, ale to tak. Na poválečných olympijských hrách v letech 1948 a 1952 vybojovali čeští kanoisté čtyři zlaté medaile, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Na  dalších čtrnácti olympiádách pak pouhé tři cenné kovy: dvě zlata Martin Doktor v roce 1996 a čtyřkajak před čtyřmi lety v Londýně.Zato letos se do Ria vydá osmičlenný tým s reálnými nadějemi hned na několik předních umístění.

"Jsem rád, že se  nám tento týden podařilo uzavřít konečnou nominaci, závodníci teď budou mít klid na přípravu,“ zdůraznil reprezentační trenér Pavel Hottmar hned v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kdo tedy z vašich svěřenců našel cestu na olympijské hry?

Vedle již jistých kanoistů Martina Fuksy (C1 1000 a 200 m) a Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem (C2 1000 m) i kajakáře Josefa Dostála (K1 1000 m) rozhodl víkendový Světový pohár v portugalském Montemoru o tom, že na singlkajaku pojede Filip Šváb a čtyřkajak bude startovat ve stejném složení jako v roce 2012 v Londýně: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Proč konečné rozhodnutí o složení čtyřkajaku trvalo tak dlouho?

Posádka z Londýna předváděla už loni, ale hlavně zpočátku letošního roku dost rozpačité výkony a naopak třiadvacetiletý Jakub Špicar se hned několikrát představil ve velice dobrém světle. Proto jsem ho zkusil ve čtyřkajaku, ukazovala se i shoda s ostatními členy posádky, ale ani po několika pokusech se tomuto kvartetu nedařilo. Před týdnem jsme se proto vrátili k původní sestavě, která předvedla parádní výkon. Bezpečné vítězství ji dokonale stmelilo a dodalo velkou sílu do závěrečné přípravy. Věřím, že svoji výkonnost ještě trochu posunou.

Uvažujete i o startu Havla se Štěrbou v deblkajaku?

Jsou to bronzoví medailisté z loňského mistrovství Evropy, takže budou moci nastoupit i v Riu. Naším jednoznačným cílem je však uspět ve čtyřkajaku, takže pro oba by byl další start dost velkou zátěží. Případnou přihlášku do závodu podám až podle vývoje přípravy a lze ji měnit ještě v srpnu.

Takže Špicar je definitivně vyřazen?

Moc mě to mrzí, ale do Ria pojede s námi jen jako náhradník. Přitom v Montemoru skončil v závodě jednotlivců druhý, hned za Dostálem, což bude zapsáno v historii české kanoistiky velkým písmem. Ale bohužel, do čtyřkajaku se nevešel a v jednotlivcích může za každou zemi startovat pouze jeden závodník. Je stejně starý jako Dostál a už od juniorských let zůstává stále v jeho stínu.

V jakém světle vidíte vystoupení Dostála na jeho kilometrové trati?

Už třetí sezonu patří do světové špičky. V posledních dvou týdnech vyhrál závody Světového poháru v Račicích i v Montemoru a i pro Rio zůstává mezi největšími medailovými kandidáty. Na olympiádě ho sice čeká více vynikajících kajakářů, ale věřím, že na některý z cenných kovů dosáhne.

Má reálnou šanci na přední příčky také kanoista Martin Fuksa?

Určitě! Podle dosavadních výsledků je absolutní jedničkou Němec Brendel, olympijský vítěz a světový šampion. Další tři kanoisté, včetně Martina, jsou velice vyrovnaní. Půjde hlavně o správné načasování formy, ale při jeho zodpovědnosti v přípravě a odborném vedení věřím ještě ve zlepšení jeho současné výkonnosti a tedy i k oprávněným nadějím na kilometrové trati. Pojede sice ještě "dvoustovku,“ což je však pro něj spíš doplňková disciplína, v níž nemá co ztratit.

Co byste považoval za úspěch kajakáře Filipa Švába a deblkanoe Radoň, Dvořák?

Šváb je starší závodník, který má za sebou řadu pěkných výsledků, ale v Riu ho čeká obrovská konkurence. Na startu závodu na 200 metrů bude kolem třiceti kajakářů, takže velkým úspěchem by pro mě byl jeho postup do osmičlenného finále.Také Radoň s Dvořákem budou bojovat s řadou výborných kanoistů, ale pokud  je bude zdobit optimální forma, tak ve velké vyrovnanosti závodního pole mohou dosáhnout i na přední umístění.

Jaký program mají vaši svěřenci do zahájení olympiády?

Dostál cestuje do italského Livigna, kde ve vysokohorském prostředí stráví tři týdny. Jinak všichni členové čtyřkajaku se budou připravovat v Račících až do červencového mistrovství republiky. A před odletem do Brazílie ještě zamíří do Kadaně, kde je voda těžká a má podobný charakter jako v Riu. Čtyřkajak i Radoň s Dvořákem neplánují už žádné mezinárodní závody. Naopak Fuksa a Šváb se  koncem června ještě vydají na evropský šampionát do Moskvy.

A jaké vysvědčení z Ria by vás potěšilo?

Všechny posádky letos dokázaly, že se mohou prosadit i na mezinárodní scéně.. Za každým členem naší osmičky je velký kus práce a před ním určitě ještě enormní úsilí, aby na olympiádu přijel s oprávněnými nadějemi na co nejvyšší příčky. Proto netajím, že by mě potěšily dvě medaile a kdyby bylo ještě o jednu víc, tak bychom vlastně přepsali dosavadní českou olympijskou historii, což by byla senzace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy