Odbarvené hlavy skokanům medaili nepřinesly. Jsou sedmí

kub
22. 2. 2010 21:55
Závod družstev vyhráli Rakušané
Antonín Hájek
Antonín Hájek | Foto: Reuters

Vancouver - Českému skokanskému kvarteto ve složení Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Jakub Janda obsadilo v závodu družstev sedmé místo.

Podle očekávání zvítězili Rakušané s obrovským náskokem před Němci. Bronzový stupínek vybojovali Norové.

Tentokrát už nenastoupil vítěz individuálních závodů Simon Ammann, jelikož švýcarská výprava ve Vancouveru čítala pouze dva závodníky.

Sledujte ŽIVĚ český boj o medaile ve sprintech dvojic

České družstvo, jehož členové si na tento závod nechali odbarvit vlasy, se v některých chvílích dostávalo do bojů o medaili. Nadějné pokusy ke 130 metrům i více však byly vyváženy stejnou nebo ještě lepší odpovědí ze strany soupeřů, a tak nakonec na třetí místo scházelo necelých padesát bodů.

V prvním kole doletěl z Čechů nejdál Koudelka, když přistál na hranici 131 metrů. "Zkušební kolo mi nevyšlo, tak jsem byl nervóznější, ale dobře to dopadlo, byl do dobrý skok," liboval si Koudelka.

Čtěte také: Ammann je skokanským rekordmanem. Získal už čtyři zlata

Naopak podle papírových předpokladů se nejméně vedlo Hlavovi, jehož pokus měřil 125 metrů.

Jeho skoky se ukázaly jako rozhodující limit českých nadějí, neboť se ve druhém kole, v němž se obecně skákalo o poznání dále, zlepšil pouze o metr.

Podobně se nedařilo ani Jandovi. Posun ze sedmého na páté místo díky letům ke 135 metrům Hájka a Koudelky se tak změnil v pád na původní pozici.

O pódium si to tedy rozdali předpokládaní favorité. Soutěž se však postupem času měnila v bitvu pouze o stříbro a bronz, protože první místo Rakouska nabývalo čím dál více na jistotě.

V prvním kole měla dokonce sestava Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer pokaždé nejlepší výkon série.

Druhý díl závodu, kam postoupila už jen nejlepší osmička týmů zakončená Slovinci a jehož závěr byl protahován nepříznivým počasím, ozdobil poslední skok Schlierenzauera. Úchvatný velelet dlouhý 146,5 metru sice zakončil mírným hrábnutím rukou při dopadu, přesto bezpečně završil rakouský triumf a sobě spravil náladu z individuálních závodů, v nichž se po zlatu natahoval marně.

Skoky na lyžích - závod družstev:
1. Rakousko (Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer) 1107,9 b., 2. Německo (Neumayer, Wank, Schmitt, Uhrmann) 1035,8, 3. Norsko (Bardal, Hilde, Evensen, Jacobsen) 1030,3, 4. Finsko (Hautamäki, Happonen, Keituri, Olli) 1014,6, 5. Japonsko (Ito, Takeuči, Točimoto, Kasai) 1007,7, 6. Polsko (Hula, Rutkowski, Stoch, Malysz) 996,7, 7. Česká republika (Hájek, Koudelka, Hlava, Janda) 981,8, 8. Slovinsko (Pikl, Meznar, Prevc, Kranjec) 958,8.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy