Olympiáda ŽIVĚ: Českým sprinterům medaile unikla

Sport Sport
22. 2. 2010 9:00
Sledujte dnes večer závod ve sprintu dvojic s Martinem Koukalem a Dušanem Kožíškem
Martin Koukal dnes neměl svůj den. Jako druhý muž celkového pořadí Tour de Ski startoval na trať předposlední před Koukalem. Jeho čas ho však umístil až na 42. místo, se ztrátou téměř tři minuty na vítěze.
Martin Koukal dnes neměl svůj den. Jako druhý muž celkového pořadí Tour de Ski startoval na trať předposlední před Koukalem. Jeho čas ho však umístil až na 42. místo, se ztrátou téměř tři minuty na vítěze. | Foto: Ondřej Besperát

Minuta po minutě

  Děkujeme za pozornost, on-line přenos z olympiády skončil. U další reportáže na viděnou, chcete-li na počtenou. 

  Výsledky:
1. Norsko (Pettersen, Northug) 19:01,0 minuty
2. Německo (Tscharnke, Teichmann) +1,3
3. Rusko (Morilov, Peťuchov) +1,5
4. Kanada +6,3
5. Kazachstán +6,5
6. Česko (Kožíšek, Koukal) +12,8
7. Francie +17,7
8. Itálie +20,1
 

  Sprint dvojic je za námi. Ačkoliv Češi měli medailové ambice, nenaplnili je. Škoda: semifinále zvládli výborně, ale finále jim nevyšlo. Bohužel si to bude vyčítat Dušan Kožíšek, jenž nejdříve zlomil hůlku a pak upadl. Martin Koukal by mohl být v takové formě velkým tahounem (a finišmenem) štafety. Zlatou radost konečně prožívají Norové, smutní nebudou ani Němci, kteří nakonec vybojovali stříbro. Třetí skončili trochu překvapivě Rusové. 

  Češi končí na šestém místě - Koukal už nemohl ztrátu stáhnout. Ten tak dojíždí do cíle se ztrátou dvanácti sekund na vítězné Nory.  

  Ale ještě před cílovou rovinkou Teichmann ztratil, do čela se dostal Northug a suverénně si dojel pro zlato. Pro první norské zlato v mužském běžeckém lyžování tady ve Whistleru. O stříbru a bronzu musí rozhodnout cílová kamera. 

  Čeká nás dramatický finiš... 

  K prvnímu místu se přibližují závodníci Ruska a Norska - Peťuchov a Northug. 

  Němci vedou, Teichmann má nyní na rovince náskok zhruba třiceti metrů. Koukal je na šestém, sedmém místě. Poslední šance na útok přijde v kopci! 

  Němci jedou do předávky na prvním místě, druzí jsou Kanaďané a třetí Norsko. Koukal bude mít těžkou pozici - Kožíšek mu předal se ztrátou šesti sekund. 

  Tak to je tempo! Němec Tscharnke za to "vzal" do kopce a ostatní zaostávají. 

  Poslední dvě kola! Koukal předává Kožíškovi na šestém místě s minimální ztrátou. Ještě před cílovou rovinkou jeden ze závodníků spadl, byl to Francouz Miranda. 

  Ale Koukal má sprinterskou formu opravdu skvělou, ztrátu stáhl a česká dvojice je znovu ve hře. 

  Češi proto předávají na devátém místě, Koukal má před sebou malou asi čtyřvteřinovou "díru".  

  Tak to jsme zakřikli... Dušan Kožíšek v podobném místě jako v úvodním okruhu spadl po jednom z kontaktů, bohužel před začátkem kopce! 

  Kožíšek ale po komplikaci v prvním kole nyní zabral. V úvodním stoupání na této trati se dostal mezi nejlepší šestku. 

  Předávka do třetího okruhu ze šesti: Ve vedení je tentokráte Norsko před Kazachstánem a Německem. Češi jsou osmí, zato Italové ztratili. 

  Nyní zkouší ujet Northug, ale všichni zůstávají v kontaktu. 

  Dvě vteřiny a jednu desetinu, tolik ztratil Kožíšek. Ale opět se opakuje situace z prvního okruhu, tempo není bůhvíjaké... 

  Češi předávají na posledním desátém místě, na trať vyjel Martin Koukal. 

  A pozor: Kožíšek ve stoupání zlomil hůl. Naštěstí moc vteřin neztratil, brzy mu jeden ze servismanů podal novou. 

  Závod se na začátku taktizuje, nikdo nechce udávat tempo. Kožíšek se ve stoupání trochu propadl. 

  Po úvodních několika metrech je český tým třetí. 

  Češi mají číslo šestnáct, na samotném startu jim patří druhá příčka. Rozbíhá Dušan Kožíšek. 

  Závod nám začne za dvě minuty, nyní jsou všechny týmy představovány. 

  Silní budou také Italové Pasini a Zorzi, překvapit by pak s číslem devatenáct mohli Francouzi, tam vedle zkušeného a zlatého medailisty z Turína Vittoze pojede méně známý Miranda. 

  Podívejme se ještě před startem na největší favority. Za Norsko jede suverénní Northug a trochu překvapivě i méně známý Pettersen, který je vyloženým sprinterem - v individuálním sprintu na olympiádě skončil šestý. Německý dres oblékne mladý Tscharnke a výborný Teichmann. Šance Kanady zvyšuje silná a vyrovnaná dvojice Harvey a Kershaw. 

  Za necelých deset minut odstartuje ve Whistleru finále mužů, které nás zajímá určitě mnohem více! Kožíšek s Koukalem by mohli mít menší výhodu oproti Norům či Němcům z prostého důvodu: Jeli první semifinále a měli o dvacet minut delší přestávku.  

  Zlato putuje do Německa, stříbro berou Švédky a bronz získávají Rusky. Ačkoliv Kallaová s Haagovou obvykle byli v čele, v závěru trochu došly druhé jmenované síly a Nystadová ji zkušeně předjela a už první místo nepustila.  

  Po polovině ženského finále vedou Švédky před Němkami. Oba týmy trochu utekly soupeřkám, třetí Finky už ztrácejí skoro tři vteřiny. 

  Start finále žen je tady. Ke zlatu má blízko Švédsko, slušně by měly jet určitě i zkušené Němky a Italky. Jen zopakujme, že Češky chyběly už na startu semifinále. 

  A ještě slovem: Český tým potvrdil, že patří k adeptům na medaili. Rozhodně s námi proto zůstaňte a nechoďte spát, bude to hodně zajímavý závod... Finále žen začíná ve 22 hodin, o půlhodiny později se na trati ve Whistleru pojede finále mužů. Už v něm nebudou Švýcaři, ač zlatý z patnáctky Cologna finišoval, seč mohl. Zásluhou lepšího času se do bojů o stupně vítězů dostalo Finsko - jen o tři desetiny vteřiny! 

  Tak se nyní podívejme na výsledky dvou semifinále:
1. Česko - Kožíšek, Koukal
2. USA - Koos, Newell
3. Francie - Vittoz, Miranda
4. Itálie (postupuje časem) - Zorzi, Pasini
5. Kazachstán (postupuje časem) - Čebotko, Poltaranin

1. Rusko - Morilov, Peťuchov
2. Norsko - Pettersen, Northug
3. Německo - Tscharnke, Teichmann
4. Kanada (postupuje časem) - Kershaw, Harvey
5. Finsko (postupuje časem) - Paakkonen, Nousiainen
 

  A máme tu po dojetí všech závodníků hodně zajímavou informaci: Češi ve složení Kožíšek - Koukal zajeli v semifinále vůbec nejlepší čas! Šest okruhů jim zabralo 18:43,1 minuty. 

  A nakonec to platí i v cíli: Přímo do finále z druhé rozjíždky postupují Rusové, druzí skončili Norové a třetí Němci. Kanada je až čtvrtá a bude muset doufat v dobrý čas, který by ji také poslal do bojů o medaile. 

  Dva okruhy do konce, druhé semifinále zatím vedou Rusové, kteří s minimálním náskokem před předávkou předstihli Nory. Třetí jsou zatím hodně aktivní Kanaďané, čtvrtí pak Němci. 

  Po úvodních dvou kolech vedou Norové s minimálním náskokem před Kanadou a Německem. Britové už ztrácejí osmnáct sekund... 

  Do druhého semifinále samozřejmě nastupují hodně favorizovaní Norové, na paty by jim měli šlapat Rusové a Němci. Pokud byste hledali neznámá jména - sprint dvojic jedou i Slováci, ale také Litevci a Britové! 

  Už teď si můžeme říct, že Martin Koukal udělal dobře, že kvůli trápení ve skiatlonu jej vzdal už při klasice. Teď si pokažený víkend může pořádně vylepšit... Zkušeně si pohrál se soupeři a výborným finišem uhájil první místo. Druzí končí Američané (O,6 vteřiny za Koukalem), třetí Francouzi (0,7 vteřiny za Koukalem) a čtvrtí Italové. A co Cologna? Ten stáhl ztrátu, ale Švýcaři končí až šestí. 

  Výborně: Češi jsou ve finále a postupují tam z prvního místa! 

  S velkou pravděpodobností tam budou chybět Švýcaři. Cologna vybíhá na svůj poslední úsek z desáté pozice, zaostává o více než dvacet sekund. 

  Pátý okruh už je minulostí. Průběžné pořadí se nám opět diametrálně změnilo, na první pozici se díky Vittozovi objevila Francie (finišuje slabší Miranda), Druhé jsou Spojené státy, třetí Itálie. Dušan Kožíšek dojíždí šestý, ztrácí jen 1,8 vteřiny na nejlepší. Tak věřme, že Martin Koukal vytáhne český tým do finále. 

  Tak konečně se startovní pole trochu roztrhalo a dobře jede Martin Koukal. Češi se díky němu posunuli na druhé místo. Nicméně bude to ještě zajímavé, opět si se všemi pohrál Cologna, jenž z posledních míst vytáhl švýcarskou štafetu do čela. Jeho kolega Tambornino je ale slabším článkem týmu... 

  Polovina semifinále je za námi. Kožíšek uběhl druhý z jeho tří okruhů a udržel páté místo, je tu ztráta vteřiny a dvou desetin. 

  Výborně: Zkušenější Koukal, mimo jiné zlatý ze světového šampionátu, vytáhl českou vlaječku k pátému místu. Předal Kožíškovi spolu s Kazachstáncem Poltaraninem se ztrátou dvou vteřin. V čele jsou Švýcaři zásluhou Cologny, druhá je Itálie a třetí Japonsko. 

  Uvidíme, zda Koukal s nelichotivou pozicí něco udělá. Zvláště pro závěrečné okruhy (připomínám: jede se jich šest) by chtělo posunout se kupředu, ale český tým nebrzdili horší závodníci. 

  Máme za námi první kolo! Mám jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Nejprve tu horší - Kožíšek dojel poslední z jedenácti závodníků. Na druhou stranu ale předal štafetu Koukalovi s malou ztrátou 2,6 vteřiny. 

  Oba jsou excelentní sprinteři a počítá se s nimi na postup do finále. V semifinálové jízdě budou bojovat hlavně se Švédy a Italy. 

  A hlavně se na trati objeví český tým, který tvoří Dušan Kožíšek a Martin Koukal. Jen si vzpomeňme na pět let starý závod na MS v německém Oberstdorfu, kde přesně tahle dvojice vybojovala bronzovou medaili. Zopakují to i na olympiádě? 

  A nyní již dávejme pozor. Začíná semifinále mužů! 

  Tak druhé semifinále vyhrály překvapivě Francouzky před Italkami a Němkami. Naprosto selhaly zkušené sprinterky z Finska, které ještě po polovině závodu vedly, ale nakonec jsou až šesté. 

  Začalo druhé semifinále. Tady je okruh favoritek na postup mnohem širší - zvítězit může asi kdokoliv ze čtveřice Finsko, Německo, Itálie a Rusko. 

  Tak první semifinále je za námi. Vyhrály Švédky s časem 18:35,9 minuty, které ujely Norkám, třetí skončily překvapivě Američanky před domácí Kanadou. Páté Slovinky také odpadly. 

  Po polovině závodu - třech kolech - je s minimálním náskokem v čele Švédsko před Norskem. Třetí je Kanada, daří se i Slovinkám. 

  První semifinále žen bylo zahájeno - favoritky hledejme hlavně u Švédska a Norska. Finálové ambice má určitě i domácí Kanada. 

  A ještě poslední informace: zlato z Turína obhajují Švédky (Lina Anderssonová a Anna Dahlbergová, nyní již Olssonová). Před čtyřmi roky se jelo klasikou, tudíž skandinávský tým se obměnil - ve Whistleru poběží ve složení Kallaová, Haagová. Zlato u mužů obhajují také Švédové, Linda a Fredrikssona vystřídá Hellner a méně známý Peterson. 

  Za několik málo minut závod ve sprintu dvojic odstartuje. Pro ty, kteří tuto disciplínu příliš neznají, tak přinášíme základní informace: Každý tým tvoří dva sprinteři a na trati se střídají. Každý ze závodníků ujede celkem tři okruhy, mezi nimi nejsou žádné přestávky. Pauza je až mezi semifinále a finále.  

  Ženský závod se nakonec obejde bez české účasti, budeme se tedy soustředit hlavně na muže.  

  Závod, nutno ještě poznamenat volnou technikou, začíná v 19:45 českého času, to se na tratě pustí ženy. Po jejich dvou semifinálových jízdách se objeví také muži - ti startují ve 20:45. Finále žen je naplánováno na 22 hodin, muže čeká boj o medaile o půlhodiny později. 

  Dobrý den, vítejte u on-line reportáže z olympiády v Kanadě. Na tratích u Whistleru můžete dnes večer našeho času sledovat atraktivní disciplínu běžeckého lyžování - na programu jsou sprinty dvojic. Češi pomýšlejí na medaili zvláště v mužské kategorii, kde se představí Dušan Kožíšek a Martin Koukal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy