Historický výsledek českého běžeckého lyžování: Novák skončil těsně za medailí

23. 2. 2023 16:59
Lyžař Michal Novák skončil čtvrtý na mistrovství světa v Planici a vybojoval v této disciplíně nejlepší český výsledek na vrcholné akci v historii.
Michal Novák
Michal Novák | Foto: Svaz lyžařů ČR

Šestadvacetiletý běžec ve finále nestačil jen na obhájce titulu Nora Johannese Hösflota Klaeba, druhý byl jeho krajan Paal Golberg a bronz získal Francouz Jules Chappaz. Od stupňů vítězů Nováka dělily zhruba tři a půl sekundy. Mezi ženami obhájila zlato Švédka Jonna Sundlingová.

Karlovarský rodák Novák překonal ve sprintu dosavadní české maximum Martina Koukala, který skončil v roce 2003 pátý. Naposledy byl ve finále v rychlostní disciplíně Aleš Razým před 14 lety v Liberci. Z českých reprezentantů získal naposledy cenný kov na MS Lukáš Bauer v roce 2015, který bral v závodu na 50 kilometrů klasicky ve Falunu stříbro.

"Nečekal jsem, že první závod na mistrovství světa bude až takhle úspěšný. Nemohu si přát lepší výsledek. Tohle je prostě sen a nemám slov. Aktuálně se cítím, jako bych měl kocovinu," řekl v nahrávce pro média Novák. "Ve finále to bylo hrozně těžké. Už jsem ale nemohl. Možná jsem mohl pošetřit víc sil ve čtvrtfinále a semifinále, to však člověk nemohl čekat, že půjde až do finále. I tak to byl skvostný den v Planici," doplnil český reprezentant.

Mezi ženami skončila dnes nejlépe Tereza Beranová, jež se probojovala do semifinále a skončila celkově dvanáctá. Kateřina Janatová, Barbora Antošová, Luděk Šeller a Ondřej Černý vypadli ve čtvrtfinále, mezi nejlepší třicítku se neprobojovala jen třiačtyřicátá Adéla Nováková.

Novák si vyrovnal ve sprintu osobní maximum, čtvrtý byl v této sezoně také v úvodu Tour de Ski ve Val Müstair. Jedenáctý muž průběžného pořadí Světového poháru potvrdil roli české jedničky už v kvalifikaci, kdy zajel čtvrtý nejrychlejší čas. Ve čtvrtfinále byl druhý za Chappazem a v semifinále uspěl díky času ze třetí příčky.

V semifinále naopak skončil vítěz kvalifikace Nor Erik Valnes. Obhájce stříbra si ve stoupání přišlápl lyži, zlomil ji a po pádu zůstal frustrovaně ležet na sněhu.

Novák se v úvodu finálové jízdy držel na medailových příčkách, ve druhé polovině se ale přes něj dostali Golberg s Chappazem a český reprezentant již v závěru ztrátu nedohnal. Udržel přesto za sebou Švéda Calleho Halfvarssona a Francouze Lucase Chanavata a dosáhl nejlepšího výsledku na vrcholné akci v kariéře.

Čtyřiadvacetiletá Beranová doplatila v semifinále na silnou skupinu se Sundlingovou, Emmou Ribomovou nebo Kristine Stavaas Skistadovou. "Mrzí mě to. Problém byl v mé tělesné konzistenci. Tohle je strašně měkký sníh a já potřebuju tvrdý, abych mohla dělat rychlé pohyby a nerozutíkávalo se mi to pod nohama a rukama. Zatím není síla. Ale bude," řekla Beranová pro Českou televizi.

Třináctá žena z kvalifikace Janatová konečnou 17. příčku brala. Litovala jen, že se spoustu času v jízdě ztratila za Norkou Annou Svendsenovou. "Myslela jsem si, že pojede trochu rychleji. Vždycky jsme se tak mísily. Je to škoda, lucky loser byl blízko. Zklamaná ale nejsem. Sprint je mou nejhorší disciplínou, takže to beru ještě jako dobrý výsledek," uvedla Janatová, která přehodnotila plány a pojede i sobotní skiatlon.

Lídr Světového poháru Klaebo získal ve sprintu třetí světové zlato po sobě a zároveň sedmý triumf na mistrovství světa. Ve stejné disciplíně zvítězil také na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 a vloni v Pekingu. "Bavilo mě to. Tratě jsou tu těžké a je zde hodně zatáček. Myslím, že po dlouhé době bylo tolik pádů. Vítězství se ale nikdy neomrzí. Užil jsem si to," řekl Klaebo.

Závod žen si podmanily Švédky. Vedle vítězné Sundlingové brala stříbro její krajanka Emma Ribomová, třetí skončila Maja Dahlqvistová a čtvrtá byla další Linn Svahnová.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici (Slovinsko) - běh:

Sprint klasicky (1,4 km) - muži: 1. Klaebo 2:56,07, 2. Golberg (oba Nor.) -2,22, 3. Chapaz (Fr.) -2,24, 4. Novák (ČR) -5,90, 5. Halfvarsson (Švéd.) -11,64, 6. Chanavat (Fr.) -32,27, …23. Šeller, 28. Černý (oba ČR). Ženy: 1. Sundlingová 3:21,67, 2. Ribomová -0,87, 3. Dahlqvistová -4,45, 4. Svahnová (všechny Švéd.) -8,06, 5. Skistadová -10,93, 6. T.U. Wengová (obě Nor.) -27,29, …12. Beranová, 17. Janatová, 28. Antošová, v kvalifikaci 43. A. Nováková (všechny ČR).