Jerez byl svědkem festivalu pádů. Kornfeil byl osmý, Abraham na body nedosáhl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 6. 5. 2018 14:49
Hned první závod Velké ceny Španělska přinesl velké drama v podobě kozlice čtyř jezdců z čela třídy Moto3. Tři favorité šli k zemi také v klání MotoGP.
Marc Marquez zdraví fanoušky v Jerezu.
Marc Marquez zdraví fanoušky v Jerezu. | Foto: Reuters

Jerez - Jakub Kornfeil obsadil osmé místo ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů třídy Moto3. Karel Abraham v MotoGP po pádu obsadil 18. pozici.

Kornfeil jezdec na KTM se po startu ze šesté řady brzy dostal do bodované patnáctky. Dramatický závěr okořenil pád čtyř jezdců z čela, po němž se český jezdec posunul do první desítky.

Pád zavinil španělský jezdec Arón Canet, který nezvládl průjezd rychlou pravotočivou zatáčkou, zavrávoral a odstartoval řetězovou reakci. Na ni doplatili další tři soupeři včetně lídra seriálu Jorgeho Martína.

V závěrečných kolech Kornfeil ještě zabojoval a posunul se na konečnou osmou pozici. " Bojoval jsem hlavně sám se sebou a alergií, která mě v posledních dnech sužuje. Správně dýchat dneska bylo prakticky nemožné a každý manévr a cokoliv jsem chtěl udělat, mě stálo neskutečné množství sil.," uvedl po závodě.

Jezdec týmu Redox PrüstelGP je jen o příčku níž v hodnocení MS, v němž má 26 bodů.

Pro premiérový triumf si dojel Philipp Öttl z Německa, syn majitele týmu a vítěze pěti Grand Prix Petera Öttla. Kornfeil na něj ztratil 4,1 vteřiny. Do čela seriálu se posunul jeho týmový kolega Mario Bezzecchi, jenž v neděli obsadil druhou příčku.

Podobný pád jezdců ze špičky výsledkové listiny poznamenal i závod MotoGP. Tam mělo kolizi trio Andrea Dovizioso, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa bojující o druhou příčku. Všichni tři jezdci spadli, takže si pro suverénní triumf dojel lídr šampionátu Marc Marquez.

Abraham se ze zadních pozic probil postupně na 16. místo, ale 15 kol před koncem závodu měl pád. Pak se sice na svoji Ducati vrátil, jenže na bodovanou pozici už nedosáhl.

Třídě Moto2 vládl Ital Lorenzo Baldassarri, který vyhrál prví závod mimo Apeninský poloostrov.  V čele je stále jeho krajan Francesco Bagnaia.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Öttl (Něm./KTM) 39:39,799, 2. Bezzecchi (It./KTM) -0,059, 3. Ramírez (Šp./KTM) -3,733, 4. López (Šp./Honda) -3,515, 5. Masiá (Šp./KTM) -3,958, 6. Suzuki (Jap./Honda) -4,000, …8. Kornfeil (ČR/KTM) -4,161.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Bezzecchi 63, 2. Martín 55, 3. Canet (oba Šp./Honda) 48, 4. Di Giannantonio (It./Honda) 46, 5. Öttl 35, 6. Bastianini (It./Honda) 33, …9. Kornfeil 26.

Moto2: 1. Baldassarri (It./Kalex) 39:33,889, 2. Oliveira (Portug./KTM) -2,851, 3. Bagnaia (It./Kalex) -6,250, 4. Vierge (Šp./Kalex) -6,953, 5. Pasini (It./Kalex) -10,138, 6. Binder (JAR/KTM) -11,731.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Bagnaia 73, 2. Baldassarri 64, 3. Oliveira 63, 4. Pasini 58, 5. A. Márquez (Šp./Kalex) 47, 6. Vierge 41.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:39,678, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -5,241, 3. Iannone (It./Suzuki) -8,214, 4. Petrucci (It./Ducati) -8,617, 5. Rossi (It./Yamaha) -8,743, 6. Miller (Austr./Ducati) -9,768, …18. Abraham (ČR/Ducati) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. M. Márquez 70, 2. Zarco 58, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 50, 4. Iannone 47, 5. Dovizioso (It./Ducati) 46, 6. Rossi 40, …23. Abraham 1.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy