Abraham v Malajsii odstartuje v MotoGP ze sedmé řady, Kornfeil v Moto3 bude stát ještě o řadu dál

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 28. 10. 2017 10:02
Až do sedmé a osmé řady se v neděli na start svých tříd postaví oba čeští zástupci ve světovém šampionátu silničních motocyklů. Lépe dopadl Karel Abraham v MotoGP na 21. pozici, Jakub Kornfeil v nejslabší třídy Moto3 byl dvaadvacátý.
Karel Abraham na motocyklu Ducati třídy MotoGP.
Karel Abraham na motocyklu Ducati třídy MotoGP. | Foto: Pull&Bear Aspar Team

Sepang - Karel Abraham odstartuje do Velké ceny Malajsie silničních motocyklů třídy MotoGP ze sedmé řady. Rozhodla o tom sobotní kvalifikace, v níž jezdec týmu Pull&Bear Aspar obsadil 21. místo. Jakub Kornfeil byl v Moto3 ještě o příčku horší.

Abrahamova cesta kvalifikací za tropického vedra 35 stupňů Celsia skončila v první části boje o pole position královské třídy. Na okruhu Sepang mu k postupu mezi top 10 chybělo 1,3 vteřiny.

Ve frenetickém finiši druhé části kvalifikaci si pole position vyjel Dani Pedrosa. Španěl na Hondě byl o pouhých 17 tisícin rychlejší než Johann Zarco s Yamahou. V první řadě je doplní druhý muž celkového pořadí seriálu, Andrea Dovizioso s Ducati. Lídr šampionátu Marc Marquez na druhé tovární Hondě skončil po pádu až na sedmém místě.

Marquezův pád v kvalifikaci:

Kornfeil znovu doplatil na slabý výkon svého Peugeotu a v konečném hodnocení ho od vítězného Joana Mira, který si už před týdnem zajistil titul mistra světa, dělilo 2,242 minuty. Na startovní rošt se v předposlední Grand Prix sezony postaví do řady číslo osm.

Také v Moto2 spadl lídr šampionátu, ale i tak si Franco Morbidelli zajistil pole position. Navíc také havaroval i jeho rival  Thomas Lüthi, jemuž patřila nakonec až pátá řada.

Ještě před startem kvalifikací se jezdci i členové týmů připomněli náhlé úmrtí Stefana Kiefera. Šéf a majitel stáje Moto2  Kiefer Racing zemřel ve čtvrtek v hotelovém pokoji v Sepangu. Jeho jezdci Dominique Aegerter a Tarran Mackenzie do VC Malajsie z piety nenastoupí.

Vzpomínka na Stefana Kiefera:

Kvalifikace na Velkou cenu Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Mir 2:12,078, 2. Martín (oba Šp./Honda) -0,379, 3. McPhee (Brit./Honda) -0,738, …22. Kornfeil (ČR/Peugeot) -2,242.

Moto2: 1. Morbidelli (It./Kalex) 2:06,406, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,026, 3. Quartararo (Fr./Kalex) -0,072.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:59,212, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,017, 3. Dovizioso (It./Ducati) -0,024, …21. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do 2. části kvalifikace.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy