Kornfeil v Argentině vyjel dva body. V chaosu MotoGP Marquez sestřelil Rossiho

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 4. 2018 21:23
Závodníci bojovali o body ve Velké ceně Argentiny silničních motocyklů. Také v neděli hrálo velkou roli počasí.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Termas de Río Hondo - Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Argentiny silničních motocyklů třídy Moto3 konečné 14. místo. Jezdec na KTM tak i v druhém podniku sezony bodoval, z jihu Ameriky si odváží dva body. Karel Abraham v MotoGP se do bodované patnáctky nevešel, skončil dvacátý. Závod elitní třídy "okořenil" nevybíravými manévry obhájce titulu Marc Marquez.

Kornfeilův se sice po startu propadl až za hranici první dvacítky, ale na mokrém okruhu s postupně probíjel dopředu. Pro první vítězství si dojel jeho stájový kolega Marco Bezzecchi z Itálie.

Start závodu MotoGP byl kvůli obavám o bezpečnost jezdců odložen o 15 minut. A protože všichni jezdci kromě držitele pole position Jacka Millera na poslední chvíli měnili gumy, Australan startoval s náskokem pěti řad.

Krátce před rozsvícením zelených světel zhasla Marquezova Honda. Španěl se v rozporu s pravidly rozhodl svůj stroj roztlačit na startovní rovince, za což následně pykal.

Brzy se dostal do vedení, ale právě za "tance" na startu musel za trest projet boxy. Tím pádem se propadl na chvost závodního pole a začal stíhací jízdu. Při ní agresivně atakoval hned několik soupeřů.

Kritický moment přišel při setkání s velkým rivalem Valentinem Rossim, jehož odstrčil tak, že Ital skončil na zemi. "Doktor" se sice vrátil do závodu, ale už bez nadějí na body.

Marquez pokračoval dál, prodral se až na dohled první trojce, ale v cíli se z postupu kupředu neradoval dlouho. Ředitelství závodu ho na nebezpečnou jízdu potrestalo přičtením 30 vteřin k času a Španěl se tak poroučel z top 15.

V dramatickém finiši si pro třetí vítězství v kariéře v MotoGP dojel Brit Cal Crutchlow na Hondě. Druhý byl Alex Rins se Suzuki a třetí Johann Zarco na Yamaze.

Závod Moto2 opanoval zkušený Ital Mattia Pasini na Kalexu, který se tak  ujal i průběžného vedení ve třídě.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. Bezzecchi (It./KTM) 41:43,822, 2. Canet (Šp./Honda) -4,689, 3. Di Giannantonio -4,963, 4. Bastianini (oba It./Honda) -5,818, 5. Norrodin (Mal./Honda) -9,112, 6. López (Šp./Honda) -13,349, …14. Kornfeil (ČR/KTM) -26,488.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Canet 40, 2. Martín (Šp./Honda) 30, 3. Bezzecchi 27, 4. Di Giannantonio 26, 5. Dalla Porta 25, 6. Antonelli (oba It./Honda) 21, …12. Kornfeil 9.

Moto2: 1. Pasini (It./Kalex) 40:37,538, 2. Vierge (Šp./Kalex) -0,850, 3. Oliveira (Portug./KTM) -1,414, 4. Baldassarri (It./Kalex) -5,178, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -5,431, 6. Gardner (Austr./Tech3) -10,425.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Pasini 38, 2. Baldassarri 33, 3. Bagnaia (It./Kalex) 32, 4. Vierge 28, 5. Oliveira 27, 6. Á. Márquez 27.