FOTO Doktor, Profesor, Česílko. Poznáte rychlé muže?

Přezdívka "Doktor" je skoro tak známá jako jméno Valentino Rossi samotné. Italský závodník si ho prý vybral proto, že dobře zní a v jeho vlasti jsou lékaři nejváženějším povoláním.
"Profesor" - Alain Prost (pilot F1). Čtyřnásobný mistr světa vždycky vynikal svým precizním jízdním stylem. Ale v souboj s jinou legendou, Ayrtonem Sennou, často dokázal ztratit hlavu a jezdit jako divoký mladíček.
"Ledový muž" - Kimi Räikkönen (pilot formule 1). Svérázný Fin se usměje tak jednou  za rok. Jinak emoce absolutně nedává najevo. Neznat výsledky nevíte podle jeho výrazu, jestli vyhrál, nebo byl poslední. Pořád se tváři stejně.
"Česílko" - Lukáš Pešek (motocyklový závodník). Jméno pohádkové postavy zdědil letošní nováček v MotoGP po svém otci, který také závodil na motorkách.
"Schumi, "Pán deště", "Rudý Baron" - Michael Schumacher (pilot F1). Největší osobnost dějin formule 1 má po zásluze také spoustu přezdívek. Ta první je pochopitelně zkrácené příjmení. Druhá odkazuje na to, jak Schumacher skvěle jezdil na vodě. A poslední je shodná s přezdívkou nejlepšího stíhače 1.světové války Manfreda von Richthofena. Také Schumacher všechny soupeře "sestřelil" a pořád vítězil. I když von Richthofen nakonec v roce 1918 padl...
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
24. 4. 2013 12:00
Dešifrujte s námi přezdívky hvězd dvou a čtyřech kol.

Praha - Doktor právě předjel Kentucky Kida. Profesor se zase na trati střetl s Taxikářem ze Sao Paula. Dešifrujte s námi přezdívky hvězd dvou a čtyřech kol.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy