Už nesmíme mlčet, vědí piloti F1. Hamiltonova výzva k boji proti rasismu zabrala

Radek Vičík Radek Vičík
2. 6. 2020 6:16
Řada pilotů formule 1 v pondělí reagovala na apel šestinásobného šampiona Lewise Hamiltona, aby se svět Grand Prix připojil k boji proti rasismu. Nikdo z nich však ve svých vyjádřeních na sociálních sítích Britovo jméno přímo nezmínil.
Piloti formule 1 Daniel Ricciardo, Lewis Hamilton, Lando Norris a George Russell
Piloti formule 1 Daniel Ricciardo, Lewis Hamilton, Lando Norris a George Russell | Foto: Reuters

Jezdec Mercedesu reagoval na Instagramu na smrt Afroameričana George Floyda a kritizoval, že se šéfové F1 k této události a vůbec k problému rasismu nevyjádřili. Na to v pondělí reagovala celá řada jezdců formule 1, kteří s Hamiltonem souzněli.

"Abych byl upřímný, neměl jsem pocit, že bych na sociálních sítích měl sdílet své názory na celou situaci. Ale mýlil jsem se. Stále se snažím najít slova popisující zvěrstvo na některých videích, která jsem viděl na internetu," uvedl pilot Ferrari Charles Leclerc.

"Proti rasismu musí stát činy, nikoli ticho. Je naší odpovědností vystupovat proti nespravedlnosti. Nezůstávejte zticha a konejte," dodal 22letý rodák z Monaka.

Ne každý může žít privilegovaný život

Alexander Albon z týmu Red Bull už nedokázal o rasismu déle mlčet. "Popravdě řečeno jsem docela váhal s komentářem kolem smrti George Floyda. Měl jsem pocit, že nejsem v takové pozici, abych o tom mohl mluvit," přiznal.

"Vyrostl jsem v privilegovaném světě, chráněný před jakoukoli formou rasismu, ať už ve škole, v sousedství nebo závodění. Nikdy jsem to nezažil, tak nevím, jak to vyjádřit slovy. Ale pochopil jsem, že právě mlčení je součástí tohoto problému. Být zticha nestačí. Nikdy není pozdě začít o problémech mluvit," míní rodák z Londýna, který má thajské kořeny i závodní licenci.

"Jde o spravedlnost a o podporu rasové rovnosti. To, co se stalo Georgi Floydovi, je neomluvitelné. Pro mnohé to byla poslední kapka. Je naší povinností reformovat svět  a vytvořit ho lepší pro nás všechny," přeje si Albon.

S dalším názorem mladého jezdce ze současného závodního pole přišel George Russell. "Všichni máme svůj hlas, abych promluvil o tom, co je správné. Jen jsem dosud nevěděl, jak ten svůj v této situaci použít," začal 22letý závodník stáje Williams.

Násilí není řešení

"Abych zopakoval Leclercova slova: neměl jsem pocit, že jsem ten pravý, kdo má veřejně komentovat tato zvěrstva. Nedokážu pochopit, co teď vidím ve zprávách a na sociálních sítích. Upřímně, stále nemůžu najít slova, která by vyjadřovala, jak se cítím. Ale bez ohledu na to, jak to může být nepříjemné, mlčením ničeho nedosáhnete. Dnes víc než kdy jindy potřebujeme v našem světě mír a rovnost všech. Je na čase, abychom drželi spolu a navždy vykořenili rasismus z naší společnosti," vyzval Russell.

Podobně se proti rasismu vyjádřili také Lando Norris, Carlos Sainz junior, Nicholas Latifi či Antonio Giovinazzi. Australan Daniel Ricciardo zase připomněl, že víc než výtržnosti v ulicích měst je potřeba jednota a rázné činy.

"Rmoutí mě, co vidím poslední dny ve zprávách. To, co se stalo Georgi Floydovi a co se v dnešní společnosti stále děje, je hanba. Musíme stát bok po boku, být jednotní. Rasismus je toxický a není třeba jej řešit násilím nebo mlčením, ale jednotou a jednáním," domnívá se pilot Renaultu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 18 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy