Už nesmíme mlčet, vědí piloti F1. Hamiltonova výzva k boji proti rasismu zabrala

Radek Vičík Radek Vičík
2. 6. 2020 6:16
Řada pilotů formule 1 v pondělí reagovala na apel šestinásobného šampiona Lewise Hamiltona, aby se svět Grand Prix připojil k boji proti rasismu. Nikdo z nich však ve svých vyjádřeních na sociálních sítích Britovo jméno přímo nezmínil.
Piloti formule 1 Daniel Ricciardo, Lewis Hamilton, Lando Norris a George Russell
Piloti formule 1 Daniel Ricciardo, Lewis Hamilton, Lando Norris a George Russell | Foto: Reuters

Jezdec Mercedesu reagoval na Instagramu na smrt Afroameričana George Floyda a kritizoval, že se šéfové F1 k této události a vůbec k problému rasismu nevyjádřili. Na to v pondělí reagovala celá řada jezdců formule 1, kteří s Hamiltonem souzněli.

"Abych byl upřímný, neměl jsem pocit, že bych na sociálních sítích měl sdílet své názory na celou situaci. Ale mýlil jsem se. Stále se snažím najít slova popisující zvěrstvo na některých videích, která jsem viděl na internetu," uvedl pilot Ferrari Charles Leclerc.

"Proti rasismu musí stát činy, nikoli ticho. Je naší odpovědností vystupovat proti nespravedlnosti. Nezůstávejte zticha a konejte," dodal 22letý rodák z Monaka.

Ne každý může žít privilegovaný život

Alexander Albon z týmu Red Bull už nedokázal o rasismu déle mlčet. "Popravdě řečeno jsem docela váhal s komentářem kolem smrti George Floyda. Měl jsem pocit, že nejsem v takové pozici, abych o tom mohl mluvit," přiznal.

"Vyrostl jsem v privilegovaném světě, chráněný před jakoukoli formou rasismu, ať už ve škole, v sousedství nebo závodění. Nikdy jsem to nezažil, tak nevím, jak to vyjádřit slovy. Ale pochopil jsem, že právě mlčení je součástí tohoto problému. Být zticha nestačí. Nikdy není pozdě začít o problémech mluvit," míní rodák z Londýna, který má thajské kořeny i závodní licenci.

"Jde o spravedlnost a o podporu rasové rovnosti. To, co se stalo Georgi Floydovi, je neomluvitelné. Pro mnohé to byla poslední kapka. Je naší povinností reformovat svět  a vytvořit ho lepší pro nás všechny," přeje si Albon.

S dalším názorem mladého jezdce ze současného závodního pole přišel George Russell. "Všichni máme svůj hlas, abych promluvil o tom, co je správné. Jen jsem dosud nevěděl, jak ten svůj v této situaci použít," začal 22letý závodník stáje Williams.

Násilí není řešení

"Abych zopakoval Leclercova slova: neměl jsem pocit, že jsem ten pravý, kdo má veřejně komentovat tato zvěrstva. Nedokážu pochopit, co teď vidím ve zprávách a na sociálních sítích. Upřímně, stále nemůžu najít slova, která by vyjadřovala, jak se cítím. Ale bez ohledu na to, jak to může být nepříjemné, mlčením ničeho nedosáhnete. Dnes víc než kdy jindy potřebujeme v našem světě mír a rovnost všech. Je na čase, abychom drželi spolu a navždy vykořenili rasismus z naší společnosti," vyzval Russell.

Podobně se proti rasismu vyjádřili také Lando Norris, Carlos Sainz junior, Nicholas Latifi či Antonio Giovinazzi. Australan Daniel Ricciardo zase připomněl, že víc než výtržnosti v ulicích měst je potřeba jednota a rázné činy.

"Rmoutí mě, co vidím poslední dny ve zprávách. To, co se stalo Georgi Floydovi a co se v dnešní společnosti stále děje, je hanba. Musíme stát bok po boku, být jednotní. Rasismus je toxický a není třeba jej řešit násilím nebo mlčením, ale jednotou a jednáním," domnívá se pilot Renaultu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy