Mlčíte o smrti Floyda, protože formule je sport bělochů, rozčílil se Hamilton

ČTK ČTK
1. 6. 2020 11:03
Šestinásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton kritizoval představitele svého sportu za to, že se nevyjádřili ke smrti Afroameričana George Floyda. Britský pilot Mercedesu mlčení přisuzuje tomu, že v motorsportu jsou dominantní silou běloši.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton | Foto: Reuters

Hamilton je jediným černošským mistrem světa F1 a hodně času tráví ve Spojených státech, i proto ho výrazně zasáhla událost z minulého pondělí. Neozbrojený černoch Floyd zemřel v Minneapolis poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Floydova smrt vyvolala po celých USA demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí a na sociálních sítích se k protestům připojily i mnohé sportovní osobnosti.

Hamiltonovi nicméně chyběli zástupci jeho odvětví. "Vidím ty z vás, kteří jste zůstali zticha, někteří z vás jste největšími hvězdami, ale stejně vůči takové nespravedlnosti mlčíte," napsal Hamilton na Instagramu. "Ani zmínka od nikoho v mém oboru, což je samozřejmě sport, jemuž dominují bílí. Jsem tam jediný barevný a stojím tam sám," dodal.

Ve svém druhém příspěvku Hamilton odsoudil demonstrace, jež se zvrhly v rabování a násilnosti. "Nesouhlasím s těmi, kteří zapalují a drancují budovy, ale s těmi, kteří protestují mírumilovně. Nenastane mír, dokud naši takzvaní lídři něco nezmění," dodal pětatřicetiletý pilot, jenž se ke společenským tématům vyjadřuje často.

Proti rasismu a nespravedlnosti se v minulých dnech na sociálních sítích vyslovili Hamiltonovi jezdečtí kolegové Daniel Ricciardo z Renaultu, Lando Norris z McLarenu či Nicholas Latifi z Williamsu.

Sezona formule 1 by měla po několikaměsíčním odkladu způsobeném koronavirovou pandemií odstartovat začátkem července v Rakousku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Další zprávy