F1 nezačne dřív než v červnu a bez Monaka, fotbal v Anglii má stop do konce dubna

Radek Vičík Sport Radek Vičík, Sport
Aktualizováno 19. 3. 2020 19:17
Závod formule 1 v Monaku byl ve čtvrtek zrušen. Velké ceny v Nizozemsku a Španělsku potkal osud předchozích podniků šampionátu a byly odloženy na neurčito. Na vině je celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojené logistické obtíže. Ve stejný den padlo v Anglii rozhodnutí, že všechny tamní fotbalové soutěže nebudou hrát minimálně do 30. dubna.
Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech.
Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech. | Foto: McLaren F1 Team

Šampionát tak podle podle společného vyjádření zástupců formule 1 a Mezinárodní automobilové federace nezačne dřív než 7. června, na kdy je plánována Grand Prix Ázerbájdžánu v Baku.

"Vzhledem k pokračující a nejisté povaze situace kolem koronaviru na celém světě přijali FIA, zástupci formule 1 a tři promotéři toto rozhodnutí. Jeho cílem je zajištění zdraví a bezpečnost členů týmů, dalších účastníků šampionátu a fanoušků. To zůstává naším primární zájem," stojí v prohlášení.

Původně byl na letošní rok plánován 22dílný rekordní kalendář, který se ale postupně hroutí. Úvodník podnik sezony v Austrálii byl zrušen bez náhrady, zatímco po něm původně plánované Velké ceny Bahrajnu, Číny a Vietnamu byly už odloženy dříve.

Grand Prix Monaka měla premiéru v roce 1929 a neuskuteční se poprvé po 65 letech.

Anglie uvidí fotbal nejdříve v květnu

Všechny anglické fotbalové soutěže se kvůli pandemii koronaviru nebudou hrát minimálně do 30. dubna. Ve společném prohlášení o tom ve čtvrtek informovaly anglická asociace, vedení Premier League a druhé ligy. Přerušená sezona se může dohrát i po termínu, kdy měla původně skončit, tedy po 1. červnu.

Fotbal v Anglii se kvůli šíření nemoci COVID-19 stejně jako v dalších evropských zemích zastavil. Poslední utkání Premier League se hrálo v pondělí 9. března. V aktuální sezoně se zatím stihlo necelých 29 z 38 kol a tabulku jasně vede Liverpool.

Anglická asociace společně s vedením lig se jednoznačně vyslovily pro to, aby se ročník dokončil. K dohrání domácích soutěží v jednotlivých zemích by mělo pomoci i úterní odložení evropského šampionátu o rok na příští léto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy