F1 nezačne dřív než v červnu a bez Monaka, fotbal v Anglii má stop do konce dubna

Radek Vičík Sport Radek Vičík, Sport
Aktualizováno 19. 3. 2020 19:17
Závod formule 1 v Monaku byl ve čtvrtek zrušen. Velké ceny v Nizozemsku a Španělsku potkal osud předchozích podniků šampionátu a byly odloženy na neurčito. Na vině je celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojené logistické obtíže. Ve stejný den padlo v Anglii rozhodnutí, že všechny tamní fotbalové soutěže nebudou hrát minimálně do 30. dubna.
Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech.
Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech. | Foto: McLaren F1 Team

Šampionát tak podle podle společného vyjádření zástupců formule 1 a Mezinárodní automobilové federace nezačne dřív než 7. června, na kdy je plánována Grand Prix Ázerbájdžánu v Baku.

"Vzhledem k pokračující a nejisté povaze situace kolem koronaviru na celém světě přijali FIA, zástupci formule 1 a tři promotéři toto rozhodnutí. Jeho cílem je zajištění zdraví a bezpečnost členů týmů, dalších účastníků šampionátu a fanoušků. To zůstává naším primární zájem," stojí v prohlášení.

Původně byl na letošní rok plánován 22dílný rekordní kalendář, který se ale postupně hroutí. Úvodník podnik sezony v Austrálii byl zrušen bez náhrady, zatímco po něm původně plánované Velké ceny Bahrajnu, Číny a Vietnamu byly už odloženy dříve.

Grand Prix Monaka měla premiéru v roce 1929 a neuskuteční se poprvé po 65 letech.

Anglie uvidí fotbal nejdříve v květnu

Všechny anglické fotbalové soutěže se kvůli pandemii koronaviru nebudou hrát minimálně do 30. dubna. Ve společném prohlášení o tom ve čtvrtek informovaly anglická asociace, vedení Premier League a druhé ligy. Přerušená sezona se může dohrát i po termínu, kdy měla původně skončit, tedy po 1. červnu.

Fotbal v Anglii se kvůli šíření nemoci COVID-19 stejně jako v dalších evropských zemích zastavil. Poslední utkání Premier League se hrálo v pondělí 9. března. V aktuální sezoně se zatím stihlo necelých 29 z 38 kol a tabulku jasně vede Liverpool.

Anglická asociace společně s vedením lig se jednoznačně vyslovily pro to, aby se ročník dokončil. K dohrání domácích soutěží v jednotlivých zemích by mělo pomoci i úterní odložení evropského šampionátu o rok na příští léto.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy