Hamilton taktickým úskokem proti Rosbergovi rozlítil Mercedes. Padají slova o vyhazovu

Radek Vičík Radek Vičík
28. 11. 2016 12:39
Lewis Hamilton tím, že v závěru nedělní GP Abú Zabí v taktickém boji o titul schválně zvolnil, rozlítil šéfy stáje formule 1 Mercedes. V přetahované s Nicem Rosbergem totiž vsadil na kartu zvanou "Vettel a Verstaappen" a doufal, že soupeři jeho týmového kolegu předjedou.
Lewis Hamilton si chováním v Abú Zabí notně zkomplikoval své angažmá ve stáji Mercedes.
Lewis Hamilton si chováním v Abú Zabí notně zkomplikoval své angažmá ve stáji Mercedes. | Foto: Reuters

Abú Zabí – Snad tak trochu symbolicky se závěr Velké ceny Abú Zabí formule 1 pro šéfy Mercedesu proměnil v nervydrásající drama. A jeho vyvrcholením může být podle britských novinářů dokonce vyhazov jednoho z aktérů. Tak moc Lewis Hamilton naštval své chlebodárce.

I když bylo už před startem jasné, že třetí rok po sobě bude mistrem světa jejich pilot, skrýval v sobě souboj Nica Rosberga s obhájcem předchozích dvou korun šampiona nejedno úskalí.

Oba piloti Stříbrných šípů už letos ukázali, že před svým týmovým kolegou a rivalem v jedné osobě neuhnou a že chtějí (téměř) za každou cenu uspět.

Vettel s Verstappenem nepomohli

Hamilton sice od startu kontroloval celou Grand Prix, ale vzhledem k 12bodové ztrátě mu to nebylo moc platné – Rosbergovi stačilo k definitivě titulu dojet třetí.

Proto Brit v závěru rozehrál taktickou partii, z níž šéfům Mercedesu Toto Wolffovi a Niki Laudovi hrozila každičkou chvíli zástava srdce.

Hamilton místo toho, aby šlápl na plyn a držel si náskok, jel tak, že ho na posledních pár kol dohnal nejen Rosberg, ale ještě Max Verstappen v Red Bullu a Sebastian Vettel za volantem Ferrari. Němec ale své druhé místo obhájil a mohl v cíli slavit titul.

Vláček jezdců v čele v poslední kolech GP Abú Zabí:

A to všechno se odehrálo přes úpěnlivé žádosti z boxů, aby lídr závodu přidal. "Mohl jet o 1,5 vteřiny rychleji," zlobil se technický ředitel týmu Paddy Lowe.

A nebyl sám, komu se Hamiltonovo počínání nelíbilo. Wolff to označil za "anarchii" a prohlásil, že za takové chování hrozí trojnásobnému mistru světa disciplinární trest. "Hádají se ve mně dvě já – závodník a zodpovědný šéf týmu. Ale takové jednání není přece možné,“ prohodil boss Mercedesu.

Miliardový plat v ohrožení?

Podle listu Daily Mirror je ve hře dokonce vyhazov. "Hamiltonův kontrakt vyprší až v roce 2018, ale to by německého giganta nezastavilo ve snaze ho předčasně ukončit nebo jezdce za trest nechat sedět v boxech," píše deník.

31letý pilot tak ignorováním týmových pokynů ohrozil lukrativní smlouvu na 30 milionů liber (téměř miliarda korun).

"Mercedes může Lewise Hamiltona suspendovat za drzé a opakované neuposlechnutí týmových příkazů v marné snaze zabráni Nico Rosbergovi v zisku titulu mistra světa. Nejenže jeho lest selhala, ale dostal se do vážných potíží se svým zaměstnavatelem," dodává The Times.

Hamiltona se překvapivě zastal Christian Horner, šéf konkurenčního Red Bullu. "Není fér kritizovat jezdce za to, že jel takticky. Na jeho chování nevidím nic divného. A jestli ho nějak potrestají, tak se o tom svět nemusí ani dozvědět. Taková bývá týmová politika," nechal se Horner slyšet ještě v Abú Zabí.

 

Právě se děje

Další zprávy