Kolize, nevraživost i podaná ruka. Tak se vyvíjel souboj Rosberga s Hamiltonem o titul šampiona F1

I když si Nico Rosberg a Lewis Hamilton v Abú Zabí na konci souboje o korunu mistra světa podali ruku, celou sezonu bylo o v boxech Mercedesu pořádně dusno.
Hned na úvod nejdelší sezony historie F1 sezony se v Melbourne ukázaly velké Hamiltonovy problémy se starty. Brit sice vyhrál kvalifikaci, ale z první zatáčky odjížděl až ze sedmé příčky. Mercedesu ve strategické bitvě s Ferrari pomohlo přerušení po těžké havárii Fernanda Alonsa a Hamilton nakonec vystoupal na druhý nejvyšší stupínek za Rosbergem.
V Bahrajnu se scénář opakoval. Hamilton z pole position zaváhal, dokonce se dostal do kontaktu s Williamsem Valtteriho Bottase. Ale díky výborné strategii se dostal aspoň na třetí příčku. Druhý triumf slavil Rosberg.
Rosberg unikl chaosu po startu také v Číně a stylem start–cíl si dojel pro vítězství. Hamilton poté, co mu v kvalifikaci "blafnul" motor, vyrazil do Velké ceny z boxů a bral nakonec jen šest bodů za sedmou pozici.
V Soči přišel další výpadek agregátu Mercedes, kvůli němuž Hamilton startoval z desátého místa. Lídr Rosberg se vyhnul divočině v první zatáčce a v klidu si dojel pro dalších 25 bodů. Sedmou výhrou po sobě (počítáme-li i závěr sezony 2015) se německý pilot v historických tabulkách zařadil po bok legend Alberta Ascariho a Michaela Schumachera. Hamilton sice dojel druhý, ale v té chvíli ztrácel už propastných 43 bodů.
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
28. 11. 2016 6:00
Podívejte se, jak probíhal boj o titul mistra světa mezi Nicem Rosbergem a Lewisem Hamiltonem v nejdelší sezoně historie formule 1.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy