Famózní obrat Boleslavi. Beer Ševě nasázela čtyři góly a zůstává v Konferenční lize

15. 8. 2024 21:02
Fotbalisté Mladé Boleslavi v odvetě na hřišti Hapoelu Beer Ševa smazali dvougólové manko a po výhře 4:2 postoupili do 4. předkola Konferenční ligy. V něm se utkají s maďarským Paksem. První zápas sehrají svěřenci trenéra Davida Holoubka 22. srpna doma, odvetu o týden později venku.
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi | Foto: Milan Kammermayer

Po úvodní remíze 1:1 dnes izraelský celek v azylu v bulharské Loveči vedl po prvním poločase o dvě branky, trefili se Zahi Ahmed a Alon Turgeman. Už v 59. minutě ale bylo vyrovnáno po gólech Tomáše Ladry a Martina Králika.

V 74. minutě dostal červenou kartu domácí kapitán Eitan Tibi a přesilovku zužitkoval o sedm minut později z přímého kopu znovu Ladra. Pojistku přidal v závěru Vasil Kušej. Hapoel dohrával nastavení dokonce v osmi hráčích po vyloučeních Artura Šušenačeva a Eitaha Eliase.

Mladá Boleslav je v pohárech stále bez porážky. Navázala na dva triumfy s litevským Transinvestem i na domácí remízu z minulého týdne. Středočeši nadále drží naději, že potřetí v historii projdou do hlavní fáze evropské soutěže. Skupinu si zahráli pouze v letech 2006 a 2007 v někdejším Poháru UEFA.

Zápas se uskutečnil v Loveči, kde hraje Hapoel domácí utkání kvůli válečnému konfliktu v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Komorní kulisa na stadionu Gradski nebyla překážkou atraktivnímu fotbalu, který se hrál i před týdnem v Mladé Boleslavi. V deváté minutě si Kušej narazil s Langhamerem a následně trefil obstřelem tyč. Do vedení ale šel poprvé v dvojzápasu Hapoel. V 11. minutě Hatuelův centr přizvedl Buryán přímo na hlavu Ahmeda, jenž poslal míč o břevno do sítě.

Srovnat mohl záhy Vydra, z dobré pozice z voleje shluk hráčů před bránou neprostřelil. Středočeši měli více ze hry a brankář Trmal si připsal první zákrok až v 27. minutě proti dvojité šanci Kangwy a Hatuela.

Druhý zásah domácího týmu opět předznamenala šance Kušeje, jenž po úniku nevyzrál střelou na přední tyč na gólmana Eliase. Ve 42. minutě Trmal nedosáhl ideálně na Yosefiho centr, míč sklepl jen vedle sebe přímo k Turgemanovi a ten zblízka zakončil. V nastavení mohl ještě snížit Vydra znovu z voleje, ani napodruhé ale na penaltový zásah z prvního zápasu nenavázal.

Kouč Holoubek poslal do druhé půle na hřiště Johna s Marečkem a tah se mu brzy vyplatil. Mareček po rohu orazítkoval hlavičkou břevno a Ladra z dorážky zblízka nekompromisně snížil. Středočeši hrozili z rohových kopů celý zápas a i vyrovnání docílili po této standardní situaci. Kušejův centr si našel na malém vápně Králik a překvapivě snadno hlavou navázal na nedělní trefu při ligovém vítězství 4:0 nad Českými Budějovicemi.

Třetí tým uplynulé sezony izraelské ligy se nemohl vrátit do hry, nepomohla mu ani střídání. Ještě hůře bylo pro Hapoel v 74. minutě. Stoper Tibi trefil loktem Ladru, a protože už v první půli dostal za zdržování žlutou kartu, byl po dalším napomenutí vyloučen. Z následného přímého kopu trefil Mareček opět tyč.

Tlak hostů byl drtivý a brzy dokonali obrat, když v 81. minutě Ladra zakroutil přímý kop přes zeď přesně k tyči. Dnešní mladoboleslavský kapitán dal v této sezoně třetí gól v předkolech. Vzápětí vytáhl klíčový zákrok Trmal, jenž vyškrábl Ganahovu ránu do horního rohu. Pojistku přidal v 90. minutě patičkou Kušej po Pulkrabově ideální přihrávce před bránu.

Frustrovaní domácí závěr vůbec nezvládli a dostali další dvě červené karty. Nejprve Šušenačev ostře dohrál Krále a v desáté minutě nastavení Elias dostal po intervenci videorozhodčího přímo červenou kartu za nevybíravý skluz na Johna.

Zatímco v lize Mladá Boleslav venku ze dvou zápasů nebodovala, v pohárech si připsala druhé vítězství. V Evropě na hřištích soupeřů prohrála jediné z posledních šesti utkání.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Konferenční ligy (hráno v Loveči):

Hapoel Beer Ševa - FK Mladá Boleslav 2:4 (2:0)

Branky: 11. Ahmed, 42. Turgeman - 49. a 81. Ladra, 59. Králik, 90. Kušej. Rozhodčí: Jaanovits - Härsing, Roos - Tohver (video, všichni Est.). ŽK: Turgeman, Lopes, Blorian, Kangwa - Vydra, Trmal. ČK: 74. Tibi, 90.+3 Šušenačev, 90.+10 Elias (všichni Hapoel). První zápas 1:1, postoupila M. Boleslav.

Sestavy:

Hapoel: Eliasi - Mizrahi, Blorian, Tibi, Lopes - Gordana, Kangwa - Ahmed (75. Bareiro), Yosefi (63. Elias), Hatuel (57. Ganah) - Turgeman (63. Šušenačev). Trenér: Kozuch.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek - Langhamer (90.+7 Stránský), Vydra - Buryán (46. John), Mašek (46. Mareček), Kušej (90.+5 Matějovský) - Ladra (86. Pulkrab). Trenér: Holoubek.