MSJ 2020 • Skupina B • 15:00

Česko - Rusko

Česko
4:3
2:2, 2:1, 0:0
Konec utkání
Rusko
2:47 Kubíček (Teplý, Jeník)
7:41 Myšák (Šír)
25:32 Blümel (Pavel)
37:26 Jeník (Teplý, Šír)
10:19 Zamula (Chovanov, Denisenko)
14:33 Podkolzin (Marčenko, Romanov)
26:16 Zamula (Voronkov, Alexandrov)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání Česko - Rusko v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Zápas začíná v 15:00. 

Dárky jsou rozdány, pomalu mizí i zásoby bramborového salátu, ne všude však panuje vánoční pohoda. Extraliga nebo NHL sice během tří svátečních dnů nemají v program žádný zápas, na Štěpána však již tradičně začíná hokejové mistrovství světa hráčů do 20 let. A tento rok se po dvanácti letech koná v České republice, konkrétně v Ostravě a Třinci. V Ostravar Areně bude hrát svou skupinu i český tým, kterého čekají favorité z Kanady, Spojených států a Ruska, ale taky velmi silná generace německých mladíků v čele se šestkou draftu 2019 Moritzem Seiderem. Do čtvrtfinále proniknou jen čtyři týmy. V Třinci proti sobě nastoupí Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Slovensko a Kazachstán, jde tedy o méně nabitou skupinu.

Český tým vedeným třineckým koučem Václavem Varaďou by rád využil bouřlivého domácího prostředí, jen to ale stačit nebude. Mezi favority totiž národní tým nepatří. A to nejen vzhledem k očekávané síle kádru, ale také kvůli nepříznivé bilanci. Medaili nezískala česká dvacítka už od roku 2005. Nejlépe si vedla před dvěma lety, když skončila čtvrtá. Výjimečný počin se příliš očekávat nedá, v takto silné konkurenci bude důležitý každý bod. A především druhý duel s Německem bude klíčový v boji o čtvrtfinále. V tom by mohl přijít jednodušší soupeř, ale ani na to se nedá spoléhat. Českému týmu nevěří ani odborníci ze zámoří, kteří mu prorokují právě boj s Německem o čtvrté místo v ostravské grupě. 

Silnou stránkou českého týmu by jako už tradičně mělo být brankoviště. Jako dvojka bude připraven Nick Malík, syn slavného otce. Ten se na draft chystá v červnu. Jedničkou a hlavní oporou by měl být Lukáš Dostál. Ten předváděl fantastické výkony i na minulém šampionátu a momentálně chytá proti mužům ve finské lize za Ilves. A může se pyšnit skvělými čísly, průměr obdržených branek má pod 2 na utkání a úspěšnost zákroků drží na 92,3 procentech. Skvěle se navíc ukázal i v létě na kempu v Anaheimu. Český tým bez jasné hvězdy, jakou byl například Nečas, bude potřebovat kvalitní výkon gólmana. V útoku by se o hlavní porci bodů měli starat Jeník nebo Lauko, pomoct by chtěli mladíci Myšák a Pytlík.

ČR - Slovensko, příprava před MS 20: Lukáš Dostál
ČR - Slovensko, příprava před MS 20: Lukáš Dostál | Foto: Lukáš Filipec

V přípravě ale český celek úplně nezářil. Nejprve v pátek podlehl Švédsku, které by mělo být hlavním favoritem třinecké skupiny, 1:5. V neděli pak čekala na Varaďův tým generálka proti slovenskému celku. A rozhodně nešlo o povedený zápas. Čeští mladíci sice zvítězili 4:2, vítězný gól ale dali až 46 vteřin před koncem a pojistka přišla do odkryté brány. Navíc další den Slováci dostali od Ruska naloženo 1:9.

Právě sborná bude prvním soupeřem českého týmu. Ostrý start na druhý svátek vánoční. Ruský celek totiž nejenže přehrál Slovensko brutálním způsobem 9:1, jednoznačně přehrál i Kazachstán 5:0. Je tak skvěle naladěn, opírat se bude o skvělého obránce Romanova draftovaného ve druhém kole draftu 2018. V tomtéž roce šel v prvním kole útočník Denisenko a letos jako desítka silný útočník Podkolzin. V bráně by mohl čarovat fantom loňských osmnáctek, teprve sedmnáctiletý Jaroslav Askarov, který by po dlouhých letech mohl být prvním gólmanem vybraným v top 10 červnového draftu. Z turnaje sborná bere asi jen zlato, stejně jako oba zámořské týmy či Švédové.

V této sestavě nastoupí dnes český tým. V bráně bude podle očekávání Lukáš Dostál, kapitánem bude obránce Libor Zábranský. V ofenzívě by měl být tahounem Jan Jeník. 

V této sestavě nastoupí Rusové. V bráně bude opravdu sedmnáctiletý talent Jaroslav Askarov, o ofenzívu by se měli starat kapitán Denisenko či Podkolzin. 

 

Sestava

Askarov (Miftachov) - Žuravljov, A. Romanov, Zamula, Malyšev, Galeňuk, Pylenkov - Chovanov, Denisenko, Dorofejev - Voronkov, Sokolov, Alexandrov - Ivan Morozov, Marčenko, Podkolzin - Sorkin, Rtiščev, Grošev.

Oba týmy jsou již připraveny na ledě v Ostravar Areně. Český tým bude hrát v červených dresech, ruská sborná v bílém. Utkání začne zhruba s desetiminutovým zpožděním. 

První duel české dvacítky začal. 

0:53

S jednou z největších českých hvězd to nevypadá dobře. Jakub Lauko byl v pádu trefen Voronkovem a zůstal ležet na ledě. Z toho se již sice zvedl, ale zlobí jej zřejmě koleno. Vztekle zahodil rukavice a odkulhává do kabin. 

0:53

Za dvojitý zákrok na českého útočníka se nevylučovalo, hra pokračuje dále, na ledě jsou třetí formace. 

1:36

První šance zápasu a byli v ní Rusové. Morozov zavezl puk do útočného pásma a našel před bránou Podkolzina, který se odpoutal od Haše. Dostál však teč útočníka draftovanéno Vancouverem Canucks vyrazil. 

2:32

Anton Malyšev je prvním vyloučeným hráčem, když oplácel vysokou holí. 

2:47

A přesilovou hru český celek využívá hned po 14 vteřinách. Od modré  čáry propálil nejistého Askarova obránce Šimon Kubíček, který dostal nabito od Teplého. 

3:42

Rusko ale opět zazlobilo, Marčenko pálil z mezikruží, Dostál však puk skryl ve své výstroji. 

3:42

Vyloučení na obou stranách za vzámemné pošťuchování. Marčenko a český kapitán Zábranský byli odesláni na dvě minut na trestnou lavici. Pokračuje se ve 4 na obou stranách. 

4:08

Jegor Zamula prošel jako nůž máslem, bekhendový pokus však na bránu neprošel. 

Takto vypadal zákrok na Jakuba Lauka, který se od té doby nevrátil ani na střídačku. 

6:08

Morozov je hodně šikovný, prosmýkl se do dobré pozice a ještě z otočky hledal Marčenka, ten se však  zakončení nedostal. 

7:41

Český tým vyučuje v úvodu utkání z produktivity. Jan Myšák se dostal po odraženém puku ve středním pásmu k brejku dvou proti jednomu. Mladý litvánovský útočník zvolil střelu a udělal dobře. Parádně trefil nad lapačku Askarova. 

8:06

První ruská přesilovka, Dajčar dostal dvě minuty na podrážení. 

9:30

Lukáš Dostál zvládl střelu Sokolova i pokus o dorážku Podkolzina. Oslabení českého týmu působí zatím dobře. 

9:49

Z levého kruhu se chystal pálit kapitán Denisenko, jeho střela však byla zablokována. 

10:03

Dorofejev dostal přihrávku zpoza brány, Dostál však jeho ránu zlikvidoval. 

10:19

Český tým sice ubránil oslabení, jenže po pár vteřinách inkasoval. Na modré čáře dostal hodně prostoru Jego Zamula, který využil i dobré clony Voronkova. 

10:58

Z ruské strany vypadá nejnebezpečněji řada Podkolzin - Morozov - Marčenko, z úhlu však Morozov nedokázal propálit Dostála. 

12:31

Rusové budou mít druhou přesilovku. Kučeřík si počínal nedovoleně proti Romanovovi, ten oplácel, na trestné lavici však sedí jen český obránce. 

13:34

Voronkov zkusil zpoza brány vyjet a zakončit bekhendem, Dostál však zasáhl. 

13:48

Šťastný odraz pro českou defenzívu, puk skončil jen na boční tyči. 

14:33

Po několika štastných momentech, kdy puk nejprve skákal do tyčky a Sokolov zlomil hůl, přišlo i štěstí pro ruskou stranu. Puk se po přihrávce Marčenka odrazil až před Podkolzina a ten baseballovým způsobem ze vzduchu uklidil puk do odkryté brány.

15:30

Další zbytečný faul při napadání a český tým půjde znovu do oslabení. Matěj Pekař podrazil jednoho ze svých protihráčů ve středním pásmu. Silná ruská přesilovka půjde znovu do akce. 

15:57

Jaromír Pytlík měl sílu na to, aby v oslabení zkusil průnik, jenže rychlost už neměl. 

16:14

Chovanov našel volného Dorofejeva mezi kruhy, jeho bekhend z blízkosti však skvělý Dostál vyrazil od ochranné sítě. 

16:39

Dostál opět musel do akce, když Marčenko nabíjel mezi kruhy Morozovovi. 

17:35

Pekař už byl sice na ledě, Dostál však opět musel zasahovat. Tentokrát pálil z ostrého úhlu Marčenko, kterému nabil zpoza brány Podkolzin. 

18:03

Raška už pospíchal s pukem do zakončení, ale nechal puk za sebou. 

18:31

Přesilovou hru si ale zahraje i český tým. Raškovi bylo znemožněno zakončení před bránou, Pylenkov ho zahákoval. 

18:40

Jeník měl dobrou možnost, ale jeho rána z kruhu skončila ve výstroji v úvodu nejistého Askarova. 

19:35

Kubíček je při chuti a zkoušel opět pálit od modré čáry, bránu soupeře však minul. 

První třetina právě skončila, český tým bude hrát v druhé třetině ještě půl minuty přesilovku. Ztratil však vedení 2:0. 

Český tým vstoupil do utkání v pozici outsidera, ale po sedmi minutách vedl, když nejprve využil přesilovku Kubíček, na což z brejku navázal skvělou ranou Myšák. Rusové pak ale zapnuli na vyšší obrátky a byli lepší. Po uplynutí první přesilovky snížil Zamula, aby pak z další přesilové hry srovnal Podkolzin. Sborná byla i střelecky aktivnější, ale Dostál předvádí očekávaně výborný výkon. 

Začala druhá třetina. 

20:20

Petr Čajka zbytečně sekl svého soupeře a srovnal počet sil na ledě. Za 11 vteřin budou hrát Rusové přesilovku. 

20:31

Rusové už jsou v plném počtu a budou hrát v početní výhodě. 

21:05

Šik v oslabení chtěl překvapit, ale netrefil bránu. 

21:17

Dorofejev zůstal volný mezi kruhu, ale našel jen výstroj Dostála, který udržel český tým ve hře. 

22:14

Romanov pálil z první od modré čáry, Dostál si poradil s jeho ranou i s dorážkou Morozova. 

22:33

Čajka vletěl do hry z trestné lavice do hry jako velká voda a dostal se i k zakončení. Z úhlu ale bekhendem trefil jen Askarova. 

24:20

Sborná je teď lepší a tlačí český tým, k velkým šancím se ale nedostala. 

25:32

Český tým znovu vede. Matěj Blümel se dostal k puku po dobré práci Pavla u mantinelu, najel si na střed, a i když na chvíli ztratil kontrolu, ke střele se dostal a prostřelil Askarova. 

26:16

Vedení českého týmu vydrželo necelou minutu. Voronkov potáhl puk po pravém křídle a našel mezi kruhy z druhé vlny najíždějícího Zamulu. Obránce ruského týmu nezaváhal a prosadil se dnes už podruhé. 

32:27

Po pasáži, kdy ruský tým mačkal Čechy v obranném pásmu, vyjel do brejku Matěj Pekař, z levé strany se řítil na Askarova, ten se však tentokrát nenechal překonat a ukázal i svou světlou stránku, když lapačkou lapil puk. 

33:22

Morozov se dral ke střele, ale Kubíček mi na poslední chvíli znemožnil dát do rány vše. Dostál díky tomu neměl problém zakročit. 

35:37

Sokolov dostal možnost ke střele z bezprostřední blízkosti po chybě v rozehrávce. Dostál však zakročil včas. 

36:01

Sokolov opět v akci, z levého křídla najížděl sám, Dostála ale nepropálil. Poté byl až příliš aktivní při napadání Dostála Voronkov. 

36:03

Jediný vyloučený z celé situace je ruský útočník Voronkov, český tým tak hraje přesilovou hru. 

37:21

Zábranský dostal zpoza brány dobrý puk od Myšáka, Askarov ale zakročil. Poté došlo k mele před bránou a vyloučen opět jen ruský hra, tentokrát Nikita Rtiščev. Přesilovka 5 na 3 pro český tým. 

37:26

Dvojnásobnou přesilovku český tým rychle využívá. Šír vyhrál buly, Teplý přisunul puk Jeníkovi. Ten si posunul kotouč kupředu a krásnou ranou nad lapačku zakončil. 

37:44

Mylyšev seknul Myšáka a český celek bude hrát další přesilovku pěti proti třem. 

38:48

Ruská trojce teď famózně blokuje každou ránu. 

39:08

Jeník to opět zkoušel vzít na sebe, tentokrát však Askarov skryl puk ve své výstroji. 

39:26

Rusové už jsou ve čtyřech, ale Haš chtěl využít ještě dvojnásobné výhody v útočném pásmu. Askarov ale opět zasáhl dobře. 

39:45

Rusové jsou kompletní. 

Je konec druhé třetiny, český celek vede nad Ruskem 4:3. 

Česká dvacítka nejenže držela dlouho krok se sbornou, dokonce dnes třikrát vedla. Do druhého dějství šly oba týmy za stavu 2:2 a Rusko chtělo udeřit z přesilovky. Češi se však ubránili a po pěti minutách propálil Askarova Blümel. Do minuty sice srovnal Zamula a ruský tým pak dominoval, Dostál s obranou však vše zvládli. A zásluhou ruské nedisciplinovanosti se dostali dvakrát do dvojnásobné početní výhody, čehož využil Jan Jeník. Do třetí části tak půjde národní tým s překvapivým vedením 4:3. 

Začala třetí třetina. 

Začala třetí třetina. 

40:01

Změna v ruské bráně po první třetině. Askarova nahradil Amir Miftachov. 

42:34

Grošev zůstal z úhlu sám proti Dostálovi, český brankář si však poradil. 

43:23

Tentokrát ruský tým propadl a Jeník byl volný na pravém křídle, z úhlu však trefil jen boční síť. 

47:17

Chvilku teď byli Rusové aktivnější a pramenilo se ve faul Haše. Ten si počínal až příliš aktivně rukama. Sborná tak bude mít šanci srovnat z přesilové hry. 

47:37

Podkolzin zpoza brány našel Marčenka, jeho rána z úhlu ale Dostála nezaskočila. 

47:44

Dostál opět v dobré pozici proti ráně Sokolova. 

48:19

Marčenko si skvěle připravil střelu, bránu však minul a puk poté putoval až ven z útočného pásma. 

49:20

Český tým je kompletní, přežil oslabení. 

50:12

Po ztrátě na modré čáře střílel Sorkin, Dostála však neprostřelil. 

51:14

Lukáš Dostál je podle očekávání hlavní oporou tohoto mužstva. Všechny závary a kotouče kolem brankoviště si zatím pohlídal. 

54:32

Blümel bekhendem nezakončil dobře a následný zákrok na Pekaře nebyl posouzen jako faul. 

56:05

Český tým bude čtyři minuty před koncem hrát přesilovou hru a zkusí tak zvýšit své vedení, nebo alespoň zdrží čas z ruského tlaku. Na trestnou lavici putoval střelec dvou branek Zamula. 

56:32

Rusové nezvládají svou pozici a budou potrestáni za ostrý faul na Petra Čajku. Rusko bude hrát potřetí v utkání ve třech, Galeňuk je vyloučeným mužem. 

57:21

Teplého rána byla sražena mimo bránu. 

57:49

Zábranský si vytvořil šanci po pěkné přihrávce Jeníka, gól však nedal. 

58:40

Rusové jsou kompletní a zkouší poslední možný nápor. 

59:07

53 vteřin do konce a Rusové budou mít vhazování v útočném pásmu. Dokonce si vzala sborná oddechový čas a na tabuli maluje legendární Igor Larionov. 

59:15

Miftachov opustil svou bránu, ruský tým hraje v 6. 

Je konec, český tým dokázal obrovsky překvapit, porazil hvězdné Rusko 4:3. 

Před utkáním se zdálo, že český tým může favorizované Rusko se spoustou hvězd jen překvapit. Navíc hned v úvodu přišel Varaďův tým o klíčového útočníka Jakuba Lauka. Jenže ani to jej nezastavilo. Dvacítka se rychle dostala do vedení 2:0, kvůli nedisciplinovanosti ale sborná do konce první části srovnala. Rusové poté byli aktivnější, jako po celý duel, ale Dostál český celek ve hře. A i když Rusko po další trefě Čechů znovu srovnalo, v přesilovce 5 proti 3 rozhodl o výhře Jeník. V poslední části už nedokázal favorit srovnat a český tým překvapivě získává klíčové body v boji o čtvrtfinále. 

 

V souběžně hraném utkání si v Třinci v druhé skupině poradilo Švýcarsko s Kazachstánem 5:3. Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek druhého svátku vánočního.

Právě se děje

Další zprávy