Tvrdý soud ze zámoří před domácím svátkem: Češi nemají čtvrtfinále vůbec jisté

jzp jzp
25. 12. 2019 14:49
Ani domácí prostředí po dvanácti letech nic nezmění na tom, že česká dvacítka na hokejovém mistrovství světa znovu zůstane bez medaile. Alespoň podle prognóz zámořských médií.
Lukáš Dostál má být českou brankářskou jedničkou.
Lukáš Dostál má být českou brankářskou jedničkou. | Foto: Lukáš Filipec

"Užijte si to. Makejte tvrdě a ukažte, že český hokej se zlepšuje a míří zpátky do špičky. Jen musíte hrát svoji hru. O nic jiného se nestarejte," vzkazuje krajanům před světovým šampionátem juniorů Martin Nečas.

Sám ho zažil třikrát. Podruhé byl nejproduktivnějším hráčem celého turnaje, dovedl tým ke čtvrté příčce, tedy nejlepšímu umístění po 13 letech.

Nicméně před rokem jako kapitán selhal. A protože nezářili ani Filip Zadina a Martin Kaut, mužstvo jako obvykle vypadlo ve čtvrtfinále.

Letos trenér Václav Varaďa nemá tak blyštivou sestavu, která tím pádem není pod velkým tlakem. Nikdo od ní nečeká zázraky. Vzhledem k domácímu prostředí v Ostravě však ambice přirozeně vzrostou.

"Čechy nejde přehlížet, protože hrají doma," píše populární web theScore. "Nicméně na mistrovství juniorů nezískali medaili od roku 2005 a jejich soupiska v porovnání s těmi lepšími zeměmi neoslní, ať už jde o talent, nebo zkušenosti."

Sázkové kurzy na celkový triumf Česka (až 20:1) jsou jednoznačně vyšší než u pětičlenné světové špičky, ale také výrazně nižší než u Švýcarska a dalších outsiderů.

Přesto Steven Ellis z časopisu The Hockey News tvrdí: "Není vůbec jisté, že Češi projdou do čtvrtfinále."

Kolega Ryan Kennedy s ním souhlasí. "Otázkou je, jestli zvládnou tlak domácího prostředí a vyhrají dost zápasů, aby se vyhnuli boji o záchranu," vykládá. "Klíčové pro ně bude klání proti Německu."

Němci disponují na své poměry neobvykle silným kádrem. Naděje jako Dominik Bokk, Moritz Seider či Tim Stützle mají výhledově válet v NHL. Čechy tudíž čeká velmi těžká skupina, neboť vyzvou ještě Rusko, Spojené státy a Kanadu. Na druhou stranu můžou ve čtvrtfinále potkat relativně slabšího soka. Třineckou skupinu tvoří Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Slovensko a Kazachstán.

Ačkoliv Češi nepatří k favoritům, novináři z The Hockey News oceňují příznivý záblesk české brankářské školy.

Varaďa na turnaj nominoval draftované gólmany Lukáše Dostála s Lukášem Paříkem a také Nicka Malíka, jenž by měl dražbou talentů projít v červnu.

"Bohužel můžou mít v bráně jen jednoho," podotýká Kennedy. Z maskovaných mladíků nejvíc vyzdvihuje Dostála. "Je výborný. Za Čechy chytal skvěle už na minulém šampionátu, teď má víc zkušeností, zvlášť když v Evropě nastupuje proti dospělým. Může udělat obrovský rozdíl."

Česká obrana Kennedyho s Ellisem neohromuje, nicméně možných útočných zbraní zmiňují víc - Jan Jeník, Jakub Lauko, Matěj Blümel, Matěj Pekař. Příslibem solidní ofenzivy jsou také dva benjamínci Jaromír Pytlík a Jan Myšák, kteří teoreticky můžou proniknout do prvního kola příštího draftu.

V přípravě Varaďovi svěřenci ani nepropadli, ani nezářili. Švédsku podlehli 1:5, Slováky v generálce přetlačili 4:2. Za zmínku stojí, že východní sousedi Česka později podlehli Rusům 1:9.

Craig Button ze stanice TSN při svém každoročním tipování všech zápasů předpokládá, že domácí parta skončí na čtvrté příčce ostravské skupiny. A ve čtvrtfinále ji čeká rychlý konec. "Švédsko bude pro Čechy příliš velkým soustem," dodává.

První šanci porazit prognózy mají Češi ve čtvrtek od 15:00, kdy vyzvou Rusko.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy