Třinec začal čtvrtfinále protrápenou výhrou nad Boleslaví

Aktualizováno 13. 3. 2015 21:27
Reportáže z prvních čtvrtfinálových duelů sérií Třinec vs. Ml. Boleslav a Litvínov vs. Pardubice.
Třinečtí mohou slavit, první čtvrtfinále s Boleslaví zvládli vítězně.
Třinečtí mohou slavit, první čtvrtfinále s Boleslaví zvládli vítězně. | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejisté Třince, největšího favorita na mistrovský titul, začali cestu letošním play-off těsnou výhrou 2:1 v prvním čtvrtfinále série s Mladou Boleslaví. Domácí vedli po dvou třetinách 2:0, hosté ale duel v závěrečném dějství zdramatizovali, na vyrovnání a případné prodloužení ale nedosáhli.

Druhý čtvrtfinálový duel mezi Litvínovem a Pardubicemi měl daleko jasnější průběh a domácí jej nakonec opanovali relativně snadno po výsledku 4:0. Domácí o svém triumfu rozhodli de facto už v úvodním dějství, ve kterém vstřelili dvě branky.

Třinečtí měli pomalejší začátek

Třinec do play off vstoupil jako ze závěru základní části: opět bez nedoléčených opor Klesly, Polanského, Adamského a Irgla i rozpačitým projevem, který měl k ideálu v úvodním dějství na míle daleko. Hosté to favoritovi ještě ztrpčili aktivním hrou, která zákonitě přišla s jejich postupovou euforií.

Domácí ovšem tíhu prvního zápasu vyřazovací fáze po nervózním úvodu přežili. Do druhé části vtrhli s větším hladem po gólech, ale z křečovitosti je vysvobodil až přesně v polovině zápasu Ciencala, který příklepem z úhlu prostřelil Růžičku. A třinecká hra začala nabírat na obrátkách.

Rákos se šikovně vyhnul bodyčku hostujícího beka a posunul kotouč před prázdnou bránu Linhartovi, kterého ale v koncovce zradila čepel. Uklidňující branku 'zařídil' v 39. minutě boleslavský Robar, kterému na modré čáře vypíchl puk Klepiš, vyměnil si ho s Rákosem a Růžička byl proti jejich souhře bezmocný.

Boleslavští se v posledním dějství nevzdali

Zdánlivý klid Ocelářů měl jepičí život. Pabiška po 53 sekundách třetí části zblízka dorazil v přesilovce za Hrubce střelu Bárty a svým třetím gólem ve vyřazovací části uvrhl soupeře pod další tlak.

Třinec se třepal o nejhubenější náskok. Středočeši na Hrubce dotírali jako vosy a ve 48. minutě Werk Aréna jen zašuměla, když Látal po brejku v přečíslení nezpracoval puk před zívající prázdnou bránou.

Hosty v závěru přibrzdilo Kašpaříkovo vyloučení, i v oslabení byli ale nebezpečnější než soupeř. Půl minuty před koncem Boleslav sáhla k power play, ale i závěrečnou ránu Pacovského v poslední sekundě Hrubec kryl.

V Litvínově od úvodu vládli domácí

Chemici dostali od úvodních vteřin soupeře pod tlak a hned měli šance Hübl a Kubát. Hosté se prosadili do první možnosti v šesté minutě při Majdanově vyloučení, kdy se dostal před Francouze Venkrbec. Jenže Severočeši byli nebezpeční i v oslabení.

Nejdříve prověřil Vejmelku tvrdým pokusem Chaloupka a čtyři vteřiny před koncem trestu v přečíslení tří na dva domácí udeřili. Po akci Hübla a Lukeše se trefil z levého kruhu bek Pavelka. Ve 13. minutě Litvínov navýšil náskok, když se při Havlíkově trestu prosadil tentokrát v přesilovce bombou od modré čáry zadák Pavlík. V dalším oslabení při Marcinkově trestu Pardubice odolaly.

Na začátku druhého dějství neprostřelil Vejmelku osamocený Ručinský a osmnáctiletý mladík v pardubické brance se vzápětí proti čtyřiačtyřicetiletému nejstaršímu hráči extraligy vyznamenal znovu. Zlikvidoval Ručinského únik v dalším litvínovském oslabení.

Do poloviny zápasu bylo rozhodnuto

Vzápětí už putoval k Gerhátovi na trestnou lavici Štindl, ale nakonec se 51 vteřin trvající přesilovka hostů v pěti proti třem nekonala. Sudí Šindler s Hejdukem trest po domluvě odvolali. Snížit mohl v pokračující klasické výhodě Pardubic pět proti Radil a další dvě možnosti neproměnil při Chaloupkově trestu Nahodil.

Litvínov v polovině utkání vyloučení Starého zužitkoval, když si na Hüblovu přihrávku najel k pravé tyči Lukeš. A Litvínov byl při chuti, hned po vhazovaní Vejmelku ohrozil Petružálek. Domácí se ubránili při trestu Janského, kdy pálil Čutta. Verva při své přesilovce pak mohla zvýšit po střele Skleničky a také po teči Ručinského.

Litvínov, který hrál první zápas po 12 dnech, pokračoval proti úspěšnému týmu ze souboje předkola s Vítkovicemi v aktivitě i v závěrečném dějství a Vejmelka měl nadále hodně práce. Pardubice se snažily vybojovat naději na zvrat, ale Marcinko v 53. minutě dorážel nepřesně.

Radovali se naopak domácí, když se chvilku poté zapsal mezi střelce šťastně Janský. Východočeši si totiž po jeho zakončení srazili puk do vlastní branky a vyprodaný stadion mohl do konce bouřlivě slavit úvodní úspěch domácích.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Ciencala (Klepiš), 39. Rákos (Klepiš) - 41. Pabiška (Bárta, D. Výborný). Rozhodčí: Hribik, Šír - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský, od 21. navíc Foltýn - Hrňa, Klepiš, Ružička - Kreps, Plíhal, Orsava - Dravecký, Žejdl, Sztefek - Cienciala, Matuš, Rákos. Trenér: Kalous a Varaďa.

Mladá Boleslav: M. Růžička - Stříteský, Kučný, Ovčačík, Kočí, Trška, Robar, R. Čermák - Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Verva Litvínov - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. T. Pavelka (Lukeš, Hübl), 13. F. Pavlík (R. Hanzl, T. Pavelka), 30. Lukeš (Hübl, Jánský), 54. Jánský. Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Štindl, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Pardubice: Vejmelka - J. Zdráhal, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Havlík, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Venkrbec - Radil, Nahodil, Starý - Gašparovič, Marcinko, Tybor - M. Špaček, Poulíček, Moučka. Trenéři: Říha st. a Říha ml.