Straka radí Hertlovi: Neboj, dvacet gólů v NHL dát nemusíš

Adam Sušovský Adam Sušovský
31. 5. 2013 6:15
Martin Straka dává Tomáši Hertlovi rady pro NHL: Neboj, anglicky se naučíš a dvacet gólů od tebe nikdo čekat nebude.
Martin Straka uspěl v NHL, i když anglicky neuměl ani slovo. Věří i Hertlovi.
Martin Straka uspěl v NHL, i když anglicky neuměl ani slovo. Věří i Hertlovi. | Foto: CPA

Praha - Martin Straka zářil v NHL šestnáct let i navzdory tomu, že ze začátku anglicky neuměl ani slovo. V rozhovoru pro Aktuálně.cz teď radí Tomáši Hertlovi.

Český hokejový supertalent a jednou možná i náš nový Jágr v létě odchází do světa velkého hokeje i navzdory tomu, že s tím Slavia nesouhlasí. Ve středu i bez jejího svolení podepsal tříletou smlouvu v San Jose (čtěte ZDE). 

"Je to výborný hokejista, předpoklady na NHL určitě má. Že třeba neumí ještě dobře anglicky, to je úplně jedno," říká Straka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Hertlův kouč ze Slavie Vladimír Růžička i další hokejoví experti ale mají jiný názor. Myslí si, že by měl Hertl hokejově i takticky ještě rok vyrůstat ve velkého hráče doma v Česku.

Proti Hertlovi jste ještě nedávno hrál v play off. Co myslíte, má na to?
S Kovym (Jan Kovář) jsou to suverénně nejlepší mladí hráči u nás v Česku. Je velký, silný a výborný na puku. To jsou věci, které v NHL potřebujete. Předpoklady na to má určitě.

Trenér Vladimír Růžička ale říká, že by měl ještě rok v Česku vydržet a hokejově vyzrát...
Já Tomáše viděl čtyřikrát za sezonu, tak se mně na to blbě říká názor. Láďa (Růžička) ho vidí každý den a je tady z trenérů nejlepší. Jeho slovo vždycky platilo a asi ví, co říká.

Co byste mu poradil? Co ho tam bude čekat?
Ať se nebojí, od něj ještě dvacet gólů za sezonu chtít nebudou. San Jose má skvělý tým a jiné hráče. V první sezoně tam od něj nikdo nebude nic čekat. Chápu, že si ho chtějí stáhnout co nejdřív. Chtějí s ním pracovat, vychovat si ho a připravit si ho na chvíli, kdy u týmu přijde jeho čas. Oni tohle umí.

Není problém, že Hertl prý neumí dobře anglicky?
V tom nevidím vůbec žádný problém, to se hned naučí. Když jsem odcházel do Ameriky já, neuměl jsem říct ani slovo a zvládl jsem to.

Jenže se říká, že ze San Jose odejde jediný Čech Martin Havlát a Hertl by tam i bez angličtiny zůstal sám...
Dneska mladí kluci už základy angličtiny mají. Vidím to i u nás v Plzni, kde máme Kanaďany a mladí se s nimi v pohodě baví. A pokud by náhodou Hertl uměl stejně jako já tehdy jen ahoj a na shledanou, tak mu to bude vadit asi tak do Vánoc. Možná by to pro něj bylo ještě lepší. Když se bude snažit, nemějme o něj strach. Oni to tam uvidí a budou mu pomáhat.

Červenka anglicky neuměl a říká se, že je to jeden z důvodů, proč v Calgary neuspěl. Co si o tom myslíte?
Že je to blbost. Tam byl úplně jiný problém, a to trenér Hartley. Má rád jiné typy hráčů, chce hrát tvrdý hokej. Roman Červenka je technický hráč, ten vám nikdy tvrdě a do těla hrát nebude. Pokud by nedal padesát gólů za sezonu, neměl tam šanci.

Sám jste do NHL šel a měl na začátku problémy, nejen s angličtinou, co je na tom přechodu nejtěžší?
Bude si muset zvyknout na hru do těla a úzký led, to je asi nejhorší. Na Slavii ale mají jeden z nejužších v lize, tak by mu to mohlo pomoct.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 49 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy