Sparta skvělým nástupem srazila Vítkovice, Třinec zabral

22. 11. 2013 19:32
Sparta porazila Vítkovice 5:2 a oplatila Ostravanům porážku z úvodního měření sil.
Sparta ve Vítkovicích vyhrála jednoznačně 5:2
Sparta ve Vítkovicích vyhrála jednoznačně 5:2 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejisté Sparty oplatili Vítkovicím porážku z úvodního měření sil v této sezoně a na ledě Ostravanů zvítězili ve 23. kole extraligy 5:2. Pražanům se skvěle povedla už úvodní desetiminutovka, během níž získali vedení 3:0 a donutili domácí vystřídat gólmany.

Jelikož Hradec vyhrál ve Zlíně 2:1 až v nájezdech, zvýšil vedoucí celek soutěže svůj náskok na sedm bodů.

Po třech prohrách znovu zabral Třinec. K jeho výhře 5:2 nad Slavií pomohly i dvě branky Adamského ve vlastním oslabení.

Sérii osmi porážek ukončil poslední Chomutov, který doma porazil Liberec 2:0. Třetí vítězství z posledních čtyř zápasů vybojoval lepšící se Litvínov, který vyhrál 3:2 v Brně.

Na desátou příčku poskočilo Kladno, když zdolalo 3:0 Karlovy Vary.

Ve Vítkovicích rozhodl úvod zápasu

V pohodě hrající lídr tabulky prokazoval ve Vítkovicích svou skvělou formu od prvního buly. Měl více ze hry, šance a brzy přidal i góly. Na slepenou trojici tref Přibyla, Formana a Pilaře mu stačilo rozmezí 76 sekund. Už v 10. minutě tak domácí brankář Dolejš přenechal své místo Málkovi.

Ten dělal možné i nemožné, aby ještě udržel šance Ostravanů na zvrat. Ty ve 32. minutě podpořil i Svačina, jenž po rychlém brejku snížil. Tuto vzpruhu však záhy srazil Pech, jenž využil Kumstátovu přihrávku zpoza brány. O chvíli později v přesilovce vrátil stav na rozdíl dvou branek opět Svačina, jenže to bylo ze strany Severomoravanů vše.

Hunu totiž vychytal Pöpperle a v 54. minutě pečetil sparťanskou výhru Simon.

Růžička vychytal Pirátům konec série bez výhry

Chomutov naposledy vyhrál před měsícem a tuto nelichotivou sérii chtěl proti Liberci už ukončit. K plnění plánu mu zdatně pomohl brankář Růžička, jenž přišel v týdnu z Pardubic.

Piráti se pustili do soupeře aktivně, jenže Hruška ani Hřebejk Melicherčíka nepřekonali. Pomohly jim až slepené přesilovky ve druhé třetině. V té druhé Divíšek po přihrávce Kubinčáka našel volného Ruttu a ten v pokleku přesně zakončil pohlednou kombinaci.

Poté se převaha přesunula na hokejky Bílých Tygrů, jenže Bartek, Derner i Urban ztroskotali na Růžičkovi. Drama vrcholilo power play hostů, čehož nakonec využili domácí, když druhý gól vstřelil Kubinčák.

Adamský exceloval v oslabení

Třinec dával proti Slavii velký důraz na dobrou defenzivu, která aktivnější hosty dlouho trápila. Slezanům tak tentokrát stačilo i několik málo šancí, které však skvěle využívali.

V 9. minutě otevřel skóre Adamský, který po chybě Šticha ujel ve vlastním oslabení a zápěstím zavěsil pod horní tyčku. Slavia měla tlak, ale nebezpečnou dorážku Knotka zlikvidoval Hrubec, a tak mohl v závěru třetiny přidal svou druhou trefu opět v oslabení Adamský.

Slavia se z úvodní branky radovala až ve 36. minutě, když puk za Hrubce procedil Růžička. Jenže jednogólový rozdíl vydržel jen 25 sekund, než z protiútoku předložil Polanský puk Orsavovi a ten dal Slavii další lekci z produktivity.

Slepené góly na obou stranách, i když v obráceném gardu přišly i o deset minut později. Drama nakonec čtyři tisícovky diváků, kteří měli po zhoršených výsledcích Ocelářů vstup zdarma, neviděly. Skokana v nadějné pozici vychytal Hrubec a tři minuty před koncem přidal pojistku Květoň.

V hlavní roli Ručinský

Brno vstupovalo do zápasu proti Litvínovu v roli jasného favorita, jelikož v šesti předchozích domácích duelech neztratilo ani bod. Jenže Verva se na soupeře dobře připravila a precizní obranou středního pásma nepouštěla Kometu do tlaku.

Naopak sama v 9. minutě udeřila, když hned v úvodní přesilovce využil volnější cesty k bráně Ručinský. Ve druhé třetině se Severočechům přesilovka naopak nepovedla. Právě Ručinský se nechal na útočné modré obrat o kotouč Svobodou, jenž po sólovém úniku překonal Francouze.

Tím odstartovala divoká pasáž, během níž padly ještě další tři branky. A opět v tom hrál roli slavný veterán. Po jeho akci vrátil hostům vedení Jánský. O minutu později doklepl puk do sítě Hruška a bylo znovu srovnáno. Jenže nerozhodný stav dlouho nevydržel. Postaral se o to vítěznou trefou pohotový Hübl. Opět po asistenci Ručinského.

Kladno přejelo neškodné Vary

Kladno začalo proti Karlovým Varům zostra, když už v úvodní minutě trefil Hořava tyč. Na vedoucí branku si Rytíři počkali do 13. minuty. To Majeský naskočil z trestné lavice a po jeho akci otevřel skóre Hlaváč.

Po změně stran mohl zkušený střelec přidat další branku, ale tentokrát nemířil přesně. To se povedlo až Treillemu, který překonal ležícího Závorku podruhé. Energie byla směrem dopředu prakticky neškodná a jakékoliv šance na bodový zisk jí sebral třetím zásahem Dalecký.

Nájezdy ve Zlíně rozhodl Dej

Hradec ve Zlíně svou pozornou hrou potvrzoval, že je nejlepším týmem na cizích kluzištích v celé soutěži. Moravané se prosazovali přes střední pásmo jen těžko a když už se třeba Holík nebo Honejsek dostali do šance, vychytal je spolehlivý Kantor. Bylo tak jasné, že rozhodovat bude každá branka.

Jako první jí docílili hosté. V závěru první dvacetiminutovky vybídl Mertl přesným pasem ke skórování nikým nekrytého Šimánka a ten nezaváhal. Kantor inkasoval až ve 42. minutě, kdy jej zaskočilo Tesaříkovo nahození od modré.

Následně si oba týmy vytvořily soustavnější tlak, ale rozhodnout v normální hrací době se nepovedlo ani jednomu z nich. V samostatných nájezdech pak přisoudil prémiový bod na konto Východočechů Dej.

Výsledky: 23. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 2:5 (0:3, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Svačina (Huna, Roman), 35. Svačina (Kudělka, Roman) - 9. Přibyl (Krejčík, T. Rachůnek), 9. Forman, 10. Pilař (Krejčík, J. Hlinka), 34. Pech (Kumstát, Philipp), 54. Simon (Forman, T. Rachůnek). Rozhodčí: Minář, Čech - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 7280.

Vítkovice: Dolejš (10. Málek) - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, M. Hlinka, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Burger, Szturc - Tomi, Valčák, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, od 27. navíc Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. T. Svoboda, 33. J. Hruška (Němec) - 5. Ručinský, 32. Jánský (Ručinský, Hübl), 34. Hübl (Ručinský). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Pešina - Barvíř, Lhotský. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 7029.

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - H. Zohorna, L. Čermák, Holec - T. Svoboda, Němec, J. Káňa II - Dočekal, J. Hruška, Burian - Jenyš, Koreis, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Šlégr, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Rosa, Piroš, J. Černý - Majdan, Jurčík, Trávníček. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Rutta (Divíšek, Pulpán), 60. Kubinčák (D. Hruška). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:5, navíc Hunkes (Liberec) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3990.

Chomutov: M. Růžička - Rutta, Malec, Krstev, Pulpán, J. Novák, Šulák, Bartejs - Balej, Divíšek, Kubinčák - D. Hruška, J. Straka, Bartečko - Hřebejk, Kämpf, Šagát - Jíra, Sikora, Račuk. Trenéři: Turek a R. Kaše.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Voráček, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Šimek - T. Urban, Nedvěd, Bulík - Bartek, Vampola, Víšek - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Valský, Zacha, J. Vlach. Trenéři: Hynek a M. Černý.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 1:2 po sam. náj. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 42. Tesařík (Melenovský) - 19. Šimánek (Mertl, Dej), rozhodující nájezd Dej. Rozhodčí: Horák, Hribik - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4007.

Zlín: Kašík - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čajánek - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Okál, Ondráček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Dej, Mertl, Šimánek - Švagrovský, Knotek, Podlešák - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Hlaváč (Majeský), 29. S. Treille (Dragoun), 42. Dalecký (Hlaváč, Majeský). Rozhodčí: Jeřábek, Hrubý - Bádal, Pouzar. Rozhodčí: 5:3. Bez vyloučení. Diváci: 2874.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, Majeský, P. Hořava - Tenkrát, Patera, M. Hořava - S. Treille, Dragoun, Machač - Bajaruns, Dalecký, Hlaváč - Strnad, Lukáč, Rudovský. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, M. Rohan, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, R. Hruška, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, R. Dlouhý - Zucker, Vachovec, Koblasa - V. Tomeček, Balán, J. Doležal. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

HC Oceláři Třinec - HC Slavia Praha 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Adamský (Martin Růžička), 20. Adamský (Hrabal, Martin Růžička), 36. Orsava (Polanský, Adamský), 46. Peterek (D. Květoň), 57. D. Květoň (Peterek, Hrubec) - 36. V. Růžička ml. (Kolařík, Žejdl), 46. Klhůfek. Rozhodčí: Lacina, Pavlovič - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:3. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: 3955.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rufer - Matuš, Marek Růžička, Rákos. Trenéři: Kalous a Marek.
Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Knot, Wharton, Beňovič - Skokan, Bednář, Tomica - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Vrdlovec, Krenželok, Poletín - Stránský, Klhůfek, T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

1. Sparta Praha 22 16 1 1 4 97:40 51
2. Hradec Králové 23 9 7 3 4 58:48 44
3. Brno 22 11 2 2 7 53:41 39
4. Zlín 23 9 4 4 6 63:56 39
5. Plzeň 22 10 3 3 6 57:51 39
6. Třinec 23 11 2 1 9 67:64 38