Postup do extraligy = miliony navíc. Slavia jde do baráže s polovičním rozpočtem

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 3. 2016 6:10
Zatímco hokejisté prožívají hlavně boj o extraligový titul, funkcionáři víc trnou v baráži, která může určit další směřování klubu. Ve hře je vyšší zájem sponzorů i tok milionů od marketingové agentury BPA. Velkou pozornost bude v baráži nepochybně strhávat pražská Slavia.
Kdy budou moct fanoušci Slavie zase fandit i při extraligovém derby se Spartou?
Kdy budou moct fanoušci Slavie zase fandit i při extraligovém derby se Spartou? | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Zatímco hokejisté prožívají hlavně boj o extraligový titul, funkcionáři víc trnou v baráži, která může určit další směřování klubu. Ve hře je vyšší zájem sponzorů i tok milionů od marketingové agentury BPA.

Letos chtějí mezi elitu povýšit Slavia a Jihlava. Jisté je, že jim budou bránit Karlovy Vary, které doplní buď Litvínov, nebo Pardubice. V lepší pozici jsou Východočeši, těm k záchraně stačí dva body právě proti Varům.

Dvanáctikolová baráž odstartuje už 29. března a velkou pozornost v ní bezpochyby strhne pražská Slavia. Ta loni po odchodu dlouholetého kouče Vladimíra Růžičky zažila bolestivý pád. Na úkor prvoligových Pirátů putovala do nižší soutěže, přestože disponovala zhruba stomilionovým rozpočtem.

Postup s polovičním rozpočtem?

O návrat teď bude usilovat ve skromnějších podmínkách. "Jsme někde mezi 50 a 60 miliony, v první lize je těžší shánět sponzory," prozrazuje Vladimír Pitter, majitel Slavie. Ačkoliv klub už nemusí draze platit za nájemné v O2 areně, papírově silnější kádr nemá, neboť škrty pocítili hlavně hráči a realizační tým.

Pražané však můžou spoléhat na to, že tentokrát nejsou zdeptaní hromadou porážek. Naopak. Byť jim v semifinále pomohla zdrcující marodka Českých Budějovic, vyhráli už dvanáctkrát v řadě. Bude to na extraligové odpadlíky stačit? "Sice hráli na vyšší úrovni, ale když celkem vyhrajete jedenáct zápasů, na psychice vám to moc nepřidá," podotýká pro klubový web trenér sešívaných Milan Razým.

I on věří, že Slavia po roce znovu vyskočí zpět mezi elitu. Pokud se tak stane, jeden z nejúspěšnějších klubů v historii extraligy (dvakrát titul, třikrát finále) nebude chtít paběrkovat. Kolik peněz si vyžádá důstojná role v nejvyšší soutěži?

"Je hrozně těžké obecně určit, jestli jde o 70 nebo 100 milionů, protože někdo platí provoz stadionu a někdo ne," podotýká Vladimír Pitter. "Položka za stadion může čítat 10 nebo 15 milionů, u někoho třeba jen symbolický milion s tím, že zbytek hradí město."

Červenobílí musejí financovat stadion v Edenu ze svého, do loňska navíc platili i vysoké nájemné v obří O2 areně, což jim z dlouhodobého hlediska nepomohlo. Nyní v libeňské hale sídlí Sparta, která má zájem o dlouhodobou spolupráci. Pokud se Slavia v případě postupu nebude chtít dělit s největším rivalem, musí požádat o výjimku na Eden. Stařičká aréna z období normalizace nemá pro extraligu dostatečnou kapacitu.

Hraje se i o miliony od BPA

Povýšení mezi elitu by však sešívaným – či jakémukoliv jinému prvoligovému klubu – přineslo více příjemných starostí v podobě snadnějšího lákání sponzorů či podpisu smlouvy s BPA.

Agentura, jejíž většinu nedávno koupila sázková kancelář Tipsport, je výhradním marketingovým partnerem extraligy. Klubům za to posílá pořádný balík peněz. "Nechci tu částku úplně konkretizovat, ale jedná se jednotky milionů. V první lize se taková částka těžko nahrazuje," zjistil majitel Slavie Pitter.

Tok financí je však podmíněný tím, že kluby nemůžou navázat libovolnou spolupráci. Například musí zvolit "správný" pivovar či sázkovou kancelář, pokud si neusmlouvají výjimku. "Když od někoho dostanete miliony, dají se takové podmínky očekávat," ví Pitter.

Postoupí jeho tým už letos, nebo setrvá mezi chudšími? Jisté je, že Pražané znenadání nedosáhnou na vysoké ambice bohatého Třince či Sparty. Chtějí sázet spíš na mládež, na níž dohlíží sportovní manažer Luděk Bukač mladší. Ten v klubu zaujal dřívější Růžičkovu roli, ovšem zatím má smlouvu jen do konce sezony. "Jsme ale dohodnutí, že chceme spolupracovat dlouhodobě. Z naší strany zájem je," doplňuje majitel Slavie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy