Revoluce v hokejových soutěžích? Nekřičíme do tmy, říká šéftrenér svazu Lener

Jiří Škuba Jiří Škuba
3. 3. 2017 14:29
Zlomový den čeká v pondělí celý český hokej. Výkonný výbor ČSLH rozhodne o podobě reformy, která má dostat více náctiletých talentů do nejlepších soutěží dospělých. A jak připouští svazový šéftrenér Slavomír Lener, ve hře je i revoluční zrušení juniorské extraligy.
Slavomír Lener.
Slavomír Lener. | Foto: Milan Kammermayer

Jaké plány jsou na stole?

Návrhů je několik. Jak radikální, tak i opatrnější varianty, které počítají pouze s vytvořením podmínek k tomu, aby mladí hráči měli větší prostor v soutěžích dospělých. Jak se výkonný výbor vyjádří, to v tuto chvíli neumím předjímat.

Mezi ortodoxní návrhy patří úplné zrušení extraligy juniorů a rozšíření WSM Ligy. Do jaké míry je reálné, že projde?

Alternativa to je. Rád bych ale zdůraznil, že tak výrazný zásah je velmi citlivá záležitost. Četl jsem, že se do něčeho pouštíme bez potřebné přípravy. Ale je to přesně naopak.

Kritici zrušení juniorské extraligy tvrdí, že jste tuto variantu ušili hodně narychlo, a to během dvou měsíců po neúspěchu na MS dvacítek. Připustíte, že vznikala ve velkém spěchu?

V žádném případě, není to jen nějaký výkřik do tmy. Už před sezonou jsme měli velkou konferenci na téma péče o mladé hráče, jak poskytnout talentům větší prostor v soutěžích dospělých. Na základě nastaveného kurzu se téma začalo intenzivně projednávat v konkrétních komisích: trenérsko-metodické, reprezentační nebo v komisi mládeže. Ještě na podzim proběhlo velké jednání se zástupci Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která předložila návrh na to, jak by měla vypadat třeba právě extraliga juniorů. To vše bylo ještě před mistrovstvím světa!

Ale výsledek mladých reprezentantů v Kanadě, kde vypadli ve čtvrtfinále, měl na razanci diskuse vliv, ne?

Letos se to mistrovství světa opravdu nepovedlo. Zahráli jsme kvalitně jeden zápas proti Finům, k dalšímu vystoupení týmu jsme vyjádřili jasnou nespokojenost. Neúspěšný výsledek může akcelerovat a uspíšit nějaké zásadní kroky, ale intenzivní pozornost tomu, jak poskytnout mladším hráčům více prostoru mezi dospělými, věnujeme podstatně delší dobu.

Zrušení extraligy juniorů však podporu mezi profesionálními kluby nemá. Zatímco hlasování těch extraligových dopadlo sedm ku sedmi, zástupci týmů z nižší soutěže, které mají juniorskou extraligu, by volili stávající model s úpravami. Do jaké míry je to pro vás zavazující?

Názory klubů mají velkou validitu. Nicméně institucí, se kterými návrhy řešení diskutujeme, je celá řada a svaz se snaží být maximálně otevřený všem podnětům. Pokud zmiňované hlasování dopadlo fifty fifty, je to jasný signál, že když uděláte tak významný krok, musíte ho mít opravdu důkladně promyšlený. Být připraveni na to, že se všechno povede, ale také na situaci, kdy to nepůjde podle plánu.

Ať jednání výkonného výboru dopadne jakkoli, co si od chystaných reforem slibujete směrem k první lize?

V zahraničních soutěžích adekvátních k WSM Lize, které nám jsou hokejově blízké, tedy ve finské, švédské a švýcarské, hraje mnohem více mladých hráčů. U nás jsme udělali posun v případě Tipsport extraligy, nastupuje v ní více kluků, mají vyšší icetime, chodí na led v důležitých situacích. V první lize ovšem nedostávají takový prostor.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy