Rakouská idylka brankáře Nechvátala: V Innsbrucku se nám daří, za barákem mám sjezdovku

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 2. 2018 7:32
Brankáře Patrika Nechvátala si možná pamatujete z Litvínova, tři roky chytal za Znojmo a v letošní sezoně hájí barvy Innsbrucku. V 25 letech si užívá život v krásném prostředí pod Alpami, kráčí za klubových úspěchem a v sobotu se objevil v sestavě hvězd EBEL ligy na prvním ročníku All Star Cupu v Bratislavě.
Patrik Nechvátal se snaží čtvrtou sezonu po sobě prosadit v EBEL lize.
Patrik Nechvátal se snaží čtvrtou sezonu po sobě prosadit v EBEL lize. | Foto: Lukáš Caha

Jak jste si užil exhibiční All Star Cup?

Užil jsem si to dosytosti a myslím, že i všichni od nás z týmu. Je to dobrá myšlenka, bavilo nás to. Byli jsme s tím spokojeni.

Umíte si představit podobný turnaj v Rakousku? Je možné, že se pořadatelé dalších ročníků turnaje budou střídat.

To je spíš otázka na rakouský svaz. Ale bylo by to pro lidi super, takové zpestření. Snad by to mělo úspěch i v Rakousku.

Při hře tři na tři jste si dost zachytal, ale i zahrál s holí. Spoluhráči vám přenechávali puky při střídáních. To byla taktika?

Ano, domlouvali jsme se před zápasem, že to takhle budeme hrát. Z "ebelky" jsme na podobné věci zvyklí, hraje se tam hodně s hokejkou. Tři na tři je pro gólmany hodně těžké. Ale jsem rád, že jsem si tady zachytal, protože v klubu teď tolik nechytám. Doufám, že mi to pomůže.

Co jste říkal na atmosféru, zpočátku možná slabší?

Je to dané tím, že turnaj kolidoval s olympiádou. Není na tom nic zvláštního. Slováci hráli se Slovinci, krylo se to s prvními zápasy tady. Dalo se to čekat, ale na konci se to rozjelo a lidi si to užívají.

A fanoušci často vyvolávali vaše jméno.

Jo, jo. To byli fanoušci ze Znojma, kteří rádi vzpomínají. Když je vidím, taky si rád zavzpomínám, protože jsem ve Znojmě zažil tři úžasné roky. Znojmo mi dalo vstupenku do profesionálního hokeje.

Jak byste srovnal EBEL ligu s českou extraligou? V prvním zápase All Star Cupu jste výběr z Česka porazili 5:3.

To ano, ale výsledek odtud příliš nenapoví. Sice to týmy vzaly prestižně, ale bylo to dělané hlavně pro lidi. Česká extraliga je kvalitnější, "ebelka" je zase atraktivnější pro lidi. Je tam třeba hodně brejků. Hráli jsme tady na turnaji dobře. Škoda, že jsme v posledním zápase neporazili Němce.

Je ta atraktivita dána i větším počtem zámořských hráčů?

Určitě, bez nich by to nebylo ono. Hokej si užívají, jsou taková jiná povaha a je s nimi pořád sranda. Jsou pozitivní a je paráda sledovat je, jak třeba pracují se svou hlavou i s tělem.

Máte pocit, že se kvalita EBEL ligy každým rokem zvedá?

Samozřejmě. Do minulého roku hrála v soutěži ještě Lublaň, a aniž bych je chtěl snižovat, měli problémy, jezdilo se tam pro body a lidi na ně nechodili. Od letošní sezony přišel Záhřeb z KHL a je to zatím nejtěžší rok od doby, co "ebelku" chytám. Tabulka byla natřískaná. Vyhrát jeden nebo pět zápasů, byl to úplně stejný pocit.

Jak se vám líbí angažmá v Innsbrucku?

Jsem maximálně spokojený. Je tam se mnou přítelkyně a náš pejsek. Přítelkyně v Innsbrucku pracuje, užívá si to. Innsbruck je nádherné město, jsou tam super lidi. Klub se o hráče stará, jak nejlíp může.

Vytvořili jste s Ondřejem Šedivým a Lubomírem Štachem v Innsbrucku českou trojičku. Naláká člověka život v Rakousku?

Bezesporu. Je to o něčem jiném. Rakousko je čistotnější, lidi tam mají jiný přístup k práci. Je fajn to vidět, ale všechno má svoje pro a proti. Zase je tam hrozně draho, nejde si jen tak zajít na oběd.

Co lyžování nebo turistika? Bydlíte pod Alpami…

Bydlíme přímo v horách (úsměv). Je to taková vesnice asi dvacet minut od stadionu. Za barákem máme sjezdovku, je to prostě idylka.

Jaké si dáváte do budoucna cíle?

Moc to neřeším, nechávám tomu volný průběh. Momentálně se chci vrátit do brány v Innsbrucku a až se tam vrátím, chytit šanci za pačesy. Nepřišel jsem tam, abych se na hokej díval, chci týmu pomoct. Ale druhý brankář teď chytá výborně, já to akceptuju. Musím být trpělivý a makat.

Máte to v Innsbrucku rozjeté snad na historický úspěch klubu.

Vedení udělalo po minulé sezoně hrozně moc dobrých kroků a přivedlo skvělé hráče. Všechno si to sedlo, máme skvělou partu a taháme za jeden provaz. Je to vidět na výsledcích. Vloni udělal Innsbruck play-off vůbec poprvé, letos už podruhé, a navíc jsme měli náskok asi devíti bodů na tu hranu. Hokej se tam zvedá, lidi chodí. Co víc si přát.

Co říkáte na trápení Znojma v letošní sezoně?

Nedívá se mi na to dobře. Kluky znám a vím, že si tohle nezaslouží. Věřím, že ještě tu spodní část ubijou a dostanou se do play-off. Vím, že do toho dali v letní přípravě maximum, teď už je to jenom o hlavách.

Vydalo se Znojmo expanzí do Rakouska správnou cestou?

Já myslím, že ano. Znojmo je hokejové město, s Lincem mají asi nejlepší fanoušky v lize. Lidi chodí a je to takové klasické české fandění, třeba v Innsbrucku to moc nemáme. Pro lidi ve Znojmě je to zpestření, vidí zase jiné hráče a atraktivní hokej.

Jak jste vnímal raketový vzestup Libora Šuláka, který hrál ještě vloni za Znojmo, dostal se na MS a teď patří Detroitu?

Dával hokeji strašně moc, vždycky byl ve správný čas na správném místě. Když se všechno sejde, byl z toho takový malý zázrak. Ale zase mě to tolik nepřekvapilo, moc mu to přeju.

Daří se mu i ve Finsku. Proč ho trenéři nevzali na olympiádu?

Tohle vůbec nevím, tolik jsem to nesledoval. Vím, že mu jeden turnaj nevyšel, asi nad tím zlomili hůl. Ale já do toho nevidím.

Shodou okolností se nedaří v extralize ani Litvínovu, kde jste dlouho chytal. Máte pořád ještě nějaké vazby na chemiky?

Nemám vazby ani s vedením, i když jsem pořád hráčem Litvínova. Vedení neprojevuje zájem, celé je to takové zamotané. Sleduju výsledky, je to blbé no… Byl jsem s panem Rulíkem v létě dva měsíce na letní přípravě. Vím, že tam tomu dávají všechno, je to jako ve Znojmě. Extraliga tam patří, doufám, že se zachrání.

Nechybí Litvínovu nastupující generace po Hüblovi a Lukešovi?

Je to malé město, není to jednoduché. Práce s mládeží tam byla vždy na super úrovni. Pánové Havelka a Weissmann dělají svou práci skvěle. Myslím, že musí přečkat ty generační roky a pak zase dobří hráči přijdou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy