Rakouská idylka brankáře Nechvátala: V Innsbrucku se nám daří, za barákem mám sjezdovku

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 2. 2018 7:32
Brankáře Patrika Nechvátala si možná pamatujete z Litvínova, tři roky chytal za Znojmo a v letošní sezoně hájí barvy Innsbrucku. V 25 letech si užívá život v krásném prostředí pod Alpami, kráčí za klubových úspěchem a v sobotu se objevil v sestavě hvězd EBEL ligy na prvním ročníku All Star Cupu v Bratislavě.
Patrik Nechvátal se snaží čtvrtou sezonu po sobě prosadit v EBEL lize.
Patrik Nechvátal se snaží čtvrtou sezonu po sobě prosadit v EBEL lize. | Foto: Lukáš Caha

Jak jste si užil exhibiční All Star Cup?

Užil jsem si to dosytosti a myslím, že i všichni od nás z týmu. Je to dobrá myšlenka, bavilo nás to. Byli jsme s tím spokojeni.

Umíte si představit podobný turnaj v Rakousku? Je možné, že se pořadatelé dalších ročníků turnaje budou střídat.

To je spíš otázka na rakouský svaz. Ale bylo by to pro lidi super, takové zpestření. Snad by to mělo úspěch i v Rakousku.

Při hře tři na tři jste si dost zachytal, ale i zahrál s holí. Spoluhráči vám přenechávali puky při střídáních. To byla taktika?

Ano, domlouvali jsme se před zápasem, že to takhle budeme hrát. Z "ebelky" jsme na podobné věci zvyklí, hraje se tam hodně s hokejkou. Tři na tři je pro gólmany hodně těžké. Ale jsem rád, že jsem si tady zachytal, protože v klubu teď tolik nechytám. Doufám, že mi to pomůže.

Co jste říkal na atmosféru, zpočátku možná slabší?

Je to dané tím, že turnaj kolidoval s olympiádou. Není na tom nic zvláštního. Slováci hráli se Slovinci, krylo se to s prvními zápasy tady. Dalo se to čekat, ale na konci se to rozjelo a lidi si to užívají.

A fanoušci často vyvolávali vaše jméno.

Jo, jo. To byli fanoušci ze Znojma, kteří rádi vzpomínají. Když je vidím, taky si rád zavzpomínám, protože jsem ve Znojmě zažil tři úžasné roky. Znojmo mi dalo vstupenku do profesionálního hokeje.

Jak byste srovnal EBEL ligu s českou extraligou? V prvním zápase All Star Cupu jste výběr z Česka porazili 5:3.

To ano, ale výsledek odtud příliš nenapoví. Sice to týmy vzaly prestižně, ale bylo to dělané hlavně pro lidi. Česká extraliga je kvalitnější, "ebelka" je zase atraktivnější pro lidi. Je tam třeba hodně brejků. Hráli jsme tady na turnaji dobře. Škoda, že jsme v posledním zápase neporazili Němce.

Je ta atraktivita dána i větším počtem zámořských hráčů?

Určitě, bez nich by to nebylo ono. Hokej si užívají, jsou taková jiná povaha a je s nimi pořád sranda. Jsou pozitivní a je paráda sledovat je, jak třeba pracují se svou hlavou i s tělem.

Máte pocit, že se kvalita EBEL ligy každým rokem zvedá?

Samozřejmě. Do minulého roku hrála v soutěži ještě Lublaň, a aniž bych je chtěl snižovat, měli problémy, jezdilo se tam pro body a lidi na ně nechodili. Od letošní sezony přišel Záhřeb z KHL a je to zatím nejtěžší rok od doby, co "ebelku" chytám. Tabulka byla natřískaná. Vyhrát jeden nebo pět zápasů, byl to úplně stejný pocit.

Jak se vám líbí angažmá v Innsbrucku?

Jsem maximálně spokojený. Je tam se mnou přítelkyně a náš pejsek. Přítelkyně v Innsbrucku pracuje, užívá si to. Innsbruck je nádherné město, jsou tam super lidi. Klub se o hráče stará, jak nejlíp může.

Vytvořili jste s Ondřejem Šedivým a Lubomírem Štachem v Innsbrucku českou trojičku. Naláká člověka život v Rakousku?

Bezesporu. Je to o něčem jiném. Rakousko je čistotnější, lidi tam mají jiný přístup k práci. Je fajn to vidět, ale všechno má svoje pro a proti. Zase je tam hrozně draho, nejde si jen tak zajít na oběd.

Co lyžování nebo turistika? Bydlíte pod Alpami…

Bydlíme přímo v horách (úsměv). Je to taková vesnice asi dvacet minut od stadionu. Za barákem máme sjezdovku, je to prostě idylka.

Jaké si dáváte do budoucna cíle?

Moc to neřeším, nechávám tomu volný průběh. Momentálně se chci vrátit do brány v Innsbrucku a až se tam vrátím, chytit šanci za pačesy. Nepřišel jsem tam, abych se na hokej díval, chci týmu pomoct. Ale druhý brankář teď chytá výborně, já to akceptuju. Musím být trpělivý a makat.

Máte to v Innsbrucku rozjeté snad na historický úspěch klubu.

Vedení udělalo po minulé sezoně hrozně moc dobrých kroků a přivedlo skvělé hráče. Všechno si to sedlo, máme skvělou partu a taháme za jeden provaz. Je to vidět na výsledcích. Vloni udělal Innsbruck play-off vůbec poprvé, letos už podruhé, a navíc jsme měli náskok asi devíti bodů na tu hranu. Hokej se tam zvedá, lidi chodí. Co víc si přát.

Co říkáte na trápení Znojma v letošní sezoně?

Nedívá se mi na to dobře. Kluky znám a vím, že si tohle nezaslouží. Věřím, že ještě tu spodní část ubijou a dostanou se do play-off. Vím, že do toho dali v letní přípravě maximum, teď už je to jenom o hlavách.

Vydalo se Znojmo expanzí do Rakouska správnou cestou?

Já myslím, že ano. Znojmo je hokejové město, s Lincem mají asi nejlepší fanoušky v lize. Lidi chodí a je to takové klasické české fandění, třeba v Innsbrucku to moc nemáme. Pro lidi ve Znojmě je to zpestření, vidí zase jiné hráče a atraktivní hokej.

Jak jste vnímal raketový vzestup Libora Šuláka, který hrál ještě vloni za Znojmo, dostal se na MS a teď patří Detroitu?

Dával hokeji strašně moc, vždycky byl ve správný čas na správném místě. Když se všechno sejde, byl z toho takový malý zázrak. Ale zase mě to tolik nepřekvapilo, moc mu to přeju.

Daří se mu i ve Finsku. Proč ho trenéři nevzali na olympiádu?

Tohle vůbec nevím, tolik jsem to nesledoval. Vím, že mu jeden turnaj nevyšel, asi nad tím zlomili hůl. Ale já do toho nevidím.

Shodou okolností se nedaří v extralize ani Litvínovu, kde jste dlouho chytal. Máte pořád ještě nějaké vazby na chemiky?

Nemám vazby ani s vedením, i když jsem pořád hráčem Litvínova. Vedení neprojevuje zájem, celé je to takové zamotané. Sleduju výsledky, je to blbé no… Byl jsem s panem Rulíkem v létě dva měsíce na letní přípravě. Vím, že tam tomu dávají všechno, je to jako ve Znojmě. Extraliga tam patří, doufám, že se zachrání.

Nechybí Litvínovu nastupující generace po Hüblovi a Lukešovi?

Je to malé město, není to jednoduché. Práce s mládeží tam byla vždy na super úrovni. Pánové Havelka a Weissmann dělají svou práci skvěle. Myslím, že musí přečkat ty generační roky a pak zase dobří hráči přijdou.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Soukup znovu ovládl agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy