Oceláři smetli Spartu a jdou dál, v semifinále je také Plzeň

20. 3. 2013 21:28
Třinec v rozhodujícím sedmém duelu doma porazil Spartu 5:0. Plzeň zvládla lépe přestřelku s Litvínovem, když zvítězila 4:3.
Radost Ocelářů. Třinecký tým vyřadil Spartu a je v semifinále play off.
Radost Ocelářů. Třinecký tým vyřadil Spartu a je v semifinále play off. | Foto: CPA

Třinec - Pražská Sparta je vyřazena, semifinalistou hokejové extraligy je Třinec. Oceláři v rozhodujícím sedmém duelu čtvrtfinálové série na domácím ledě rozdrtili Pražany potupným debaklem 5:0. Radují se i v Plzni, kde domácí v klíčovém klání přehráli Litvínov poměrem 4:3.

V semifinále play off se tedy utká Zlín s Třincem a Slavia s Plzní. Boj o finále odstartuje v neděli v pražské O2 areně, o dva dny později se začne hrát ve Zlíně.

Sparta ani po čtyřletém čekání nepostoupila mezi čtyři nejlepší týmy soutěže, naopak Třinec může znovu po dvou letech bojovat o finále.

Branky vítězů stříleli v první třetina Růžička, ve druhé Květoň a Orsava a v závěru zápasu při power play soupeře do prázdné branky Adamský a Varaďa. Skvělým výkonem a čistým kontem přispěl k výhře brankář Peter Hamerlík.

Zklamaný Jandač: Dostávali jsme laciné góly

"Dostali jsme laciný první gól, který tyhle důležité zápasy rozhoduje. Pak už jsme otevřeli hru a soupeř prakticky proměnil všechno, co měl. Hamerlík chytal spolehlivě, ale my dnes netrefovali branku a kvůli tomu jsme neměli ani žádné dorážky. V celé sérii dával soupeř takové lacinější branky, my jsme se na góly hrozně nadřeli Dnes to bylo markantní," uvedl v pozápasovém televizním rozhovoru zklamaný trenér Sparty Josef Jandač.

Naopak lodivod Ocelářů Josef Turek byl nadšený. "Kluci zaslouží obrovskou pochvalu za to, jak tu sérii odehráli. Především v tomhle sedmém zápase to byl famózní výkon," poznamenal kouč.

Opatrný zápas změnila chyba brankáře Pince

Utkání začalo z pochopitelných důvodů opatrně, ale taktiku brzy nabourala velká chyba brankáře Pince. Ten v 10. minutě nepřikryl nahozený puk, který kanonýr Růžička lehce dorazil do sítě.

Sparta se špatně prosazovala proti důsledné defenzivě domácích a krátce před polovinou utkání inkasovala podruhé. Milam inkasoval ránu pukem a pak chyběl v obraně. Peterkovu přihrávku proměnil v druhý gól David Květoň.

Definitivní ránu do vazu dostali hosté dvaatřicet vteřin před druhou sirénou. Jakub Orsava nastartoval své trysky a sólo zakončil perfektním blafákem. Sparta se ani ve třetí třetině nedostala ke své hře. Power play zkusila už pět minut před koncem, ale záhy ji ztrestal čtvrtým gólem Adamský. Do prázdné branky se pak ještě trefil Václav Varaďa.

V Plzni padaly góly v přesilovkách

V Plzni se hrál mnohem dramatičtější zápas. Na první gól se čekalo do závěrečné minuty první třetině, kdy se v přesilové hře prosadil domácí Slovák. Severočeši vyrovnali rovněž v početní výhodě zásluhou Skleničky. Jenže přišla další přesilovka indiánů a Jan Kovář bombou propálil Francouze. Verva podruhé srovnala krok se Západočechy ve 32. minutě. Další oslabení potrestal Viktor Hübl.

A těsně před druhou sirénou šel Litvínov poprvé do vedení. Trefil se - jak jinak - v přesilové hře, tentokrát dvojnásobné. Posmykovu ránu Mazanec neviděl, a tak nemohl reagovat. Jedno ze dvou oslabení měl na svědomí zlý muž Hollweg, který úderem na hlavu srazil Gulu a dostal trest na pět minut plus do konce utkání.

Plzeň musela dotahovat, vyrovnala však velmi rychle. Hned v první minutě třetí části se prosadil Kašpařík. Krásný útočný hokej gradoval a zápas nakonec rozhodla branka Nicka Johnsona z 52. minuty.

"Zlom nastal v Litvínově, když jsme dokázali vrátit sérii sem do Plzně. Dnes jsme byli šťastnější," uvedl po zápase trenér Plzně Milan Razým.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 7. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. M. Růžička (Adamský), 29. D. Květoň (Peterek), 40. Orsava (Zagrapan), 56. Adamský (Hrabal, Rákos), 59. Varaďa (Bonk). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4722. Konečný stav série: 4:3.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Ovčačík, Galvas, Lojek, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Rákos, Adamský - D. Květoň, Peterek, Ostřížek - Hrňa, Zagrapan, Rákos. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Krstev, Gřegořek, Phillip, Jan Hanzlík, Milam - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 44. navíc Kočí. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 4:3
(1:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. Slovák (Vlasák, Vampola), 28. Jan Kovář (J. Jeřábek, Martin Straka), 41. Kašpařík (Dvořák, Vlasák), 52. Johnson (Slovák, Martin Straka) - 24. Sklenička (Kubát, Ručinský), 32. Hübl (Lukeš, Ručinský), 39. Posmyk (Martynek, Hanzl). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:9, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 7992. Konečný stav série: 4:3.

Plzeň: Mazanec - Slovák, J. Jeřábek, Mozík, St. Pierre, Boháč, Frolo - Johnson, Martin Straka, Jan Kovář - Lev, Vampola, Pletka - Petruška, Kašpařík, Vlasák - Hollweg, T. Sýkora, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Sklenička, Posmyk - Martynek, Hübl, Lukeš - J. Černý, Hanzl, Ručinský - Trávníček, Piroš, R. Pšurný - od 25. navíc Baláž, Lapšanský, Gerhát. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.