Slováci hostí hokejového kralevice. Máme šanci zaujmout svět, zní z Nových Zámků

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 1. 2021 9:40
Juniorské soutěže hokejistů v zámoří stojí a ne všichni hráči se před přechodem mezi dospělé chtějí spokojit jen s tréninkem. Kanadští sourozenci Brandt a Graeme Clarkeovi našli dočasné angažmá v Evropě. Aspirant na první pozici draftu NHL a jeho starší bratr se překvapivě objevili na Slovensku.
Talentovaný Kanaďan Brandt Clarke vstupuje do dospělého hokeje v Nových Zámcích.
Talentovaný Kanaďan Brandt Clarke vstupuje do dospělého hokeje v Nových Zámcích. | Foto: verybarriecolts.com

Jméno sedmnáctiletého obránce Brandta Clarkea se v žebříčcích spojených s letošním draftem objevuje mezi naprostou špičkou.

"Dynamický útočný bek s elitním bruslením," charakterizuje Kanaďana web Dobber Prospects a věští mu první příčku v dražbě talentů. Jinde považují Clarkea za nejlepšího zadáka na juniorské scéně od roku 2018, kdy se jedničkou draftu stal Švéd Rasmus Dahlin, opora Buffala.

Zámořští odborníci zkrátka nepochybují, že z ottawského rodáka vyroste elitní obránce pro NHL. Jeho staršího bratra, devatenáctiletého útočníka Graemeho, si v třetím kole draftu 2019 zamluvilo New Jersey, s nímž by měl v brzké době podepsat nováčkovský kontrakt.

Jak se tyto velké naděje kanadského hokeje ocitly zrovna na Slovensku? "Jednoduše máme v Kanadě kontakty s různými lidmi a agenty a bratrská dvojice Clarkeů nám byla nabídnuta. Kluci nevědí, kdy nebo zda vůbec jejich juniorská soutěž začne, a chtějí hrát. Jsme rádi, že jim můžeme pomoct," vysvětluje Imre Valášek, ředitel Nových Zámků, kde mladíci hostují.

"Nevím, jestli by o ně byl zájem i jinde, ve Švédsku, Finsku nebo Česku. Je možné, že tam mají svých mladých hráčů dost," přemýšlí Valášek. "Ale to jsme ani nijak nezkoumali. Potěšilo nás, že kluci mají zájem o slovenskou ligu, a teď můžeme sledovat jejich adaptaci v dospělém hokeji," dodává.

Není jisté, jak dlouho budou bratři Clarkeovi v Evropě. Každým týdnem může z Kanady přijít rozhodnutí o restartu juniorky (stejně jako o úplném zrušení její sezony). Nové Zámky to riziko podstoupily a poskytly dvojici talentů stáž, která je bezesporu zajímavá pro obě strany.

"Neřešíme, kdy kluci odejdou, neovlivníme to. Bereme jejich přítomnost jako skvělou reklamu nejen pro náš klub, ale i pro celou ligu a slovenský hokej. Sleduje nás poměrně velká skupina kanadských agentů a skautů. Máme možnost ukázat kvalitu naší soutěže," těší Valáška.

"Třeba agenty a skauty zaujmou i někteří mladí Slováci," doufá ředitel mladého klubu ze čtyřicetitisícového města poblíž maďarských hranic.

Mladší Brandt naskočil v minulé sezoně v 16 letech do juniorské Ontario Hockey League (OHL) a v 57 utkáních v dresu Barrie Colts zapsal 38 bodů za šest gólů a 32 asistencí. Na mezinárodní scéně zaujal šesti body v pěti utkáních za kanadskou sedmnáctku na World Hockey Challenge.

Starší Graeme má za sebou už tři sezony v OHL, ale byť nastupuje na postu útočníka, bilanci bratra z minulého ročníku ani jednou nepřekonal. Také on okusil národní dres s javorovým listem na turnaji World Hockey Challenge U17 a na Slovensku hostuje z juniorského týmu Ottawa 67's.

V Nových Zámcích si oba poprvé zvykají na dospělý hokej a na široké kluziště. "Navíc devět měsíců nehráli, zpočátku to bylo vidět. Trénovat můžete, jak chcete, ale zápasy nenahradíte. S každým zápasem se však zlepšují, jejich obrovská kvalita se ukazuje," pochvaluje si Valášek.

Do týmu přišli po Vánocích a nenalezli ho zrovna v dobré herní pohodě. Nyní mají za sebou pět zápasů, z nichž Nové Zámky vydolovaly jen čtyři body. Z vítězství se bratři Clarkeovi radovali až v pátém utkání, v pátek na ledě Banské Bystrice.

Náročnost dospělého hokeje poznávají i ve slovenské soutěži, jež přitom nepatří mezi top evropské ligy. Brandt na své první kanadské body čeká, Graeme má zatím jedinou asistenci. "Bylo jasné, že nebudou hned dávat dva nebo tři góly za zápas. Zvykají si," opakuje ředitel klubu.

"Soupeři dobře vědí, o koho jde, a snaží se kluky dostávat pod tlak. Ale zase ne nijak přehnaně. Nicméně to, jak se mladý Brandt vypořádal s některými situacemi ve hře, mi otevřelo ústa. Na obou je znát zdravá sebedůvěra," pokračuje muž, který dříve řídil hokejovou Žilinu.

Podívejte se na nejlepší momenty Brandta Clarkea z minulé sezony:

Sestřih akcí Brandta Clarkea v sezoně 2019/20 v Barrie. | Video: YouTube kanál Puck Prodigy

Na druhé straně kvituje, že se Clarkeovi ani pod dojmem předpovídané zářné budoucnosti nechovají nijak namyšleně. "Naopak. Jsou to skromní a výborní kluci. Přišli do Nových Zámků pracovat pro tým, mezi ostatní rychle zapadli. Není s nimi žádný problém," míní Valášek.

V zeleno-bílém klubu, který hraje nejvyšší slovenskou ligu od roku 2016, potkali vedle Slováků jednoho krajana z Kanady, Američana, čtyři Finy a také trio Čechů Filipa Bajtka, Petra Obdržálka a Juraje Juríka mladšího.

"Líbí se nám tady. Lidé jsou milí, starají se o nás, spoluhráči nás přijali v pohodě mezi sebe," potvrdili bratři svorně v rozhovoru pro klubový web. A co se týče základů slovenštiny? "Učíme se některá slovíčka, ale jinak pro jistotu skoro nevypínáme překladač na mobilu," smáli se.

Dnes od 16 hodin nastoupí bratři Clarkeovi k šestému zápasu mezi dospělými, deváté Nové Zámky hrají doma proti čtvrtému Zvolenu.

První z elitních juniorských soutěží v Kanadě, Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL), by se měla rozjet 23. ledna. Její sesterské soutěže Western Hockey League (WHL) a OHL, v níž by nastupovali za normálních okolností i Clarkeovi, zůstávají termínově prozatím u ledu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy