Hokejka jako tenisová raketa. Hvězdy MS připomněly "zločinem" neslavné dílo Pastrňáka

jzp jzp
6. 1. 2021 19:11
Hvězdy uplynulého mistrovství světa dvacítek Arthur Kaliyev a Tim Stützle zaujali nevšední výzbrojí. Hokejku si prý omotávají ještě bizarněji než český kanonýr David Pastrňák.
Arthur Kaliyev v dresu americké dvacítky.
Arthur Kaliyev v dresu americké dvacítky. | Foto: ČTK

V zámoří je takzvaný "tape job" poměrně sledovaná věc. Osobnosti, jako je třeba bývalý centr Marc Savard, běžně ukazují na kameře, jak ji správně dělat. Speciální páska slouží k tomu, aby puk nesjížděl z čepele, případně k lepšímu držení hole. Pro mnohé hráče je důležitá i estetika.

Někteří však vzhled neřeší vůbec. Zářným příkladem je Pastrňák, který neupravenou hokejkou zaujal před necelými třemi roky, a to poté, co v jediném klání play off nastřádal šest bodů.

"Je úžasné, co dokázal navzdory tomu, že má nejhůř a nejtrapněji omotanou hůl v historii organizovaného hokeje," napsal na sociální síti Marcus Beesley, který pracuje jako trenér brankářů.

Nyní má Pastrňák své nástupce. Němce Stützleho a Američana Kaliyeva.

"A to jsme si mysleli, že už jsme viděli všechno," napsal s odkazem na českou hvězdu web BarDown spadající pod kanadskou televizi TSN.

Stützleho práci, kterou lze spatřit na videu výše, označil bývalý útočník NHL Paul Bissonnette za zločin.

Přesto německý kapitán ovládá kotouč mistrně. V pěti zápasech na šampionátu v Edmontonu prakticky neslezl z ledu, nastřádal deset bodů (5+5) a stal se nejlepším útočníkem turnaje. Zároveň pronikl do All-Star výběru.

Reprezentaci by teoreticky mohl vést i za rok, kdy Německo potká ve skupině Čechy, ale Ottawa ho nejspíš neuvolní. S trojkou posledního draftu má velké plány. Pravděpodobně ji zařadí do sestavy už za pár týdnů.

Podle televizního analytika Raye Ferrara, který jinak bývá skeptický, už Stützle na NHL má.

"Za ty roky jsem se naučil krotit své nadšení, když na dvacítkách vidím někoho dominovat," spustil. "Dřív jsem si říkal: "Páni, tenhle kluk už je připravený." Pak ho ale v NHL zkusili a já si uvědomil, že jsem se mýlil. V případě Tima se tohle nestane. On je vážně připravený."

Kaliyev, další pomyslný Pastrňákův nástupce, nejvíc zazářil v semifinále, kdy potopil Finsko trefou minutu a 16 vteřin před třetí sirénou. Ve finále proti Kanadě pak pomohl ke zlatu nahrávkou na pojišťovací gól. Celkově v sedmi kláních posbíral osm bodů (3+5).

Na NHL si ale na rozdíl od Stützleho ještě počká. Los Angeles chce křídelníka z druhého kola předposledního draftu poslat buď na farmu, nebo zpátky do juniorky.

Pokud ale jde o zvláštnost omotávky hole, Kaliyev Němce předčí. Jeho náčiní částečně připomíná tenisovou raketu.

"Spoluhráči si myslí, že to šílené," přiznal Kaliyev v rozhovoru pro TSN.

"Je to brutální," smál se Trevor Zegras, hlavní ofenzivní lídr Spojených států a nejužitečnější hráč mistrovství. "Arthurova hokejka váží s těmi úpravami tak 20 kilo. A nikdo ani pořádně neví, proč to dělá. Mně řekl, že mu to v ruce přijde jako tenisová raketa. Šílenost. Nikdy jsem nic takového neviděl."

Kaliyev jen krčil rameny: "Takhle si to omotávám už dlouho, asi od třinácti. Prostě mi to tak vyhovuje."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy