Kde je k čertu česká hrdost? slyšel Hadamczikův vnuk. Teď i díky odřeknutí MS září

jzp jzp
7. 1. 2021 20:39
Předem vzdal boj o mistrovství světa dvacítek, aby získal stálou práci v německé lize. A zatím mu sázka vychází. Hokejista Marcel Barinka odstartoval v Kolíně nad Rýně skvěle.
Marcel Barinka v dresu německého Kolína.
Marcel Barinka v dresu německého Kolína. | Foto: ČTK

Po čtyřech zápasech má na kontě pět bodů (2+3) a patří mezi šestici nejproduktivnějších hráčů mužstva.

Pod známým trenérem Uwe Kruppem, jenž do Kolína přišel před necelým rokem po konci v pražské Spartě, si Barinka vybojoval dobrou pozici.

Nastupuje vedle Kanaďanů Jona Matsumota a Jasona Akesona, kteří mají zkušenosti z NHL, a chodí i na přesilovky. V průměru na ledě tráví bezmála 16 minut.

To by se zřejmě nestalo, kdyby s reprezentační dvacítkou odletěl na světový šampionát do Edmontonu.

Barinka o něj ani nezabojoval. Odřekl už účast na přípravném kempu. "V listopadu mi sám volal. V této chvíli preferuje klub před reprezentací," vysvětloval kouč juniorů Karel Mlejnek.

Rozhodnutí 19letého útočníka pak zkritizoval šéftrenér českého hokeje Filip Pešán. "Tak tohle mi hlava nebere," napsal na sociální síti. "Kde je k čertu česká hrdost? Vždycky budu bojovat za hráče, kteří upřednostní reprezentaci před svým komfortem a osobními zájmy."

Ostrý výrok nadzvedl Aloise Hadamczika, Barinkova dědu, který se s Pešánem pustil do mediální přestřelky.

Barinka tak mládežnickou reprezentační kariéru zakončil nečekanou kontroverzí. Předtím za národní tým odehrál desítky zápasů, v nichž patřil k nejproduktivnějším hráčům. Nicméně pronikl jen na dva velké turnaje: Hlinka Gretzky Cup a mistrovství světa osmnáctek. V obou případech nastupoval pod Hadamczikem.

Před rokem Barinkovi kvůli slabším výkonům v kanadské juniorce unikl šampionát dvacítek. Tehdejší kouč Václav Varaďa pochyboval o útočníkově defenzivě a preferoval jiné centry.

Pod Mlejnkem měl o rok zkušenější Barinka lepší vyhlídky, v přípravě bodoval, ale účast v klíčovém kempu kvůli klubu odmítl.

Kdyby si přitom nominaci do Edmontonu vybojoval, na šampionátu by zřejmě dostal slušný prostor, neboť kvůli zranění postupně odpadli jiní centři Jaromír Pytlík a Michal Gut.

Barinkovi nicméně přály okolnosti také v Kolíně. Smlouvu získal i díky tomu, že německý klub musí vzhledem ke koronavirové krizi šetřit a junioři mu přijdou vhod. "Ano, bez těchto problémů by Marcel asi nedostal stejnou šanci," přiznal trenér Krupp deníku Kölner Stadt-Anzeiger.

Původně se podle listu také předpokládalo, že Barinka, tou dobou bez zkušeností z dospělého hokeje, odstartuje ve spřáteleném mužstvu z druhé ligy. Nicméně Sebastian Uvira, syn bývalého československého reprezentanta Eduarda Uvíry, se zranil, a tak v útoku přibylo jedno volné místo.

Pochopitelně rozhodly také Barinkovy výkony v kempu, kde díky odřeknutí reprezentace nezmeškal ani minutu. Teď si užívá první profesionální angažmá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy