S tímhle materiálem se o medaili hrát nedá, tvrdí Pešán. A tvrdě se opřel do Teplého

Sport Sport
6. 1. 2021 19:45
Šéftrenér Českého hokeje Filip Pešán považuje sedmé místo juniorů na mistrovství světa za neúspěch, ale zároveň podle něj zcela odpovídá realitě. Čeští mladíci byli v Edmontonu sedmí potřetí za sebou. "To by asi musel být trenér dvacítky Copperfield, aby v současné chvíli s materiálem, který přichází na sraz, uhrál medaili," uvedl Pešán.
Filip Pešán
Filip Pešán | Foto: Dalibor Sosna

Cesta vzhůru vede podle Pešána, jenž před touto sezonou převzal jako hlavní kouč reprezentační A-tým, přes zlepšení morálky hráčů, ale i uvnitř klubů.

"Výsledkově jednoznačně neúspěch. Na druhou stranu musím říct, že je to opravdu adekvátní obrázek českého mládežnického hokeje, takže pro mě žádné překvapení," řekl dnes Pešán v on-line rozhovoru s novináři. "Líbilo se mi však, jak pokorně a organizovaně tým během turnaje vystupoval. Výkonnost je důležitější, ale v těchto věcech jsem byl na tým pyšný," dodal.

Je přesvědčený, že svaz už nemůže dělat o moc víc než v současnosti. "I když budeme do klubů posílat zlaté hokejky a o víkendech mít soustředění na Marsu, neposuneme ten výběr hráčů, kteří se dostaví na sraz národního týmu," konstatoval Pešán. 

Zdůraznil, že během kempů reprezentačních týmů nelze pracovat na dovednostech nebo kondici hráčů. "To je práce klubů a trenérů, kteří s těmi hráči pracují dlouhodobě. Tam vidím jediný a největší problém v tom, že nám chybí pracovní morálka, ať už trenérů či hráčů. Bez pracovní a společenské morálky se neposuneme dál," konstatoval Pešán.

V klubech není podle něj potřebná pracovní morálka. "Musíme bohužel vymýšlet metody, jak kontrolovat trenéry a kluby, aby pracovali, jak by měli. Není v silách svazu objíždět neustále všechny tréninky a všechny kluby, zda hráči přistupují k tréninku a všichni trenéři pracují, jak by měli," podotkl Pešán.

Filip Pešán hodnotí mistrovství světa juniorů 2021. | Video: Hokej.cz

Ostuda Michala Teplého

V souvislosti se špatnou morálkou hráčů použil příklad z listopadového turnaje Karjala, kam vzal s A-týmem řadu juniorů s cílem pomoci je připravit na šampionát v Kanadě. "Nechtěl jsem o tom mluvit, abych nerozhodil tým před mistrovstvím světa, ale je pro mě nemyslitelné, abych musel kvůli přístupu k tréninku zvedat hlas na Michala Teplého, který byl jako junior pozván na sraz národního týmu," prohlásil Pešán.

Dokonce s trenérem dvacítky Karlem Mlejnkem uvažovali o vyřazení hráče z týmu. "To jsou situace, které soupeři, co jsou o tolik před námi, vůbec neřeší. Oni neřeší přístup, ale to, do jakého systému hráče dát. My naproti tomu řešíme spoustu věcí okolo," konstatoval kouč.

Věří, že Teplý, jenž v dubnu podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, se poučí. "Doufám, že to pro něj byla ostuda a doufám, že to pro něho bude ostuda, když si přečte, co jsem řekl. Byl jsem v šoku, jak ti hráči v tréninku vypadají a jak k němu přistupují. Pozor, nebyli to všichni. S něčím takovým ale nemůže Karel Mlejnek cokoliv dělat, s tím nelze konkurovat Kanadě či Americe," konstatoval Pešán.

"Můžeme nastudovat světové trendy, přispět finančně i metodicky, což se děje několik posledních let velmi výrazně, a metodické materiály mají trenéři v té nejšpičkovější podobě. Vážnost té situace však leží na bedrech klubů," uvedl kouč. "Doba, kdy jsme se snažili přemlouvat a přesvědčovat, ta už končí. Už musíme daleko víc používat tvrdší nástroje."

Ke zkvalitnění mělo přispět několik kroků, které byly naplánovány před touto sezonou. "Počet akademii by byl už v této sezoně výrazně zredukován, stejně tak i počet týmů juniorské ligy akademií. Jsou i zostřené podmínky pro udržení statusu akademie. "Bohužel situace s covidem nepřeje tomu, abychom do klubů na pokraji života a smrti udeřili redukčním mechanismem. K té redukci akademií ale dojde. Jestli se rozběhne sezona, jak by měla, dojde k redukci juniorské extraligy. A chystáme změny soutěží napříč celým systémem a věkovými kategoriemi," řekl Pešán.

Vadí mu, že mladí hráči nemají větší prostor v extralize a kluby s nimi v tomto ohledu dostatečně nepracují. "Přesto ale dokonce někteří odmítali nástup do Litoměřic jako do projektu, který je asi pod jejich úroveň. Jestli je pro ně pak lepší osm minut v extralize… Tady panuje velký nesoulad mezi hráčem, klubem, rodičem a agentem na jedné straně a třeba konkrétně mým názorem na straně druhé," řekl Pešán.

Jediné české vítězství nad silným soupeřem Češi zaznamenali proti Rusku: 

Sestřih zápasu Česko vs. Rusko. Na konci Češi slavili výhru 2:0. | Video: Russia Hockey, Youtube/Russia Hockey
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy