Češi jdou na Slováky jako favorité. S Pastrňákem i touhou po odplatě

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 12. 2015 7:07
V prvním duelu na juniorském mistrovství získali čeští hokejisté bod proti Rusku, nyní je čeká derby se Slováky. Tuzemský výběr vyrukuje na rivala jako favorit, navíc s Davidem Pastrňákem, posilou z NHL.
David Pastrňák v utkání proti Dánsku na loňském šampionátu dvacítek.
David Pastrňák v utkání proti Dánsku na loňském šampionátu dvacítek. | Foto: ČTK

Praha – Byť to od nich většina nečekala, čeští junioři mohli v zahajovacím klání hokejového mistrovství světa porazit Rusko. Nakonec z toho byl bod za prohru v nájezdech. Dnes od 13:00 budou Češi pod větším tlakem, jelikož do derby se Slovenskem vstoupí jako favorité.

Zápas sledujte v podrobné on-line reportáži ZDE!

Možná ale nebudou kompletní. V boji se sbornou odpadl bek Alex Rašner, který si pochroumal koleno, a také útočník Pavel Zacha, jehož už delší dobu zlobí přitahovač.

Tyto komplikace však upozadila radostná zpráva, že nastoupí bostonský forvard David Pastrňák. Ten po dlouhých jednáních s několika zvraty přiletěl do Helsinek, kde se okamžitě zařadil mezi největší hvězdy šampionátu.

V zámořské NHL odehrál už 56 zápasů s úctyhodnou bilancí 12+19. Taková čísla mu můžou závidět Kanaďan Jake Virtanen i Fin Mikko Rantanen, zbylí účastníci helsinského turnaje se zkušeností ze slavné ligy.

Nicméně Pastrňák neodcestoval za stříbrnou partou z loňského šampionátu osmnáctek jen díky dobré vůli Bostonu. Kdyby si český talent před necelými dvěma měsíci nezlomil nohu při blokování střely, nejspíš by nikam nejel. Takhle se musí rozehrát, mistrovství dvacítek skýtá ideální příležitost.

Trpká vzpomínka z loňského MS

Navzdory hernímu výpadku by však Pastrňák měl být platný. V kabině i na ledě. Dnes ho bude motivovat vzpomínka na čtvrtfinálové vyřazení od Slovenska z loňského šampionátu. Trpký okamžik má v paměti víc než třetina současného mužstva.

Češi tehdy po nepřesvědčivých výkonech proklouzli do vyřazovacích bojů, kde na ně čekalo federální derby. Mnozí fanoušci už pomalu slavili postup do semifinále, jenže přišel nečekaný ortel. Slováci zvítězili 3:0, na české rivaly vyzráli na mistrovství juniorů po dlouhých 12 letech. Nakonec dokráčeli pro bronz, svou první medaili v tomto tisíciletí.

"Určitě si na ten zápas občas vzpomenu, ale snažím se na to nemyslet," vrátil se k bolestné prohře David Pastrňák. "Toto je ale jiný ročník a jiný zápas."

Nemění se však favorit, kterým jsou Češi. Ti v úvodním klání získali bod proti Rusku, jednomu z kandidátů na medaili. Zato Slováci se trápili s Běloruskem, největším outsiderem turnaje. Nakonec slavili vítězství 4:2, ale ještě v polovině utkání prohrávali.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

 

Právě se děje

před 31 minutami

Indráčkové patří na MS po prvním kole na velkém můstku 27. místo

Do druhého kola závodu na velkém můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu postoupila z dvojice českých skokanek na lyžích pouze Karolína Indráčková. Díky výkonu rovných 90 metrů jí v polovině soutěže patří 27. místo. Šestnáctiletá Klára Ulrichová skončila na 36. příčce.

Minulý týden na středním můstku obsadila Indráčková 25. místo a vylepšila české ženské maximum na světovém šampionátu.

Po prvním kole na velkém můstku vede Norka Maren Lundbyová, která už získala v Oberstdorfu stříbro, a útočí na druhý světový titul v kariéře. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu skočila 128 metrů a vede o 3,6 bodu před Slovinkou Nikou Križnarovou. Třetí je zatím Rakušanka Marita Kramerová.

Aktualizováno před 33 minutami

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy