Američané znemožnili neškodné Francouze, Slováci zpečetili slovinský sestup

Aktualizováno 21. 5. 2023 21:44
Američané vyhráli i šestý zápas na MS, hattrickem se na jejich vítězství 9:0 s Francií podílel Cutter Gauthier. Hokejisté Slovinska sestoupili po roce z elitní skupiny MS. Rozhodla o tom jejich prohra 0:1 se Slováky, kteří udrželi naději na postup do play off. Němci porazili Maďarsko 7:2, vyhráli potřetí za sebou a jsou čtvrtí. Dva góly dal Nico Sturm, 4 body nasbíral John Peterka.
Američané slaví gól v zápase USA - Francie na MS 2023
Američané slaví gól v zápase USA - Francie na MS 2023 | Foto: Reuters

Desátý gól padl pozdě

Hattrickem a asistencí se na výhře amerického favorita nad Francií podílel Cutter Gauthier, čtyři kanadské body nasbíral i T.J. Tynan. O druhé čisté konto Američanů za sebou se podělili Cal Petersen a Drew Commesso.

Zámořští hráči nastoupili do utkání bez kapitána Bonina, do sestavy Francie se naopak kapitán Treille vrátil. Chyběl jim ale elitní útočník Texier.

Američané byli od úvodní buly aktivnější a v 7. minutě se dostali do vedení. Po samostatné akci Garlanda otevřel skóre O'Connor. V první třetině poté Ylönena překonali ještě Gauthier a Tynan, oba po samostatných nájezdech. Gauthiera do brejku vyslal biliárovou přihrávkou o mantinel obránce Perunovich, Tynanovi pomohl ke gólu odraz puku od napadajícího Gauthiera.

Od druhé třetiny nastoupil do francouzské branky Papillon a inkasoval již po 91 sekundách. V přesilovce jej překonal střelou mezi betony aktivní Gauthier. Následně se ale Papillon překonával a zlikvidoval několik velkých šancí Američanů. Pohotovým zákrokem zmařil možný hattrick Gauthiera, poradil si s nájezdem Mazura a ve 37. minutě mu pomohla horní tyč po Thrunově střele.

Ve třetí třetině si poté Američané otevřeli střelnici a výrazně navýšili výhru. Nejprve obral O'Connor o puk Chakiachviliho a přesně zakončil, poté připravil Coronato gól pro Perunoviche a Grimaldi předvedl pohotovost při dorážce.

Ve 48. minutě zahrozili Francouzi, Petersen ale šanci Addama zlikvidoval. Následně se nechal vystřídat a pustil do hry trojku Commessa. Papillon poté inkasoval ještě dvakrát, hattrick zkompletoval Gauthier.

Slovákům stačil jediný gól

Slovinci ze dna základní skupiny B v Rize dotáhnout na žádného ze soupeřů. Svěřenci kouče Matjaže Kopitara ani v šestém utkání na turnaji nebodovali.

Slovenský tým udržel naopak naději na postup ze skupiny do vyřazovacích bojů. Rozhodl o tom gól Richarda Pánika 15 sekund po zahájení druhé třetiny. Čisté konto vychytal díky 33 úspěšným zákrokům Stanislav Škorvánek.

Slováci, kteří potřebovali k udržení šancí na postup plný bodový zisk, ale nadále nemají situaci ve svých rukách. Na čtvrté Lotyše ztrácejí tři body, přičemž před oběma celky je poslední zápas. Slovensko v něm vyzve Nory, domácí mužstvo Švýcary. Ve prospěch slovenského výběru hraje vzájemný duel, v němž zdolali Lotyše 2:1.

První velkou šanci měl v šesté minutě Lunter, ale gólmana Gračnara nepřekonal. Slováci pak přes dobré možnosti nevyužili první přesilovku, nedlouho po jejím skončení prověřil Škorvánkovu pozornost Sabolič. V 19. minutě se objevil před slovenským gólmanem na chvilku zcela osamocený Maver, minisouboj se Škorvánkem ale prohrál. Slováci vyhráli úvodní třetinu na přesné střely 17:6, přesto skončila bez branek.

Slováci slaví jediný gól v zápase Slovensko - Slovinsko na MS 2023
Slováci slaví jediný gól v zápase Slovensko - Slovinsko na MS 2023 | Foto: ČTK

Nástup do druhého dějství přinesl rozhodující okamžik celého zápasu. Regenda skvěle našel před útočnou modrou čárou našlápnutého Pánika, jemuž sice před zakončením trochu utekl kotouč, přesto dokázal prostřelit Gračnara. Lunter a Hrivík mohli krátce po sobě vedení Slováků navýšit, ale neuspěli. Verlič při obrovské šanci v přesilovce ve 26. minutě byl naopak blízko vyrovnání, z ideální pozice však těsně minul.

Další příležitosti nevyužili Hudáček a na druhé straně Urbas. Slovinci pak hráli druhou přesilovku v utkání, místo vyrovnání však málem nabrali dvoubrankové manko. Po úniku Sukeľa udržel slovinské naděje nad vodou Gračnar.

Ve třetí dvacetiminutovce Slováci pečlivě hlídali svůj náskok, zatímco soupeř se hnal za vyrovnáním. Slovinci měli sice střeleckou převahu (16:9), ale Škorvánka nepřekonali ani v závěrečné hře bez gólmana, kdy měli velké šance Sabolič a Jeglič.

Němci udeřili v prostřední části

Němci rozhodli duel ve druhé třetině, v níž v rozmezí tří minut odskočili z vedení 1:0 na 4:0, dva góly vstřelil Nico Sturm, čtyři kanadské body za branku a tři asistence nasbíral John Peterka.

Maďaři přitom do zápasu vstoupili dobře a hned v první minutě si vypracovali dvě slibné šance. Následně ale duel ovládl soupeř a ústřední postavou byl dlouho brankář Dominik Horváth. V prvních pěti minutách si připsal sedm zákroků. Němci se dostali do vedení v 8. minutě, kdy se po pohotové dorážce prosadil Stachowiak.

S dalšími šancemi si ale Horváth poradil a držel tým ve hře. Ve 26. minutě putoval do kabin s vyšším trestem Szuber a Maďaři měli šanci vyrovnat. Navíc byl vzápětí vyloučen i Seider a Němci se bránili ve třech. Sofronovi se dokonce podařilo překonat brankáře Niederbergera, rozhodčí Hribik ale gól neuznal kvůli předchozímu faulu Bartalise bezprostředně po buly.

Maďaři tím přišli o část výhody, a poté co opět získali převahu jednoho hráče v poli, názorně dokumentovali, proč jsou ve využívání přesilových her nejhorší na turnaji. Dosud nedokázali potrestat ani jeden faul soupeřů.

A Němci je ještě ve druhé části potrestali. Nejprve se v rozmezí 18 sekund trefili Seider a Sturm, v 38. minutě poté duel definitivně rozhodl v přesilovce Sturm a připsal si pátý gól na MS.

Na začátku třetí části přidal po individuální akci a zaváhání Horvátha pátou branku Peterka. Maďarsko poté sice dokázalo vstřelit dva góly, Němci ale opět zabrali a přidali další další branky. Maďaři nadále čekají na premiérové vítězství nad Německem, počtvrté na MS inkasovali sedm branek.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

Německo - Maďarsko 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 8. Stachowiak (Schütz, Tuomie), 36. Seider (Tiffels, Peterka), 36. Sturm (Soramies, Ehl), 38. Sturm (Noebels, Wissmann), 43. Peterka (Tiffels, Wissmann), 51. Kahun (Peterka), 59. J. Müller (Wissmann, Peterka) - 47. Terbócs (Vincze, Papp), 49. Fejes (Stipsicz, Sebök). Rozhodčí: Hribik (ČR), Heikkinen (Fin.) - Constantineau (Fr.), Nothegger (Rak.). Vyloučení: 2:3, navíc Szuber (Něm.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4821.

Německo: Niederberger - M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner - Peterka, Kahun, Tiffels - Soramies, Sturm, Ehl - Noebels, Wiederer, Kastner - Schütz, Stachowiak, Tuomie - Varejcka. Trenér: Kreis.

Maďarsko: D. Horváth - Garát, Pozsgai, M. Horváth, Kiss, Hadobás, Szabó, Fejes, Stipsicz - Csányi, K. Nagy, Kóger - Terbócs, Papp, Vincze - Sofron, Bartalis, Erdély - Galló, Sebök, Szirányi. Trenér: Constantine.

USA - Francie 9:0 (3:0, 1:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 7. O'Connor (Garland), 12. Gauthier (Perunovich), 14. Tynan (Gauthier), 22. Gauthier (Perunovich, Tynan), 43. O'Connor, 46. Perunovich (Coronato, Bjork), 48. Grimaldi (Coronato, Perbix), 49. Garland (Tynan), 54. Gauthier (Tynan, Garland). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Holm - Yletyinen (oba Švéd.), B. Mackey (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 6539.

USA: Petersen (48. Commesso) - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Attard - A. Tuch, Coronato, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Farrell, Brown, Bjork - L. Tuch. Trenér: Quinn.

Francie: Ylönen (21. Papillon) - Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Onno, Crinon, Thiry, Guebey - Fabre, Boudon, T. Bozon - Rech, Addamo, Leclerc - Bertrand, Claireaux, Treille - Farnier, Valier, K. Bozon. Trenér: P. Bozon.

Skupina B (Riga):

Slovinsko - Slovensko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 21. Pánik (Regenda, P. Koch). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bloski (Kan.) - Davis (USA), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4460.

Slovinsko: Gračnar - Gregorc, Pavlin, Magovac, Crnovič, Podlipnik, Mašič, Štebih - Urbas, Jeglič, Verlič - Sabolič, Tičar, Kuralt - Pance, Simšič, Drozg - Ograjenšek, Tomaževič, Maver - Čimžar. Trenér: M. Kopitar.

Slovensko: Škorvánek - P. Koch, Nemec, Grman, Ivan, Kňažko, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Regenda, Hrivík, Pánik - Cehlárik, L. Hudáček, Lantoši - Kelemen, M. Sukeľ, Kudrna - Lantoši, Tamáši, Regenda - Okuliar, Čacho, Lunter. Trenér: Ramsay.