Na nepřemožitelné Švýcary nestačil ani český výběr, Kubalík dal už osmý gól

21. 5. 2023 21:33
Čeští hokejisté utržili na světovém šampionátu druhou porážku. Nestačili na stále neporazitelné Švýcary, jimž podlehli 2:4. Dvěma góly se na úspěchu soupeře podílel veterán Andres Ambühl.

Dominik Kubalík se stal osmým vstřeleným gólem na turnaji českým rekordmanem v historických statistikách světového šampionátu.

V úterý s Kanadou budou Češi hrát o udržení druhého místa ve skupině B, kterou tým Švýcarska už s jistotou ovládl. Před zámořským celkem, který ještě v pondělí nastoupí proti Norsku, mají dvoubodový náskok.

Český tým vedl od 7. minuty zásluhou kapitána Romana Červenky, ale Švýcaři díky gólu Romaina Loeffela ještě v úvodní části a dvěma trefám rekordmana Andrese Ambühla v druhé části otočili skóre. V 53. minutě sice snížil v přesilové hře Kubalík, ale výsledek zpečetil Tanner Richard.

Český tým nastoupil v brance s Langhamerem, který si stejně jako předtím Hrubec a Vejmelka připsal druhý start na turnaji, a debutu na velké mezinárodní akci se dočkal útočník Radim Zohorna. Zařadil se do hry jen pár hodin po příletu z Toronta.

Do první nebezpečné šance se dostal ve 4. minutě český tým, Flek místo střely objel branku a po jeho odraženém nahození pálil z pravého kruhu Beránek. Jalonenův výběr se radoval z vedení v čase 6:47. Forčekovaný Simion rozehrál bekhendem mezi kruhy přímo na Červenku, který překonal Mayera střelou na lapačku. Švýcaři odpověděli v 13. minutě při Lencově vyloučení, když se přes Haasovu clonu trefil od modré čáry Loeffel.

Rodák z Havířova ve švýcarské brance Mayer potom vytěsnil ránu z levého kruhu nejlepšího střelce turnaje Kubalíka, na druhé straně z podobné pozice nepřekonal Langhamera Malgin. Mayera prověřili Červenka a Sobotka. Před pauzou si český gólman poradil se šancemi Mirandy a Sentelera i dalším pokusem Mirandy.

Hned v úvodu druhé části zahrozil Niederreiter. Při Špačkově vyloučení zlikvidoval Langhamer Malginovu šanci, ale ve 24. minutě sekundu po skončení přesilovky nabil Fiala mezi kruhy Ambühlovi, který trefil přesně pravý horní roh branky. Stal se díky tomu se 143 body nejproduktivnějším hráčem v historii švýcarské reprezentace a překonal Jörga Eberleho.

Mayer potom ukryl v lapačce Zohornovu rychlou střelu z levého kruhu. V čase 28:37 se opět prosadil devětatřicetiletý rekordman s 18 účastmi a 129 zápasy na MS Ambühl. Zůstal volný před Langhamerem a usměrnil mezi jeho betony puk po Fialově přihrávce. Další dobrou pozici měl Herzog a český gólman zlikvidoval i Hischierův únik.

V 35. minutě trefil Senteler pravou tyč. Za tři minuty mohl snížit Beránek, který tečoval Černochovo nahození do brankové konstrukce a potom puk z brankoviště odpálil Kukan.

Mayer lapačkou zasáhl po Dvořákově střele. Zvýšit mohli Švýcaři před pauzou, kdy měl z pravého kruhu před sebou odkrytou část branky Fiala. Langhamer si poradil i s bekhendovým pokusem Malgina.

Do závěrečné části Jalonen pozměnil složení útoků, do hry z pozice třináctého útočníka naskočil i Kaut. Češi se snažili smazat ztrátu. V 48. minutě neuspěl nadvakrát Kubalík, který se dočkal až v čase 52:14 při Malginově vyloučení.

Červenka útočníkovi Detroitu nabil na jeho "parketu" na pravém kruhu a plzeňský odchovanec přesnou ranou překonal osmým gólem na jednom MS rekord samostatné české reprezentace. Dosud se o něj dělil s Martinem Procházkou, Vladimírem Vůjtkem (oba 1997), Michaelem Frolíkem (2019) a Davidem Pastrňákem (2022).

V 56. minutě v další příležitost Kubalík Mayera z levého kruhu nepřekonal. Vzápětí našel Moser na pravé straně Richarda, který střelou do odkryté branky potvrdil šestý plný bodový zisk Švýcarů na turnaji. V závěru při power play už se skóre nezměnilo, i když Švýcaři měli možnost trefit prázdnou branku.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Riga):

Česko - Švýcarsko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Červenka, 53. D. Kubalík (Červenka, Kempný) - 13. Loeffel (Fiala, Hischier), 24. Ambühl (Corvi, Kukan), 29. Ambühl (Fiala, Malgin), 56. Richard (Moser, Riat). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane (USA) - Hautamäki (Fin.), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 7150.

Česko: Langhamer - Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Němeček - D. Kubalík, Sobotka, Červenka - O. Beránek, Černoch, Flek - Tomášek, M. Špaček, Smejkal - Lenc, R. Zohorna, D. Voženílek - od 41. navíc M. Kaut. Trenér: K. Jalonen.

Švýcarsko: Mayer - Kukan, Siegenthaler, Fora, Moser, Loeffel, Marti, Geisser - Corvi, Hischier, Niederreiter - Ambühl, Malgin, Fiala - Simion, Haas,Miranda - Riat, Richard, Herzog - Senteler. Trenér: Fischer.