Šampionát mohou ztratit také Lotyši, ale tvrdí opak. Fasel prosazoval Bratislavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 1. 2021 7:23
Rozhodnutím odebrat turnaj Bělorusku debata o pořadatelství letošního mistrovství světa hokejistů zdaleka neskončila. Řeší se náhradník za Minsk, případně zda by Lotyšsko zvládlo uspořádat šampionát samo. Anebo jestli nakonec neodstřihnout také Rigu.
Možnost, že se hokejové mistrovství světa po dvou letech vrátí do Bratislavy, nabyla na síle.
Možnost, že se hokejové mistrovství světa po dvou letech vrátí do Bratislavy, nabyla na síle. | Foto: ČTK

V polovině ledna Mezinárodní hokejová federace IIHF rozhodla, že se letošní elitní šampionát neuskuteční v Bělorusku. Oficiálně "kvůli obavám o bezpečnost účastníků turnaje". Ani o necelé dva týdny později však není jasné, kde se 85. mistrovství světa bude konat.

IIHF ubezpečila, že se šampionát odehraje. Dva roky bez vrcholné akce si po loňském zrušení MS ve Švýcarsku zkrátka nemůže dovolit už jen z finančního hlediska. Muselo by dojít jedině k nekontrolovatelnému vzedmutí další koronavirové vlny v Evropě, aby tomu bylo jinak.

Federace plánuje pro účastníky turnaje v termínu od 21. května do 6. června přichystat bezpečnou "bublinu", stejně jako se podařilo během šampionátu juniorů v Kanadě na přelomu roku.

Po škrtnutí Minsku se zdálo být neotřesitelnou premisou, že šampionát zůstane lotyšské Rize, jež se o něj měla s běloruskou metropolí původně rozdělit. Tak o tom mluvil i Petr Bříza, bývalý český reprezentační brankář a nyní člen Rady IIHF, jejího nejužšího vedení.

Naskytly se tři varianty. Zaprvé, v Rize vyroste druhá provizorní hala a Lotyši uspořádají MS sami. Zadruhé, Rigu doplní jako druhé pořadatelské město Kodaň, dějiště MS 2018. Zatřetí, Rigu doplní jako druhý pořadatel Bratislava, dějiště dosud posledního MS 2019.

Jenže poslední týden přinesl několik zvratů a na stole se objevily nové alternativy. "Potřebujeme více času," řekl prezident IIHF René Fasel ruské agentuře TASS zkraje tohoto týdne, kdy podle jeho předešlých slov mělo být o náhradním řešení ideálně už rozhodnuto.

"Vzhledem k pandemické situaci by bylo lepší sehrát MS v jedné zemi namísto dvou," prohlásil ještě Fasel. Načež slovenská média přinesla informaci, že Bratislava je velkým favoritem a šance pro Lotyše jsou paradoxně nejmenší.

Byť měli MS přiklepnuté od května 2017 a pracovali na organizaci, mají v celé zemi jedinou halu, která splňuje podmínky pro pořádání šampionátu. Riga hostila mistrovství světa už před 15 lety a 23 zápasů se tehdy sehrálo ve zrekonstruované aréně Skonto s provizorní kapacitou 6 500 diváků.

Od té doby se v ní hokej stejně jako předtím nehraje a při současných přísnějších podmínkách by rozdělení mezi moderní Riga Arenu a právě arénu Skonto nebylo možné. Lotyši by museli za necelé čtyři měsíce vybudovat novou provizorní halu.

I tak přislíbili, že jsou toho schopní a že nové kluziště by mohlo vyrůst v nedalekém multisportovním Elektrum Olympic Centre. A podpory se jim dostalo od Finů. "Nejlepším řešením by bylo, kdyby se celé MS odehrálo v Lotyšsku," podotkl prezident finského hokeje Harri Nummela.

Vedle technických záležitostí, jako jsou způsobilé arény, či rizika šíření nákazy řeší IIHF také palčivou finanční stránku. Při hledání náhradníka za Minsk musí novému pořadateli zaplatit náklady (bez diváků nevydělá organizátor nic ani na vstupném), navíc bude Bělorusům proplácet kompenzace za přípravu turnaje, o který přišli.

Proto měl Fasel údajně prosazovat Bratislavu jakožto nejlevnější možnost náhrady. Do karet Slovákům hraje i fakt, že předloňské MS na jejich půdě bylo organizačně velmi vydařené.

Ruský zástupce ve čtrnáctičlenné Radě IIHF, bývalý gólman Vladislav Treťjak, ovšem upozornil, že nerozhoduje jen Fasel. "Vyjádřil svůj názor, ale rozhodne se celá Rada. Každý má nějakou představu," dal v rozhovoru pro ruské médium Ria Novosti najevo, že nic není jednoznačné.

Dánský Herning, spolupořadatel MS 2018, vstoupil do hry místo Kodaně coby lokalita, jež na konci minulého roku úspěšně uspořádala evropský šampionát házenkářek a má tedy zkušenosti s fungováním "bubliny".

Prozatím poslední relevantní informaci však přinesla lotyšská strana. Ve čtvrtek podle stránky Sportacentrs dorazila do Rigy delegace IIHF (bez prezidenta Fasela, zato s generálním sekretářem Horstem Lichnerem).

"Od našich zdrojů víme, že Rada IIHF byla blízko, aby určila Rigu jako jediného pořadatele MS," nechal se slyšet prezident lotyšského hokeje Aigars Kalvitiš.

Delegace v Rize údajně kontroluje technické přípravy. "Ještě sice nebylo rozhodnuto, ale myslím, že je dobrá zpráva, když je delegace zde, a ne v Bratislavě," dodal Kalvitiš. Lotyšském serveru prozradil, že IIHF by měla pokrýt zhruba dvě třetiny finančních nákladů.

Finální verdikt by měli Fasel a spol. vynést příští týden v úterý, nebo ve středu. Prostoru na další odklady a spekulace mají už jen pramálo.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

Další zprávy