Lev padl, Kovář vládl na státní svátek v Česku ruské KHL

28. 10. 2013 22:39
Útočník Jan Kovář z Magnitogorsku potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v KHL třemi asistencemi v dnešním utkání v Omsku.
Jan Kovář v dresu Magnitogorsku zářil.
Jan Kovář v dresu Magnitogorsku zářil. | Foto: Ondřej Kalát/levpraha.cz

Moskva - Útočník Jan Kovář z Magnitogorsku potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v KHL třemi asistencemi v dnešním utkání v Omsku. Hvězdou zápasu byl jeho spoluhráč z elitní útočné řady Metallurgu Sergej Mozjakin, jenž zaznamenal hattrick.

Nedařilo se naopak jedinému českému týmovému zástupci - Lvu Praha, který nestačil na Severstal Čerepovec a jeho ledě padl 1:2. Jedinou branku hostí vstřelil Sekáč. Lev tak nedokázal navázat na sobotní výhru v Jaroslavli.

Lev vychytal bývalý gólman a krajan Štěpánek

V sestavě Lva se na ledě Severstalu poprvé v sezoně objevil uzdravený finský obránce Mäenpää. Za domácí nastoupili i dva čeští reprezentanti: brankář Štěpánek, který v minulé sezoně působil v pražském týmu, a obránce Čáslava.

Štěpánka jako první vážněji prověřil v 5. minutě Thörnberg po přečíslení dva na jednoho, skóre ale otevřít nedokázal. V polovině první třetiny se připomněl i Čáslava, jenž vyzkoušel pozornost Vehanena v brance Lva. Bezbrankový stav se změnil až krátce před polovinou utkání, kdy Tatíčkovu přihrávku od zadního mantinelu zužitkoval Sekáč.

Ve 34. minutě mohl zvýšit vedení hostů dokonce v oslabení osamocený Azevedo, Štěpánka ale nepřekonal. Krátce po návratu vyloučeného Vrány na led se musel předvést také Vehanen, jenž zlikvidoval i největší příležitost Kazakovceva. V závěru druhé třetiny nedokázal vyrovnat ani Antipov.

Domácí otočili zápas v poslední třetině

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky byl blízko gólu Bučněvič, ale neuspěl stejně jako v oslabení Kovyršin. V 46. minutě už ale bylo srovnáno, Vehanena prostřelil Nikoncev. Lev poté nevyužil přesilovou hru a následně v oslabení podruhé inkasoval. Tři tisíce diváků rozjásal důrazný Berdnikov.

Pražský tým se snažil vyrovnat, i vinou dvou dalších trestů se mu to ale nepodařilo. Naopak domácí dokázali ještě jednou dopravit puk do branky Lva, rozhodčí však jejich gól neuznali a vyloučili soupeře za hru v šesti.

Hlasy trenérů po zápase Čerepovec - Lev Praha

Igor Petrov (Čerepovec): "Narazili jsme na velmi dobrého, organizovaného soupeře. Naštěstí naši hráči nechtěli prohrát, snažili se pořád hrát a nakonec se nám podařilo vstřelit dvě branky. Všichni do toho dali vše, ale musím pochválit hlavně Jakuba Štěpánka."

Kari Jalonen (Lev): "Byl to dobrý zápas. Nejsem ale spokojený s tím, jak jsme hráli ve třetí třetině. Byli jsme nedisciplinovaní a tím jsme ztratili zápas. Na konci byla podle mého chyba čárových rozhodčích, kvůli které jsme přišli o možnost hrát power play a pokusit se vyrovnat."

Kovář vede nejlepší útok ligy

Omsk, vedený trenérem Milošem Říhou, zahájil utkání s Magnitogorskem lépe a díky dvěma gólům Maxima Kazakova, jemuž na jednu branku přihrál obránce Miroslav Blaťák, vedl po první třetině 2:0.

V druhé části Metallurg zásluhou nejproduktivnějšího hráče KHL Mozjakina a Jevgenije Timkina srovnal a v třetím dějství přišlo na řadu galapřestavení útoku Mozjakin - Kovář - Danis Zaripov, který také vládne kanadskému bodování celé soutěže.

Mezi 44. a 54. minutou Zaripov a dvěma góly Mozjakin, jimž u všech branek asistoval Kovář, dokonali obrat a uštědřili Omsku třetí porážku za sebou. Bývalý hráč Plzně je v kanadském bodování se 27 body z 21 zápasů třetí, s 19 asistencemi je nejlepším nahrávačem v lize spolu s Mozjakinem a Romanem Červenkou. Ten dvakrát asistoval při výhře Petrohradu 5:2 nad CSKA Moskva.

Janův bratr Jakub vychytal výhru Jekatěrinburgu

V pondělním nabitém programu KHL, v němž hrálo všech 28 týmů, se dařilo také staršímu bratrovi útočníka Magnitogorsku Jakubu Kovářovi. Reprezentační gólman vychytal Jekatěrinburgu výhru 3:2 nad Nižněkamskem a pomohl k čtvrtému vítězství Avtomobilistu v řadě.

Mezi střelce se zapsal útočník Jan Bulis, jenž zaznamenal první gól Čeljabinsku při drtivém vítězství 5:1 v Astaně. V druhém utkání po sobě skóroval obránce Marek Trončinský a připsal si i asistenci, ale stejně jako v sobotu to Chanty Mansijsku nebylo nic platné. Jugra prohrála 4:5 s Ufou. Jediný gól Chabarovsku při prohře 1:2 v Záhřebu vstřelil Jakub Petružálek.

Kontinentální hokejová liga:

Severstal Čerepovec - Lev Praha 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávka: 46. Nikoncev, 51. Berdnikov - 29. Sekáč (Tatíček). Rozhodčí: Anisimov, Soin - Goljak, Dědulja. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 2950.

Čerepovec: Štěpánek - Jevsejenkov, Kiselevič, Laakso, Andersen, Čáslava, Kalašnikov, Kuvajev, Svjazov - Nikoncev, Bušujev, Videll - Bumagin, Berdnikov, Stoljarov - Bučněvič, Kovyršin, Kazakovcev - Antipov, Medveděv, Zemčenko. Trenér: Igor Petrov.

Lev Praha: Vehanen - Ševc, Nakládal, Jaakola, O'Byrne, Gragnani, Němec, Mäenpää - Klepiš, Azevedo, Novotný - Řepík, Vrána, Birner - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Cingel, Tatíček, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.

Další výsledky:

Omsk - Magnitogorsk 2:5 (Blaťák 0+1 - Kovář 0+3), Barys Astana - Čeljabinsk 1:5 (za hosty Bulis 1+0), Chanty-Mansijsk - Ufa 4:5 (za domácí Trončinský 1+1), Jekatěrinburg - Nižněkamsk 3:2, Jaroslavl - Slovan Bratislava 2:1 (za hosty Mojžíš a Vondrka oba 0+1), Atlant Mytišči - Dinamo Riga 1:2 po sam. nájezdech, Dynamo Moskva - Nižnij Novgorod 2:1, Petrohrad - CSKA Moskva 5:2 (za domácí Červenka 0+2), Spartak Moskva - Novokuzněck 5:4, Dinamo Minsk - Novosibirsk 2:4 (za domácí Irgl 0+1), Doněck - Vladivostok 2:1, Záhřeb - Chabarovsk 2:1 (za hosty Petružálek 1+0).