S nejlepšími se nemůžeme rovnat, hrajeme stiga hokej. Varaďa popsal mezery juniorů

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 7. 2020 6:18
Trenér Václav Varaďa rozebral v článku na svém webu problémy českého hokeje, respektive důvody slabé výkonnosti dospívajících hráčů. Podle bývalého kouče mládežnických reprezentací u nich tuzemská výchova potlačuje kreativitu, rodiče a agenti jim škodí svou netrpělivostí a na vině je rovněž nestálý systém soutěží.
Václav Varaďa vedl české mládežnické reprezentace do 18 a 20 let.
Václav Varaďa vedl české mládežnické reprezentace do 18 a 20 let. | Foto: Lukáš Caha

"Jako trenér reprezentace jsem se snažil o to, aby hráči nad samotnou hrou přemýšleli a dokázali se efektivně rozhodovat v těžkých situacích," začal Varaďa zamyšlení na osobních webových stránkách.

44letý trenér zastává názor, že je potřeba nabádat mladé hokejisty k většímu zapojení mozku, nejen svalů. V důležitých chvílích totiž často nevědí, jestli kotouč podržet, nebo odevzdat, z čehož v mnoha případech pramení fatální chyby.

Když Varaďa zmiňuje nesprávná rozhodnutí v klíčových momentech, ví dobře, o čem mluví. S reprezentací do 18 let skončil na mistrovství světa před třemi lety ve čtvrtfinále proti Finsku po porážce 5:6 v prodloužení.

Ani dvacítka pod vedením kouče třineckých Ocelářů nepřešla překážku před boji o medaile. Na šampionátu s vrcholem na začátku loňského roku podlehla Američanům 1:3, letos na domácím MS v Ostravě jednoznačně nestačila na Švédy a prohrála 0:5.

"V dorosteneckému věku se hráči často alibisticky zbavují kotouče, což je jedna z věcí, která pohřbívá český hokej. Když se hráč slepě zbaví puku, dává tím z mého pohledu šanci soupeři," napsal Varaďa. Tvrdí, že hrát na kotouči a unavovat tím soupeře je velmi důležité. U protějšího týmu pak dochází ke kumulaci chyb, které vedou k oslabení či inkasované brance.

Problém je, že alibistické myšlení "hlavně nic nepokazit" mají hokejisté vžité od nižšího věku a při přechodu na dospělý hokej je podle Varadi nesmírně těžké jejich přístup změnit. "Je to otázkou hladiny herní inteligence, která u mnohých již dosáhla stropu," poznamenal.

"Hráč jezdí ve své drážce jenom nahoru a dolů jako naprogramovaná figurka bez vlastní invence. Občas tomu říkám stiga hokej," zmínil kouč stolní formu hokeje, kde se plastoví hráči hýbou jen ve svém prostoru.

Po nástupu k reprezentaci byl bývalý útočník a mistr světa z let 2000 a 2005 nemile překvapený připraveností hráčů. Někteří podle jeho slov od prvního cvičení jezdili v předklonu, nebyli schopní trénovat v očekávané intenzitě. Jiní měli naopak k solidní kondici omezené herní činnosti.

"Naši junioři se kvalitou, fyzickou kondicí ani dovednostní úrovní hráčům ze světové top pětky nemohou rovnat," odhalil Varaďa holý fakt a mezi světovou špičku zařadil vedle zámořských velmocí Švédy, Finy a Rusy.

Varaďovi se nelíbí, že mnozí hráči odcházejí z Česka do zahraničí, stále nejčastěji do zámoří, příliš brzy. "Netrpělivost je velká slabina českého hokeje, netrpělivost agentů a rodičů. Agenti slibují v zahraničí lepší zítřky a okamžité splnění snů, jenže kluci nejsou v mnoha případech připraveni dovednostně, bruslařsky ani mentálně," usoudil rodák z Kopřivnice.

Přidejte slabou kondici, jazykovou bariéru, emoční nevyzrálost a pak se junioři vrací po dvou letech často buď na stejné úrovni jako při odchodu, nebo ještě slabší. "V 18 letech měli potenciál, jenže neuspěli a po návratu mnohdy narazí na systém odstupného," upozornil na další problém.

"Druhou věcí je, že bychom si měli mladé držet doma, nabídnout jim kvalitní zázemí, stabilní soutěže v jednotném tvaru a také prestižní budoucnost. Když mluvím s kolegy ze zahraničí, zpravidla žasnou nad tím, jak nekoncepční prostředí zde hráčům nabízíme," napsal Varaďa.

Naráží tím na neustálé změny v systému (nejen) mládežnických českých soutěží. Každoroční prohlášení o nové koncepci, nekonečné nafukování lig a pak najednou zase nenadálé škrtání od stolu, jež vloni skončilo při kauze svazu proti třem klubům až u soudu.

"Zatímco příští rok tomu bude 60 let, co se první člověk podíval do vesmíru, jednotná forma hokejových soutěžích v Česku je pořád v nedohlednu," rýpl si Varaďa a přirovnal český systém k telenovele. 

Od léta 2017 je Varaďa hlavním trenérem Třince, který přivedl nejdříve k extraligovému stříbru a vloni k titulu. Od Ocelářů dostal na jaře smlouvu na sedm let, druhou nejdelší v historii soutěže. Ambiciózní klub jeho filozofii naprosto věří.

Od loňského listopadu publikuje své názory na vlastním webu. V únoru rozebíral trpký konec u reprezentace do 20 let a jednání ze strany svazu, na konci června komentoval diskutovanou kauzu s uniklou nahrávkou ze šatny dorostenců Techniky Brno a projevem trenéra Martina Stloukala.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy