Rusové oslavují nového Ovečkina. V 15 letech školí elitu, ale do KHL nemůže

jzp jzp
26. 10. 2020 7:11
V Rusku jsou z něj u vytržení. Teprve 15letý křídelník Matvej Mičkov sbírá mezi mnohem staršími soupeři tolik bodů, že ho přirovnávají k hokejovým superhvězdám.
Matvej Mičkov na zimní olympiádě mládeže 2020 ve finálovém utkání proti Spojeným státům.
Matvej Mičkov na zimní olympiádě mládeže 2020 ve finálovém utkání proti Spojeným státům. | Foto: Reuters

V roce 2004, kdy draftem NHL prošli na prvních dvou místech Alexandr Ovečkin a Jevgenij Malkin, se Mičkov narodil.

Teď má našlápnuto k tomu, aby jejich výkony jednou vyrovnal. A možná i překonal. Momentálně je vedle Kanaďana Connora Bedarda zřejmě největším favoritem draftu 2023.

Není přitom obvyklé, aby hokejista uchvátil ruskou veřejnost takhle brzy. Ani Ovečkina moc lidí neznalo, dokud v šestnácti nezačal nastupoval v nejvyšší domácí lize.

Mičkov mezi profesionály kvůli věku ještě nemůže, na Kontinentální ligu si počká rok, ale v mládeži září natolik, že nejde přehlédnout. První rozhovor poskytl už v deseti letech. V minulé sezoně sbíral přes čtyři body na zápas. Novináře zaujal také dvěma "lakrosovými" góly v jediném duelu:

Vyloženě pak uchvátil na olympiádě mládeže, kde Rusko dovedl ke zlatu 14 body ve čtyřech kláních.

Teď už válí v elitní juniorce MHL, kde jako třetí nejmladší hráč soutěže útočí na čelo produktivity. Co na tom, že běžně nastupuje proti 18letým či dokonce 20letým protivníkům, de facto dospělým hráčům. Zatím ve 20 zápasech nastřádal 23 bodů (14+9), často po krásných individuálních akcích.

Ostatní jednoznačně převyšuje. Zřejmě proto uvažoval o tom, že stejně jako mnozí čeští talenti pláchne do zámoří, kde je konkurence větší a odkud podle svých slov dostal řadu nabídek. Zabrzdil ho až přestup z Jaroslavle do Petrohradu, který nabízí víc než solidní podmínky pro rozvoj.

"Navíc v posledních letech dává mladým hráčům šanci v áčku," řekl Mičkov deníku The Hockey News. "A všechny týmy v systému SKA hrají rychlý a útočný hokej, což se mi líbí."

Mičkov naskakuje v Petrohradu za oba jeho juniorské výběry, často vedle o tři roky staršího centra Marata Chusnutdinova, kterého si v posledním draftu zkraje druhého kola zamluvila Minnesota. Na křídle střílí tolik gólů, že ho mnozí vyobrazují jako nového Ovečkina.

Jiní v něm ale vidí spíš Nikitu Kučerova, vrchního sběrače bodů v Tampě. "Těžko se tomuhle porovnání vyhnout," řekl deníku Sport Express bývalý kouč ruské šestnáctky Vladimir Filatov. "Oba mají techniku, rychlost a neuvěřitelný čich na góly. Přijde mi ale, že Matvej je ještě rychlejší."

Nesváže však Mičkovovi šikovné ruce přílišný zájem médií a s ním související tlak? Na ruské poměry je celebritou neobvykle brzy.

"S pozorností od novinářů jsem v pohodě. Abych řekl pravdu, nevěnuji tomu extra pozornost," prohlásil dorostenec v květnu. "V Severní Americe je tohle běžné. O hráčích, jako jsem já, se tam často píše. Jsou populární. Můj soupeř v draftu, Kanaďan Bedard, už má tisíce sledujících na sociální síti. V Rusku je to jiné. Začali o mně psát, až když jsme vyhráli olympiádu mládeže."

Jinak ale Mičkov na draft moc nemyslí. Ani na NHL. Nejprve chce proniknout do Kontinentální ligy.

K zahraničním hráčům ale vzhlíží. Nejraději by měl za sebou švédské zadáky Rasmuse Dahlina a Erika Karlssona, ty ruské tolik nemusí. A největší vzor? Sidney Crosby. "Máme vcelku podobný herní styl," myslí si Mičkov.

Do NHL dorazí nejdřív v sezoně 2023/24. To už budou Crosby i Ovečkin veteráni. Převezme po nich status generačního talentu právě dorostenec z Permu? Nebo jeho strmý vzlet utne přechod mezi profesionály?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy