Degradace na druhou. Mohli jsme poslat i amatéry, pyšní se Rusové po Karjale

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 11. 2020 16:01
Ruští hokejisté ovládli první ze série turnajů Euro Hockey Tour, byť do Helsinek přicestovali s výběrem hráčů do 20 let. Nejdříve kvůli tomu čelili kritice a český trenér Filip Pešán hovořil o tom, že Karjala Cup degradovali. Ale mladá sborná dospělé soupeře přejela a předvedla dokonalou degradaci na druhou.
Juniorský tým Rusů přehrál dospělé výběry Finska, Švédska a Česka a ovládl Karjala Cup.
Juniorský tým Rusů přehrál dospělé výběry Finska, Švédska a Česka a ovládl Karjala Cup. | Foto: Reuters

Pešán nebyl sám, kdo rozhodnutí Rusů před startem turnaje kritizoval. Finský trenér Jukka Jalonen prohlásil, že se mu do utkání proti ruským mládežníkům ani nechce. Obecně panoval předpoklad, že hráči Igora Larionova nebudou mít na Karjale žádnou šanci.

Omyl, a to velký. Rusy jako by kritická prohlášení speciálně motivovala. Rozstříleli domácí Finy 6:2, zdolali Švédy 2:1 po nájezdech a v posledním vystoupení si s nulou vyšlápli na Čechy (3:0), kteří do duelu s nimi vyslali z poloviny juniorskou sestavu.

Osmnáctiletý Jaroslav Askarov byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje, cenu pro nejlepšího útočníka sebral o rok starší Rodion Amirov, s třemi brankami zároveň nejlepší střelec Karjala Cupu.

Finové ani Švédové nesložili zdaleka nejsilnější výběry, jaké mohli. Českým hokejistům chyběli hráči z extraligy a také mnoho krajánků z KHL. A vzhledem k tomu, že na Rusy nikdo nestačil, ukázala se slova o degradaci jako přehnaná a nemístná.

Nakonec posloužila jen jako výrazné "střelivo" pro ruská média.

"Přejeli jsme Finy jako tank. Je to karma za jejich fňukání," psal po drtivé výhře nad reprezentací Suomi novinář Michail Zislis ze Sport Expressu.

"Ukázalo se, že nešlo o žádné porušení pravidel. Mohli jsme do Finska přivézt klidně amatéry," rýpnul si s koncem turnaje Maxim Zanjatin ze sportovního webu Championat.com.

Pešán si však za svým vyjádřením i po porážce s Rusy stojí. "Teď to bude vypadat nesmyslně, protože ruská dvacítka turnaj vyhrála. Ale věřte, že připravovat se jakkoliv na tým, který má spoustu kluků osmnáctiletých a devatenáctiletých, je něco jiného než se chystat na opravdovou bitvu s mužským týmem, byť doplněným o několik juniorů," podotkl.

Rusové hráli z velké části s týmem, který bral před necelým rokem na mistrovství světa dvacítek v Ostravě a v Třinci stříbro. Ve finále proti Kanaďanům sahali po vítězství, ale ztratili vedení 3:1.

Teď zaskočili strnulé soupeře na Karjale energickým bruslením, hezkou kombinační souhrou, ale i tvrdostí v soubojích. Celkově vynikali daleko větším nasazením a právě před blížícím se MS juniorů, kde ve skupině narazí i na Čechy, dali protivníkům vážný podnět k přemýšlení.

"Hra konečně opět připomínala legendární rudou mašinu. Larionov snad zakázal jakékoliv nahazování a zbavování se puku, skoro pokaždé se náš tým dostal do útočného pásma na základě krátkých přihrávek," chválil projev mužstva novinář Lev Lukin z webu Championat.com.

Ruští mladíci hráli v Helsinkách i s velkou odvahou, častokrát se obránci na modré čáře nebáli udělat riskantní kličku, podržet kotouč, což nejen Lukin ve svém textu kvitoval. "Hráli jsme hlavou, mnohem víc, než jsme zvyklí třeba v mnoha robotických zápasech KHL," napsal.

"Rozdíl mezi našimi mladými hráči a Rusy byl markantní," přiznal Pešán. Je jasné, že sborná bude za sedm týdnů v Edmontonu znovu v nejužším okruhu favoritů na juniorský titul.

"Jednou o těch klucích natočí film. Tady máte ukázku," glosoval vítězství nad Čechy i triumf na Karjale oficiální twitterový účet ruské hokejové reprezentace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy