Jandač: I kvůli olympiádě dáváme prostor dalším klukům. Musí se naučit vyhrávat

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 10. 2016 13:56
Misi na reprezentační střídačce začal prestižním Světovým pohárem, teď ho čeká rutinnější akce. Josef Jandač sestavil pro listopadový Karjala Cup mladší výběr, aby viděl, s kým může do budoucna počítat. Na úspěch ale rozhodně nerezignuje. "Kluci se musí naučit vyhrávat," tvrdí.
Josef Jandač.
Josef Jandač. | Foto: Tomáš Liška

S jakými cíli na Karjala Cup jedete?

Chceme vyhrát každé utkání i turnaj. Když jsem teď zjistil, jakou bilanci na Karjale máme, bylo by dobré přidat druhé vítězství. Chceme dát prostor dalším klukům, ale zároveň se nezbavujeme zodpovědnosti. Kluci se musí naučit vyhrávat. Není to o tom, abychom se plácali po zádech a říkali si: "Výkon byl sympatický, prohráli jsme, ale jste tady noví, takže se nic neděje." To nechceme.

Nechybí vám v nominaci někdo?

Mám všechny hráče, které jsem chtěl. Kluky, které mají větší zkušenosti, teď vidět nepotřebujeme. Chceme, aby se soustředili na práci v klubu. Upřímně si navíc nemyslím, že bychom vzali úplné mladíky. Pojďme si říct, kdo to jsou mladíci. Pro mě třeba Kubalík, Kämpf, Vejmelka. Hráči kolem ročníku devadesát jsou ve středním věku.

Na tiskové konferenci jste každopádně zmínil, že kvůli zranění jste nemohl povolat Jiřího Sekáče.

Kdyby byl zdravý, místo v nominaci by měl.

Přemýšlel jste také o Vladimíru Sobotkovi?

Rozhodli jsme se ho nebrat. Stejně jako další kluky, kteří v národním týmu hráli a navíc byli na Světovém poháru. Ten program nebyl úplně nejlehčí. Chceme, aby si orazili a měli prostor na regeneraci.

Uvedl jste, že tvoříte kostru týmu. Nastoupí někteří hráči na všech turnajích Euro Hockey Tour?

Nevylučuji, že někteří odjezdí všechno, ale spíš bych chtěl, aby se hráči mladší věkové kategorie, což je třeba Radim Šimek, v jedné reprezentační pauze mohli připravovat s klubem. Také bude záležet na zdravotním stavu. Sestava není vždycky podle představ trenéra. Třeba Honzu Kováře teď bereme jen na jedno domácí utkání. Zaprvé hrajeme v Plzni, kam se vrátí, a zadruhé nebude moct v prosinci, protože čeká přírůstek do rodiny. Je ale hodně vytěžovaný v klubu a nepotřebujeme ho extra zkoušet.

Jde o vaši druhou reprezentační nominaci. Jaký je rozdíl oproti té na Světový pohár?

Tahle nominace byla mnohem jednodušší, protože u Světového poháru byla nějaká pravidla – první část, druhá část, počet hráčů. Nechci snižovat Karjalu, ale celkově se to nedá srovnávat.

Ani po Světovém poháru zrovna nevzrostla šance, že hráči NHL pojedou na příští olympiádu. Co na to z trenérského pohledu říkáte?

Sledujeme všechny hráče v NHL, což není tak těžké, protože už jich tam bohužel tolik nemáme. Jsme ale připraveni i na variantu bez hráčů NHL, právě proto chceme trošičku rozšířit evropské portfolio hráčů. Chceme je mít obouchané z mezinárodních zápasů.

Od kterých hráčů čekáte, že mužstvo nově potáhnou? Co třeba Lukáš Radil ze Spartaku Moskva?

Mohl by. Už loni si vedl velmi dobře, o mistrovství světa nejspíš přišel kvůli zranění. Je tam ale víc hráčů, třeba Filippi, který by už měl být tahounem. Neřekl bych ale, že máme extra hvězdy. Chtěli bychom vidět spíš bruslivý rychlý tým, který bude mít parametry pro evropský hokej.

Máte jasno, kolik prostoru dostanou brankáři, tedy Dominik Furch a Šimon Hrubec?

Do prvního utkání nastoupí Dominik Furch a nebudeme půlit. Jeden brankář odchytá dvě utkání, druhý jedno. (20letý Karel Vejmelka bude brankář číslo tři, pozn. red.)

Na konci sezony vás čeká mistrovství světa a skupina v Paříži. Jak se vám netradiční dějiště líbí?

Krásné město. Doufám, že bude dobře zajištěné po organizační i bezpečnostní stránce, abychom se tam nedočkali nějakého zajímavého překvapení.

 

Právě se děje

Další zprávy