Jágr a spol. ještě dýchají. Vyhráli v Brně, Pardubice ale kontrovaly výhrou z Třince

1. 3. 2020 17:56
Hokejisté Pardubic zvítězili v 50. kole extraligy na ledě mistrovského Třince 3:2 a dvě utkání před koncem základní části si udrželi tříbodový náskok před posledním Kladnem, které zvítězilo na ledě Komety Brno.
Radost pardubických hokejistů
Radost pardubických hokejistů | Foto: ČTK

Pardubice vyhrály venku pošesté v řadě, góly na 2:0 a 3:1 vstřelili Radoslav Tybor a Michal Vondrka ze sólového úniku. Oceláři trefili v závěru při hře bez brankáře horní tyčku.

Poslední vzájemný zápas skončil v Třinci jednoznačnou výhrou domácích 7:0, kteří tehdy položili základ úspěchu třemi góly v první třetině. Tentokrát úvodní část nabídla hlavně velký urputný boj. A byť se Oceláři tlačili dopředu, tak se hrálo oboustranně bez výrazných šancí. Domácím fanouškům ale jednou zatrnulo, když se po střele Zacharčuka rozezvučela branková konstrukce.

Skóre se změnilo ve 24. minutě. Při pardubické přesilové hře vyslal Zacharčuk od modré čáry prudkou přihrávku, do které vložil v mezikruží Poulíček hůl a usměrnil puk mimo Kváčův dosah. Třinec sehrál v polovině zápasu dobře přečíslení tři na dva, Gernát ale trefil z druhé vlny jen tyč. Místo vyrovnání udeřilo na druhé straně. Domácí obraně ujel Tybor a střelou pod vyrážečku zvýšil.

Pardubický brankář Kantor, který má s Třincem titul z loňského roku, držel čisté konto až do čtyřicáté minuty. V závěru druhé třetině fauloval Zacharčuk v rohu kluziště Gernáta a vyfasoval trest 2+10 za zásah do oblasti krku a hlavy. Třinec přesilovou hru využil už po 21 sekundách trefou Stránského, který je s 21 góly nejlepším střelcem Ocelářů.

Aktivitu domácích zmrazil ve 46. minutě Vondrka, který zakončil sólový únik přesnou střelou nad vyrážečku. Třinec se ale nevzdal. Růžičkovu střelu zachytil Kantor betonem až za brankovou čárou a na platnost gólu upozornil při prvním přerušení hry videorozhodčí. Domácí se odhodlali 82 sekund před koncem ke hře bez brankáře a Pardubice zachránila po střele Rotha od modré čáry branková konstrukce.

Obrat i díky Jágrovi

Hokejisté Kladna zvítězili v 50. kole extraligy v Brně nad Kometou 2:1 a stále mají naději na záchranu v nejvyšší soutěži. Domácí vedli brankou Petera Muellera, za hosty vyrovnal Brendan O'Donnell a vítězný gól vstřelil za asistence Jaromíra Jágra ve 46. minutě Ladislav Zikmund. Kladno ztrácí shodně tři body na Litvínov, Pardubice i Vítkovice.

"Je to i přes výhru pořád kritické, na tři týmy ztrácíme tři body. Je nám jedno, koho dostat pod sebe, ale ani šest bodů nám nemusí stačit na záchranu," řekl hostující kouč David Čermák.

"Náš výkon zůstal daleko za očekáváním, oproti pátečnímu duelu s Libercem to bylo jako den a noc," poznamenal domácí asistent Kamil Pokorný, jehož tým i přes prohru získal jistotu přímého postupu do čtvrtfinále play off.

Úvod zápasu patřil domácím, kteří nasadili do hry tři juniory a dva dorostence. Gólová odměna za úvodní nápor přišla v osmé minutě, kdy se Mueller proháčkoval středem obrany a překonal Brízgalu, který na poslední chvíli po rozcvičení vystřídal zraněnou kladenskou jedničku Godlu. "Nervózní jsem byl jen první třetinu, pak to ze mě spadlo," usmíval se kladenský muž zápasu Adam Břízgala.

Kladno bylo blízko vyrovnání v přesilové hře, ale Jágrovu dorážku z bezprostřední blízkosti vychytal Vejmelka. Ten chytil i střelu Barinky a doložil tak pevnost a kompaktnost brněnské obrany.

Hosté hráli na přelomu první a druhé třetiny přesilovou hru, která i bez využití odstartovala jejich nápor a ofenzívu. Opět pálil nebezpečně Jágr, připojil se k němu Stach, ale Vejmelka byl vždy na místě. Brněnský gólman kapituloval až po dlouhém sólu O'Donnella z vlastního pásma v polovině základní hrací doby.

Šance se pak střídaly na obou stranách, u domácích měli gól na hokejkách Vincour a Holík, u Kladna Zikmund a Vampola. "Uvědomil jsem si, že tato zahozená šance nás mohla poslat do první ligy," připustil po zápase Ladislav Zikmund.

Vzhledem k průběžným výsledkům Litvínova a Pardubic stálo Kladno před těžkým úkolem - odvézt si z Brna jakýkoliv bodový zisk. Jeho ofenzívu opět táhl Jágr, ale ani při jeho dalším pokusu Vejmelku nepřekonal.

Kladno ustálo tlak Komety v přesilovce a udeřilo po akci svého majitele, který nahrál Zikmundovi a jeho střela vymetla horní roh Vejmelkovy branky. "Byl to šťastný gól, po teči obrany," přiznal střelec.

Kometa hrála v dalším průběhu dvě přesilovky, jenže domácím stála v cestě kladenská bojovnost. Díky svému nasazení ustáli Středočeši i pokus Brna o vyrovnání během závěrečné power play. "Šancí jsme tam měli dost, něco se mělo ujmout. Fanoušci mají právo vyjádřit svůj názor pískotem," zhodnotil brněnský útočník Tomáš Plekanec i reakci vyprodané haly.

Důležité body pro Litvínov

Hokejisté Litvínova vyhráli v 50. kole extraligy nad Vítkovicemi 4:0, zabrali po dvou porážkách a posunuli se na 11. místo. Mají ale stejně bodů jako dvanácté Pardubice i nově až třinácté Vítkovice a o tři body více než poslední Kladno. Dvěma brankami pomohl k úspěchu Vervy útočník Richard Jarůšek, slovenský gólman Jaroslav Janus udržel poprvé v sezoně čisté konto.

Duel byl věnován akci Vlasatý zápas, při které litvínovský klub ve spolupráci se spolkem Nové háro, HC Olomouc a Nadací Unipetrol podpořil mladou maminku Janu Ryšánkovou, která prochází onkologickou léčbou. Hráči Vervy byli na rozbruslení s příčesy a kapitán Viktor Hübl v růžovém dresu.

Litvínov začal aktivně a největší šanci měl v úvodu ve čtvrté minutě Říha, který ale z dorážky minul odkrytou branku. Další možnost měl Kudla, ale Dolejš zasáhl. Na druhé straně se prodral Mallet před branku, ztroskotal však na Janusovi.

Další příležitost měli domácí při přečíslení tří na jednoho, ale Gerhátův pokus po kombinaci s Válkem ukryl Dolejš v lapačce. Vítkovický gólman si poradil i s šancí Janského. Na přelomu první a druhé části se hosté ubránili při Romanově trestu.

Z vedení se radoval Litvínov ve 27. minutě, kdy se trefil od modré čáry Moravčík. Hned za 64 sekund měli Severočeši už dvoubrankový náskok. Dolejš vyrazil Hedbergovu střelu, k puku se ale dostal Jarůšek, přehodil si puk z forhendu na bekhend a zakončil do odkryté branky. Ostravané odolali při dvou trestech Malleta a mezitím měl možnost Dej.

Ve 44. minutě při první vítkovické přesilovce v utkání při Douderově vyloučení měli možnost Schleiss a Hruška. Při Štenclově pobytu na trestné lavici mohl pojistil náskok Litvínova Pospíšil. Povedlo se to až v 52. Mahbodovi, který se trefil z pravého kruhu. Za dvě minuty ještě dovršil výsledek po Hedbergově přihrávce Jarůšek. V závěru se domácí ubránili při svou oslabeních a Janus uhájil čisté konto při Malletově šanci.

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 40. M. Stránský (P. Vrána, Martin Růžička), 53. Martin Růžička (P. Vrána, Kundrátek) - 24. Poulíček (Zacharčuk, J. Mikuš), 33. Tybor (R. Kousal), 46. Vondrka (R. Kousal, Tybor). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:4, navíc Zacharčuk (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5065.

Třinec: Kváča - M. Doudera, Gernát, M. Adámek, D. Musil, Roth, Kundrátek, od 21. navíc Matyáš - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Chmielewski, Marcinko, Hrňa - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák - Dravecký, Š. Novotný, Adamský. Trenér: Varaďa.

Pardubice: Kantor - J. Zdráhal, J. Mikuš, J. Kolář, Zacharčuk, Holland, T. Voráček - Tybor, R. Kousal, Vondrka - Svačina, Poulíček, Mandát - M. Látal, Harju, Kusý - Paulovič, Rolinek, O. Machala. Trenér: Razým.

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Mueller (P. Holík, Zaťovič) - 31. O'Donnell (Austin), 46. Zikmund (Jágr, Stach). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík - Bryška, Rampír. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Vejmelka - O. Němec, Baranka, Bartejs, Pyrochta, Svozil, Gulaši, Mlčák - Mueller, P. Holík, Zaťovič - M. Erat, Plekanec, Červený - Vincour, Rákos, Š. Stránský - Matěj Svoboda, Brabenec, Kunc. Trenér: Zábranský.

Kladno: Brízgala - B. Nash, Austin, A. Lakos, Kehar, Barinka, Zelingr - Jágr, Stach, Zikmund - J. Strnad, Vampola, Melka - Redlich, P. Machač, O'Donnell - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák a Lidický.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Ridera 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 27. Moravčík (V. Hübl), 28. Jarůšek (Hedberg, Mahbod), 52. Mahbod (Jarůšek, J. Říha), 54. Jarůšek (Hedberg, Mahbod). Rozhodčí: Pražák, Stano (SR) - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 5756.

Litvínov: Janus - J. Říha, Moravčík, Štich, Ščotka, Kudla, L. Doudera - Jarůšek, Mahbod, Hedberg - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil - Jánský, Gerhát, Válek - Helt, Jurčík, Trávníček. Trenér: Kýhos.

Vítkovice: Dolejš - Trška, Štencel, Dudas, L. Kovář, R. Černý, Výtisk, Gregorc - Schleiss, J. Hruška, Šišovský - Lakatoš, O. Roman, Roberts Bukarts - Mallet, R. Veselý, Dej - T. Kubalík, Werbik, Dočekal. Trenér: Trličík.

HC Sparta Praha - PSG Berani Zlín 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Řepík (Rousek, Sukeľ), 25. Dvořáček (Košťálek), 31. Forman, 37. Řepík (Sukeľ, T. Pavelka), 46. Smejkal (Kvapil, T. Pavelka) - 49. Gazda (Claireaux). Rozhodčí: Bejček, Pešina - Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4, navíc Kašík (Zlín) 10 min. Bez využití. Diváci: 9120.

Sparta: J. Sedláček - Blain, Kalina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Jurčina, Piskáček, od 21. navíc T. Pavelka - Řepík, Sukeľ, Rousek - M. Forman, Pech, Buchtele - Smejkal, Tomášek, M. Kvapil - A. Kudrna, Říčka, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

Zlín: Kašík (41. Huf) - D. Nosek, Freibergs, Ferenc, M. Novotný, Buchta, Řezníček, Gazda - Fryšara, Fořt, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Dufek, Claireaux, Herman - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš. Trenér: Svoboda.

Mountfield Hradec Králové - HC Olomouc 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. J. Knotek (Škůrek, P. Musil), 25. J. Knotek (Ostřížek), 31. Nahodil (Klimek, Irgl), 60. Handl (Klimek, Irgl). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Ganger, Klouček. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:1. Diváci: 4288.

Hradec Králové: Mazanec - Nedomlel, Eklund, Cibulskis, Čáp, F. Pavlík, Šalda - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Orsava, Lev, M. Chalupa - Smoleňák, Cingel, R. Pavlík - Žejdl, Koukal, Miškář - Dragoun. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Valenta, Dujsík, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, J. Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Skladaný, Kolouch, V. Tomeček - od 41. navíc Handl. Trenéři: Moták a Tomajko.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 4:3 po prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Jeglič (D. Šťastný, Fillman), 50. Jeglič (Ševc, Skalický), 57. A. Zbořil (Klepiš), 62. Jeglič (Pláněk, A. Zbořil) - 4. T. Rachůnek (Eminger), 30. V. Polák (Kohout, Černoch), 34. Stříteský (Koblasa, O. Beránek). Rozhodčí: Hodek, Micka - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:9 navíc A. Zbořil a Skalický (oba Mladá Boleslav) oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3689.

Mladá Boleslav: Krošelj - Hrbas, Ševc, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman - Klepiš, A. Zbořil, Skalický - D. Šťastný, Jeglič, R. Zohorna - L. Kašpar, Bičevskis, Lunter - J. Stránský, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.

Karlovy Vary: F. Novotný - Stříteský, Šenkeřík, Graňák, Plutnar, M. Rohan, Eminger, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, Koblasa - Kohout, Černoch, V. Polák - Vondráček, Vildumetz, M. Zabloudil. Trenér: Pešout.

1. Liberec 49 29 5 2 13 172:120 99
2. Mladá Boleslav 50 21 10 6 13 150:121 89
3. Sparta Praha 50 21 12 1 16 169:142 88
4. Třinec 50 25 4 4 17 156:125 87
5. Plzeň 49 25 2 7 15 155:135 86
6. Brno 50 21 5 6 18 141:151 79
7. Olomouc 50 19 5 6 20 118:125 73
8. Karlovy Vary 50 16 9 5 20 169:155 71