Komentář: Kýhos ven! Oceláři jsou druzí, ale fanoušci přesto chtějí hlavu trenéra

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
16. 1. 2017 14:41
Aby fanoušci odvolávali trenéra druhého týmu extraligové tabulky? To snad tuzemská nejvyšší hokejová soutěž nepamatuje. Jenže Třinec třikrát v řadě prohrál a vyhozený miláček Jiří Polanský ve Švýcarsku válí. Sečteno a podtrženo: Kýhos ven, Kýhos ven, Kýhos ven!
Vladimír Kýhos upadl v těžkou nelibost třineckých příznivců.
Vladimír Kýhos upadl v těžkou nelibost třineckých příznivců. | Foto: Lukáš Filipec

Komentář – Český sportovní fanoušek je tvor náročný a máloco dokáže ocenit. To je dogma, které platí už desítky let. Ale nad chtivostí fanoušků hokejistů extraligového Třince zůstává rozum stát.

O co vlastně jde? Oceláři prohráli poslední tři utkání. Naposledy v neděli s Vítkovicemi. Po porážkách od Hradce a Boleslavi přepustili první místo v tabulce Liberci. Herně se trápí, bez bodu ve třech po sobě jdoucích duelech letos zůstali vůbec poprvé.

Pořád ale Třinci patří druhé místo! A to dost suverénně, na třetí Litvínov mají stále šestibodový náskok. Rozumný fanoušek by si zřejmě řekl, že prostě v hokeji se občas stane, že na jinak šlapající tým padne lehká deka a párkrát prohraje. Ne však ten třinecký.

Když v polovině třetí třetiny jejich tým v derby popáté inkasoval, začali pískat, bučet a na celou halu řvát: Kýhos ven! Příznivci bohatého slezského klubu tak dali trenérovi jasně najevo, že Oceláři takhle hrát prostě nesmí. Navíc mu stále nezapomněli konec Jiřího Polanského, jehož jméno kotel rovněž několikrát skandoval.

Čísla nečísla, Kýhos ven

Co na tom, že je Třinec druhý, dle čísel má druhou nejlepší obranu i útok a například absolutně nejlepší hru v oslabení. "Ano, lidi tu jsou trochu rozežraní a chtějí jen úspěchy. Kýhos ale není pro Třinec dobrý trenér. Hrajeme moc z obrany. U mnoha výher jsme měli štěstí. Něco je v tom týmu špatně a podle nás je to Kýhos," řekl mi po zápase jeden z nejvěrnějších třineckých fans.

Marně jsem zkoušel namítat statistikami, tabulkou a skvělými výkony v prosinci, kdy Oceláři vyhráli osm z devíti zápasů. Naopak dal řeč na Polanského, který se v den, kdy Třinec vystřelil na branku Vítkovic jen 15 puků, jako naschvál ve svém novém působišti v druholigovém švýcarském Oltenu dvakrát trefil.

Jeho názory však byly ještě umírněné. Ve třetí třetině se například na střídačku začal dobývat jeden z příznivců červenobílých, který si to chtěl s koučem vyříkat z očí do očí. Musela ho zpacifikovat až ochranka. Houfně se chtěli blíž k lavičce pustit fanoušci po zápase, jenže jim v tom zabránila hradba žlutých vest.

Potlesk a za týden pískot

Dění na diskusích a sociálních sítích je pak kapitola sama o sobě. Nadávky na Kýhose a velebení Polanského odshora až dolů. "Raději HC Polanský než se dívat na holomajznu HC Kýhos. Na Třinec kašlu, fandím Oltenu," zní například některé z nich.

Těžko pochopitelná slova. Zvlášť když před deseti dny doma Oceláři po fantastickém výkonu přejeli Brno a celá hala jim vestoje aplaudovala. Pak přišly tři nepodařené duely a všechno je jinak. Co by na to asi řekli třeba diváci v Pardubicích, které jsou poslední, ale pořád se tam fandí, chodí 7 tisíc lidí a atmosférou patří v lize k nejlepším.

Mentalita třineckého fanouška je ale jiná. Povzbuzuje, jen když se vyhrává. Běda, když se prohraje. To by se pak měli pakovat trenéři, vedení a rozhodně i část hráčů, kteří to za ty prachy příšerně flákají.

Pokud se ale Oceláři vzchopí, zase začnou vyhrávat a třeba se jim povede získat titul, Kýhos bude zase opěvovaným hrdinou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Po potopení lodi u tuniských břehů je pohřešováno nejméně 34 afrických migrantů

Nejméně 34 afrických migrantů je pohřešováno poté, co se s nimi u Tuniska potopila loď, informuje agentura Reuters. Je to už páté potopení lodi u břehů země za dva dny, řekl Reuters soudce Fauzí Masmúdí. Při neštěstích podle něj zahynulo sedm lidí a dalších 67 stále nebylo nalezeno. Podle informací agentury AFP loď vyplula ve čtvrtek z tuniského Sfaxu a zachráněny byly jen čtyři osoby.

Pobřeží Sfaxu se stalo významným výchozím bodem lidí prchajících do Evropy před chudobou a násilím v různých částech Afriky či na Blízkém východě. Italský ostrov Lampedusa je odtud vzdálený necelých 200 kilometrů. Tuniský prezident Kaís Saíd letos v únoru prohlásil, že nezdokumentovaná imigrace ze subsaharské Afriky je spiknutím, jehož cílem je změna demografického složení Tuniska. Toto prohlášení zkritizovaly jak lidskoprávní organizace, tak i Africká unie.

Saíd tehdy bezpečnostním složkám nařídil, aby vyhnaly všechny migranty, kteří v zemi žijí nelegálně. Prezidentova slova vedla k tomu, že z Tuniska začali utíkat i lidé, kteří původně o nebezpečné cestě do Evropy ani neuvažovali, uvedl nejmenovaný představitel Organizace spojených národů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Svaz měst a obcí nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty

Svaz měst a obcí ČR (SMO) nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty, uvedl. Odmítá, aby výběr 300 rušených poštovních poboček předcházel jednáním se zástupci měst a obcí. O věci chce jednat. Stanovisko SMO dnes ČTK poskytla Alexandra Kocková ze sekce organizace a marketingu svazu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně sdělil, že pobočky ke zrušení určí analýza, odmítá i kritiku způsobu komunikace změn.

O plánované transformaci státního podniku, která by zřejmě měla stát víc než osm miliard korun, Rakušan informoval po středečním jednání vlády. Finanční model transformace by měl být schválen letos na jaře a celý plán transformace má být hotový do konce letošního června. Na začátku dubna vláda jako první transformační krok bude schvalovat snížení počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší, a rušení poboček v dubnu projednat se zástupci měst a obcí.

SMO se nelíbí to, že výběr poboček ke zrušení by měl předcházet jednáním se zástupci měst a obcí. "S tímto postupem zásadně nesouhlasíme," uvedl místopředseda SMO a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Vláda podle něj včas a dostatečně nekomunikuje. "Tak zásadní informaci, jako je rušení poboček poštovního úřadu, se dozvídáme z médií?" podotkl. SMO podle Žbánka vnímá špatnou finanční situaci České pošty, chce se ale podílet na její transformaci, protože starostové mají znalost místního prostředí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Razýmová a Janatová byly osmé v týmovém sprintu

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová byly osmé ve sprintu dvojic volnou technikou na finále Světového poháru v Lahti. Adam Fellner s Michalem Novákem, jenž se hned na svém prvním úseku zapletl do pádu, obsadili ve Finsku jedenáctou pozici.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint dvojic:

Muži: 1. Valnes, Klaebo (Nor.) 16:28,29, 2. De Fabiani, Pellegrino (It.) -0,68, 3. Amundsen, Skar (Nor.) -2,67, 4. Grate, Anger (Švéd.) -2,94, 5. Chappaz, Jouve (Fr.) -7,44, 6. Sossau, Stölben (Něm.) -7,74, …11. Fellner, Novák (ČR) -34,98.

Ženy: 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.) 18:47,78, 2. Myhreová, Kalvaaová (Nor.) -4,57, 3. Gimmlerová, Rydzeková (Něm.) -5,12, 4. Joensuuová, Kaharaová (Fin.) -5,41, 5. Finková, Krehlová (Něm.) -5,46, 6. Anderssonová, Ilarová (Švéd.) -10,39, …8. Razýmová, Janatová (ČR) -22,00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy