Komentář: Ukřivděná legenda, nebo zkušený kouč? Někdo musí z třineckého kola ven

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
6. 12. 2016 12:59
Jiří Polanský se dvakrát za sebou nevešel do sestavy Třince a veřejně se vyslovil proti trenérovi Vladimíru Kýhosovi. Vedení Třince je nyní v pozici, kdy se bude muset rozhodnout, zdali propustí legendu klubu, nebo úspěšného trenéra, který dokázal tým po nepovedené sezoně dát dohromady. Přečtěte si v komentáři Ondřeje Kuchaře, co se vlastně stalo a jak z toho ven.
Extraliga: Třinec- Sparta: Jiří Polanský
Extraliga: Třinec- Sparta: Jiří Polanský | Foto: Lukáš Filipec

Komentář – V minulé sezoně třinecký mančaft netáhl za jeden provaz a po mizerné základní část vypadl už v předkole play-off se Zlínem. Letos na podzim ale vypadalo všechno jinak. Lépe. Tedy až do neděle.

V zápase proti Pardubicím se totiž trenér aktuálně druhého týmu extraligové tabulky Vladimír Kýhos odvážil posadit už druhý zápas po sobě na tribunu miláčka domácích fanoušků Jiřího Polanského. A zažehl tak pod slezskou pánví oheň.

Běžný sportovní fanoušek si asi řekne, že je tohle přece svaté právo každého kouče. On je přeci zodpovědný za výsledky mužstva, on vybírá sestavu, on určuje, který hráč bude mít v mužstvu jakou roli. Jenže myšlení fanoušků slezského klubu i samotného Polanského se ubírá jinudy.

"Jura je ikona klubu! Co si o sobě Kýhos myslí?! Pokud ho názor nás fanoušků nevzrušuje, jsme schopní zařídit, aby ho vzrušoval! Kýhos ven!" v takovém duchu se nese drtivá většina příspěvků na největší fanouškovské stránce Ocelářů na Facebooku. Tam se taky zakládají fan page na podporu třineckého oblíbence.

Zlý Kýhos versus ukřivděný hrdina?

A co že je vlastně tím pověstným jablkem sváru? Vladimír Kýhos nepostavil Polanského na páteční sté derby proti Vítkovicím, ani na následný nedělní mač s Pardubicemi. Obě utkání se hrála v Třinci. V pátek byl ještě relativní klid, v neděli už se ale nesl hněv tribun na hlavu domácího kouče naplno. Stadion mnohokrát během utkání vyvolával jméno Jiřího Polanského, který se na tribuně vítězoslavně postavil a radostně pokynul směrem ke kotli. Tohle totiž přesně potřeboval.

I proto pak neváhal přiběhnout za novináři, vylít si srdce a odvyprávět příběh o ukřivděném chudáčkovi, který sice dře a maká, ale ten zlý Kýhos ho prostě nemá rád a dovolil si ho už DVAKRÁT nechat mimo dvanáctku vybraných útočníků. Jaká drzost.

"Je to osobní. Důvod mi nebyl řečen. Tohle bylo vyvrcholení toho, co tady pod panem Kýhosem celý rok zažívám. Odvedl jsem tu kus práce, dvakrát vyhrál bodování a teď jsem třináctý útočník," tak zněla slova Polanského.

Nad Polanským drží ruku Moder

Kdyby si tohle dovolil kterýkoli hráč v jiném klubu, okamžitě by si balil tašku. Jít proti trenérovi jinak dobře šlapajícího celku, ukázat, že mu pranic nesejde na týmu, protože ON nehraje a raději by na tribuně viděl každého ze svých dvanácti spoluhráčů, kteří jsou třeba aktuálně v řadě o krůček před ním. Navrch se pak ještě vyplakat na rameno novinářům.

Jenže Polanský dobře věděl, co dělá. Může si to totiž dovolit. Není jako kterýkoli jiný hráč Ocelářů. U vedení má extra silnou pozici a více než jen standardní vazby zaměstnanec–zaměstnavatel. Majitel klubu Ján Moder je rodinný přítel a nad "Poldou" drží ochrannou ruku.

A stejně tak fanoušci. Jejich chování se však dá z jedné strany aspoň trochu chápat. Polanský je v Třinci už patnáct let, odehrál za něj nejvíce zápasů, je druhý v historické tabulce gólů i bodů. Má rád město, usadil se v něm. Ale proto by měl hrát? Těžko.

Místo by se mezi čtyřmi centry možná najít mohlo, ale to by musel jít z kola ven někdo z kvarteta Marosz, Kane, Kreps či Špirko. Právě poslední jmenovaný je mnohým příznivcům trnem v oku. Nechápali už jeho příchod a nechápou ani, že teď tenhle "žoldák" zabírá místo jejich ikoně.

Podle statistik je třeba přiznat, že je Polanský lepší. Má více bodů na méně odehraných minut, je o třídu lepší ve statistice plus/minus. To fanoušci vidí. Málo z nich už však dokáže pohlédnout za oponu. Co když se Kýhosovi prostě nehodí do koncepce? Ať už herním stylem, nebo svým charakterem.

Někdo musí z kola ven

Léta se spekuluje, že Polanský není zrovna nejpopulárnějším mužem kabiny. Proč se asi za těch 15 roků, co pod Beskydami hraje, nikdy nestal kapitánem? Protože ho spoluhráči nechtěli. Céčko na dres před tímto ročníkem dostal lídr Zbyněk Irgl, áčko pak Martin Adamský a nově příchozí Jakub Petružálek. Náhoda? Kdepak.

Sám trenér Kýhos v rozhovoru pro deník Sport přiznal, že slova Polanského vnímá jako podraz vůči sobě i celému týmu. Divil se, že fanoušci spíše fandí klubu HC Polanský než HC Třinec. A má pravdu. Přiznal navíc, že si další spolupráci s Polanským nedokáže dost dobře představit.

Jedno je tak jisté. Buď on, nebo Polanský se budou zřejmě muset z Třince pakovat. Podlehne vedení tlaku fanoušků a svým sympatiím, nebo se zachová racionálně a nechá dál pracovat trenéra, který s týmem v půlce sezony posbíral 55 bodů?

Mělo by se rozhodnout v následujících dnech. Kabina podle informací Aktuálně.cz stojí jednoznačně za svým trenérem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy