Sparta ukončila domácí vítěznou sérii Hradce, Vary ukončily čekání na tři body

Aktualizováno 29. 1. 2019 20:32
Hokejisté Sparty vyhráli ve 40. kole extraligy na ledě Hradce Králové 3:2 a po dvou domácích duelech bez bodu vyhráli venku čtyři z posledních pěti zápasů.
Radost hokejistů Sparty.
Radost hokejistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Pražané, kteří vedli v 16. minutě 3:0, vyhráli venku čtrnáctý zápas a jsou nejlepším týmem na kluzištích soupeřů v soutěži. Mountfield prohrál doma po osmi výhrách za sebou poprvé od 30. listopadu.

K bezproblémovému vítězství dopěla v úterý mistrovská Kometa. Na vlastním ledě zdolala ekonomickými starostmi a zdravotními problémy zmítaný Chomutov 7:1 a dočkala se nejen třetí výhry v řadě, ale i rekordní sezonní výhry a největšího počtu vstřelených branek v jednom utkání. Naopak Piráti prohráli počtvrté za sebou.

Hráči Karlových Varů porazili Olomouc 2:0 a po třinácti zápasech se dočkali plného bodového zisku. Čtvrtou nulou, druhou doma proti Hanákům, se na výhře Energie podílel brankář Filip Novotný. Západočeši zůstali v tabulce dvanáctí, předposlednímu Chomutovu ale odskočili na osm bodů.

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli na ledě Litvínova 4:0 a potřetí za sebou naplno bodovali. Čtvrtým čistým kontem v sezoně se na tom podílel slovinský brankář Gašper Krošelj, který si připsal 22 úspěšných zákroků. Hosté o své výhře rozhodli ve třetí třetině, ve které vstřelili tři góly.

Obrat Východočechů přišel pozdě

Královéhradečtí nastoupili bez útočníků Vincoura a Kukumberga, ale už s uzdravenými Koukalem či Radovanem Pavlíkem. V úvodu zahrozil z dorážky hostující sparťan Kumstát, na druhé straně si Machovský poradil s Koukalovou střelou a odolal i při závaru, při kterém dorážel Vopelka.

V sedmé minutě se ujala vedení Sparta. Forman vyslal do úniku Pecha, který překonal Maxwella střelou nad lapačku. V polovině úvodní části zvýšil tečí Piskáčkovy střely Buchtele.

Pražané soupeře nepouštěli do šancí a sami v 16. minutě upravili na 3:0. Rousek našel od mantinelu volného Smejkala, jenž z první prostřelil hradeckého gólmana. V 19. minutě neuspěl v šanci domácí Paulovič a Sparta se na přelomu první a druhé části ubránila při Beranově trestu.

Při Chalupově vyloučení ve 23. minutě mohl zvýšit Bukarts, ale Maxwellovi pomohla pravá tyč. Za dvě minuty mohl snížit Radovan Pavlík, ale v úniku ztroskotal na Machovském.

Sparta odolala i při vyloučení kapitána Piskáčka a její brankář zůstával neprůstřelný i při dalším náporu domácích. Hradec se ubránil při Bezúchově trestu a ve 33. neproměnil další možnost na snížení Koukal, v závěru druhého dějství neuspěl ani Zámorský.

Pražané také hrozili a v úvodu závěrečné třetiny minul Bukarts, poté Maxwell vytěsnil Blainův pokus a další šanci neproměnil Bukarts. Za Hradec nejdříve neuspěl Radovan Pavlík, ale v 47. minutě ve hře čtyř proti čtyřem už sebral Machovskému čisté konto střelou z pravého kruhu Zámorský.

Následoval velký nápor domácích, ale Machovský svůj tým držel. V 56. minutě mohl v přečíslení dvou na jednoho pojistit náskok hostů Klíma, ale minul. Na druhé straně neměl přesnou mušku Paulovič, ale 133 sekund před koncem už vykřesal naději Mountfieldu Smoleňák, který při power play přes clonu překonal Machovského. Prázdnou branku ještě trefil Buchtele, ale až po vypršení času, což potvrdil videorozhodčí.

40. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 2:3 (0:3, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 47. Zámorský (Paulovič), 58. Smoleňák (Zámorský) - 7. Pech (Forman), 10. Buchtele (Piskáček, Klimek), 16. Smejkal (Rousek, Tomáš Dvořák). Rozhodčí: Šír, Pražák - D. Hynek, D. Klouček. Vyloučen: 3:3. Bez využití. Diváci: 4442.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, Lessio - M. Chalupa, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, Miškář - Vopelka, Rákos, Bezúch. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

Sparta: Machovský - Delisle, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, De la Rose - Roberts Bukarts, Pech, Forman - Kudrna, Klimek, Buchtele - Rousek, Smejkal, K. Klíma - Kumstát, Černoch, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)

Branka a nahrávky: 25. R. Zohorna (Kovačevič, Bernad), 42. L. Pabiška (D. Šťastný, Žejdl), 52. P. Kousal (Flynn), 57. D. Šťastný (R. Zohorna). Rozhodčí: Hejduk, Roman Svoboda - L. Kajínek, K. Zavřel. Vyloučení: 1:5, navíc J. Petružálek (Litvínov) 10 min a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3936.

Litvínov: Petrásek - Hunkes, Ščotka, Graborenko, Šesták, Suchánek, Baránek, L. Doudera - J. Petružálek, Gerhát, Trávníček - Kašpar, V. Hübl, Válek - M. Hanzl, J. Mikúš, Jurčík - Jícha, Havelka, Helt. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Bernad, Kurka, Kotvan, Kovačevič, Němeček, Hrdinka - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, T. Knotek, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávka: 4. O. Beránek (R. Vlach), 34. Balán (T. Mikúš, J. Černý). Rozhodčí: Bejček, Pešina - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 2:3, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 2903.

Karlovy Vary: Novotný - Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan, Sičák, Eminger, Kozák, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, R. Vlach, J. Černý - Kohout, Skuhravý, Lapšanský - T. Mikúš, Balán, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Olomouc: Lukáš - Jaroměřský, Vyrůbalík, J. Galvas, Ondrušek, Rutar, Švrček - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Mráz, Skladaný, Laš - V. Tomeček, Handl. Trenéři: Tomajko a Moták.

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 7:1 (1:1, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Mueller (P. Holík, Dočekal), 24. Zaťovič (Mueller, O. Němec), 28. Orsava, 31. J. Hruška (Orsava, Bartejs), 44. Malec (P. Holík, O. Němec), 54. Zaťovič (Mueller, J. Hruška), 54. L. Čermák (Vondráček, Orsava) - 7. Raška (L. Kovář, Duda). Rozhodčí: A. Jeřábek, Obadal - Malý, Komárek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 7016.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Mikyska, Štencel, Gulaši, Bartejs, Z. Michálek, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Mallet, Plekanec, Kusko - Vondráček, J. Hruška, Orsava - Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský, Pokorný, Oslizlo a Horáček.

Chomutov: Pavlát - Valach, L. Kovář, Knot, Dietz, Buchtela, Jank, Trefný - T. Svoboda, Štovíček, Marjamäki - Havel, Huml, Koblasa - Duda, Raška, Dlouhý - Chrpa, Gut, Koblížek. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.