Už žádné 0:0 pro pár diváků. Gólostroj Teplic předčil Plzeň

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 8. 2013 14:00
Loni bojovaly o holý život v Gambrinus lize, letos jsou největším překvapením soutěže. Teplice po šesti kolech neznají hořkost porážky a gólů daly víc, než Plzeň.
Teplický Aidin Mahmutovič je se šesti góly nejlepším střelcem Gambrinus ligy.
Teplický Aidin Mahmutovič je se šesti góly nejlepším střelcem Gambrinus ligy. | Foto: ČTK

Praha - Loni bojovaly o holý život v Gambrinus lize, letos jsou největším překvapením soutěže. Teplice po šesti kolech neznají hořkost porážky a s osmnácti góly, které znamenají parádní průměr tří branek na zápas, jsou nejlépe střílejícím týmem ligy. Dokonce i lídr tabulky, obhájce titulu z Plzně, dal o gól méně.

Atraktivní ofenzivní fotbal logicky přilákal fanoušky zpět na teplická Stínadla. Zatímco loni činil průměr návštěvnosti něco přes 3 tisíce diváků, letos je to po třech domácích zápasech šest a půl. A v neděli přišlo na Jihlavu osm tisíc lidí! 

Ščasný: Loni jsme byli psychicky dole

"Je třeba si uvědomit, že je to pořád jenom šest kol. Ano, je to příjemné, ale zatím bych to nehodnotil jako nějaký vzestup. Prostě jsme dobře začali," řekl Aktuálně.cz skromně teplický lodivod Zdeněk Ščasný.

Oproti loňskému ročníku jde podle něj o zásadní rozdíl. "Je to jedna z hlavních příčin. Loni se nám nepovedl začátek ligy, od začátku jsme byli dole, přišla krize a psychická nepohoda. Pod tlakem se pak hraje špatně a tady na to navíc léta nebyl nikdo zvyklý. Bylo to hodně o psychice," vrací se k nepovedené sezoně, která ale nakonec skončila záchranou, Ščasný.

Teplicím pomohlo "cizinecké" pravidlo

Druhou hlavní příčinu teplického obrození vidí šestapadesátiletý kouč ve vhodném doplnění kádru. "Povedly se příchody i odchody, mužstvo se výborně okysličilo," pochvaluje si.

Teplicím hraje do karet i nové pravidlo, podle něhož může za každý tým nastoupit až pět hráčů ze zemí mimo Evropskou unii. A Severočeši mají v kádru Bosňany Ljevakoviče, Mahmutoviče a Čajiče, k nimž si postupně přivedli silnou africkou squadru. Ke konžskému záložníkovi Litsingimu přibyli Kapverďan Nivaldo a Nigerijec Salami.

"To pravidlo je plusem pro všechny týmy, protože všichni si mohou přivést takové hráče. My jsme to přivítali, protože se nám lépe dařilo hledat vhodné hráče v zahraničí, než tady v Čechách," upozorňuje Ščasný.

Litsingiho příchod si Ščasný vysnil

Například šestadvacetiletý Franci Litsingi se ukazuje jako nadprůměrný fotbalista.

"Znal jsem ho z Maďarska velmi dobře, hráli jsme proti jeho týmu asi třikrát během čtrnácti dnů a vždycky byl jedním z nejlepších hráčů," Hodně mě zaujal," říká teplický trenér. K angažování konžského hráče pomohla Teplicím zajímavá náhoda.

"Bylo to paradoxní a podivné. Jednou jsem si doma tak povzdychl, že bychom potřebovali hráče na křídlo, něco jako je Litsingi. O pár minut později jsem si otevřel mail a měl jsem ho v nabídce," usmívá se hrátkám osudu Ščasný.

Mahmutovič? Z náhradníka kanonýrem ligy

Dalším klíčovým hráčem je bosenský snajpr Aidin Mahmutovič, který se jako střídající hráč hattrickem podílel na sedmigólové demolici Slavie v Edenu a o víkendu proti Jihlavě (už v základní sestavě) přidal další dvě branky. Se šesti góly teď Bosňan vládne ligové tabulce kanonýrů.

"Zahrál opravdu výborně, ale nechci říkat, jestli teď bude hrát pořád v základu. Salami zase odvádí trochu jinou práci, takže sestavu budeme určovat zápas od zápasu. Záleží také na tom, proti komu hrajeme," vysvětluje Ščasný, který nechce teplický úspěch spojovat pouze s hrou cizinců.

"Určitě to není jen o cizincích. Z nových posil bych chtěl ocenit také obránce Kroba, který hraje velmi dobře. Celý tým šlape. Uvidíme, dál chceme nahrát co nejvíc bodů," dodal kouč v současnosti čtvrtého týmu ligové tabulky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy