Zlín vyhrál na Bohemians, Liberec dal čtyři góly Boleslavi

Aktualizováno 26. 7. 2015 22:06
"Ševci" v úvodním kole nové sezony vyhráli 1:0 na hřišti Bohemians 1905 díky gólu obránce Lukáše Pazdery z 25. minuty.
Fotbalisté Zlína slaví triumf nad Bohemians Praha 1905.
Fotbalisté Zlína slaví triumf nad Bohemians Praha 1905. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté nováčka Zlína se po šesti letech vrátili do nejvyšší soutěže vítězstvím. "Ševci" v úvodním kole nové sezony vyhráli 1:0 na hřišti Bohemians 1905 díky gólu obránce Lukáše Pazdery z 25. minuty. Pražský tým v lize ukončil jarní sedmizápasovou šňůru bez porážky.

Program prvního kola pak uzavřel krásný zápas mezi Libercem a Mladou Boleslaví. Domácí na stadionu U Nisy zvítězili 4:2 a trenér Jindřich Trpišovský tak zažil vítěznou ligovou premiéru. Slovan se stal jediným týmem, který v prvním kole vyhrál o dvě branky, a usídlil se tak na prvním místě tabulky.

Hosté vedli po trefě Lukáše Magery, poté otočili skóre Josef Šural z penalty a Marek Bakoš. Střídající Jiří Skalák sice za chvíli srovnal, ale v 69. minutě rozhodl domácí Lukáš Bartošák a pojistku přidal Ondřej Švejdík. Liberec se tak vítězně naladil na čtvrteční úvodní zápas 3. předkola Evropské ligy se Šmonou, Boleslav si naopak nespravila chuť po vyřazení v 2. předkole stejné soutěže.

Pazdera rozhodl o výhře Zlína

Zlínští s domácím favoritem od začátku drželi krok. V osmé minutě však na sebe poprvé upozornila letní posila Bohemians Čížek. Bývalý jablonecký záložník dalekonosným přímým kopem hodně protáhl hostujícího gólmana Holého.

Po pasáži bez větší šance ve 25. minutě z ničeho nic otevřeli skóre hosté. Pazdera dostal od Kopečného přesný míč z pravé strany a pohotovou ranou na zadní tyč překonal Zlámala. Brankář Bohemians pak krátce před pauzou zachránil "Klokany" před druhým gólem, když zblízka výborně vychytal Železníka.

Domácí trenér Roman Pivarník sice o přestávce poslal na hřiště dva nové hráče, ale vršovické mužstvo dál působilo nervózně a obtížně se dostávalo do zlínské obrany. S Mosquerovým stříleným centrem si poradil Holý, jeho protějšek Zlámal zase vytáhl ránu Poznara.

Bohemians se dál snažili moravského protivníka zatlačit a nějak překvapit. Jirásek z dobré pozice zamířil jen nad břevno, vyrovnání měl na kopačce v 87. minutě střídající Mikuš, ale Holý jeho přízemní pokus vyrazil. Pražané tak Zlín pošesté za sebou v nejvyšší soutěži nedokázali porazit.

Liberecký brankostroj, gól dal i Švejdík

Oba týmy už za sebou měly soutěžní zápasy. Liberec vstoupil do sezony minulý týden porážkou 1:2 v Superpoháru s Plzní, Mladá Boleslav pak odehrála už dva duely 2. předkola Evropské ligy se Strömsgodsetem, s nímž vypadla po výsledcích 1:2 doma a čtvrteční venkovní výhře 1:0.

V první půli se hrál v poli vyrovnaný zápas, ale hosté byli nebezpečnější. První velkou šanci měl ve 24. minutě Klobása, který šel sám na Koubka, ale v tísni minul. Ve 34. minutě už Mladá Boleslav slavila vedení. Po chybě liberecké obrany vystřelil z hranice vápna Magera a trefil se přesně ke vzdálenější tyči. Skóroval ve čtvrtém z posledních pěti ligových duelů.

Radost ale hostům vydržela jen dvě minuty. Sudí Paták odpískal po zákroku hostujícího gólmana Veselovského na Bartošáka penaltu, kterou nejlepší liberecký střelec minulé sezony Šural s přehledem proměnil. Chvíli nato šel z úhlu Klobása opět sám na branku, ale oblouček přes Koubka mu nevyšel.

Tři minuty po změně stran domácí otočili stav. Po přízemním centru posunul balon vleže před branku Šural a Bakoš ho pohodlně doklepl do sítě. Ani Liberec ale dlouho nevedl. Střídající Skalák byl na hřišti pět minut, když si v 62. minutě naběhl na Magerovu kolmici, posadil na zem protihráče a křížnou střelou z úhlu srovnal.

Přestřelka tím ještě neskončila. V 69. minutě se po tvrdém vzdušném souboji Bakoše s Křapkou snesl vysoký míč k přibíhajícímu Bartošákovi a domácí bek se hned při své prvoligového premiéře dočkal prvního gólu.

O tři minuty později se na trávník dostal domácí navrátilec Rabušic, který ve Slovanu hostuje z italské Verony. Vzápětí k premiérovému soutěžnímu startu za Mladou Boleslav nastoupila letní posila Baroš.

Ke srovnání už ale ani on hostům nedopomohl. Naopak v 81. minutě Veselovský neudržel Šuralovu střelu a dobíhající Švejdík v akrobatické pozici dotlačil míč za čáru. Dal tak svůj první soutěžní gól za Liberec. V 87. minutě mohl oslavit návrat do Slovanu brankou Rabušic, ale pomezní sudí jeho trefu neuznal pro ofsajd.

1. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Fastav Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 25. Pazdera. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Wilczek. ŽK: Holík, Holý, Janíček (všichni Zlín). Diváci: 4818.

Bohemians 1905: Zlámal - Pauschek (81. Bartek), Škerle, Šmíd, Šírl - Jindřišek, Jirásek - Mosquera, Čížek, Hašek (46. Mikuš) - Schick (46. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matějov - Kopečný (90.+3 Hubáček), Holík (70. Živulič), Janíček, Koreš (83. Malý) - Železník, Poznar. Trenér: Páník.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 4:2 (1:1)

Branky: 36. Josef Šural z pen., 48. Bakoš, 69. Bartošák, 81. Švejdík - 34. Magera, 62. Skalák. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Ratajová. ŽK: Folprecht - Veselovský, Malpon, Bořil. Diváci: 5309.

Liberec: T. Koubek - Coufal, Hovorka, Švejdík, Bartošák (83. Sackey) - Pavelka, Folprecht - Delarge, Josef Šural, Kerbr (79. Fleišman) - Bakoš (73. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

M. Boleslav: Veselovský - J. Kysela, Kúdela, Křapka, Bořil - Malpon (75. Chramosta), J. Rada - Zahustel (75. Baroš), Magera, Čermák - Klobása (57. Skalák). Trenér: K. Jarolím.

Fotbalisté Atlética Madrid vypadli v osmifinále poháru se San Sebastianem

Úřadující mistr španělské fotbalové ligy Atlético Madrid se s domácím pohárem rozloučil už v osmifinále. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho dnes podlehli 0:2 na hřišti San Sebastianu.

Real Sociedad se dostal do vedení ve 33. minutě, když se hlavou mezi třemi bránícími hráči prosadil Adnan Januzaj. Pojistku přidal minutu po přestávce Alexander Sörloth, jehož do šance vyslal kapitán Mikel Oyarzabal, poté co obral o míč posledního obránce Atlética Felipeho.

Spolu se San Sebastianem jsou už ve čtvrtfinále Valencie, Betis Sevilla, Rayo Vallecano, Mallorca a Cádiz. Ve čtvrtek se hrají zbývající osmifinále Real Madrid - Elche a Bilbao - Barcelona.

Invaze na Ukrajinu by byla pro Rusko katastrofou, prohlásil Biden

Invaze na Ukrajinu by byla pro Rusko katastrofou, prohlásil americký prezident Biden na tiskové konferenci u příležitosti roku od svého nástupu do úřadu. Šéf Bílého domu předpověděl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin podle něj podnikne nějaké kroky vůči svému sousedovi, nicméně totální invaze by prý vyvolala masivní reakci a byla by pro Moskvu a ruskou ekonomiku nákladná.

"Něco musí udělat," řekl americký prezident na adresu šéfa Kremlu s ohledem na možné další kroky Moskvy vůči Ukrajině. Biden zároveň prohlásil, že Putin podle něj nestojí o plnohodnotnou válku. V případě, že Rusko Ukrajinu napadne, bude se podle něj zodpovídat.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ovšem popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Moskva zároveň po Západu požaduje závazné záruky, mezi něž patří mimo jiné požadavek, aby se NATO zavázalo nerozšiřovat směrem na východ. Washington a jeho spojenci to odmítli.

Basketbalistky USK prohrály v Salamance a nemají druhé místo ve svých rukou

Basketbalistky USK Praha prohrály v utkání 12. kola Evropské ligy na hřišti španělské Salamanky 75:85 a nemají již boj o druhé místo ve skupině A ve svých rukou.

Domácí tým táhla Kahleah Cooperová, která nasbírala 24 bodů, českým mistryním naopak nepomohlo ani 24 bodů a 10 doskoků Brionny Jonesové. Double double zaznamenala také její spoluhráčka Alyssa Thomasová za 17 bodů a 12 doskoků.

Pražanky sice zůstávají po čtvrté porážce v tomto ročníku druhé díky lepšímu skóre, Salamanca má ale k dobru dohrávku proti Montpellier.

Salamanca - USK Praha 85:75 (18:22, 43:33, 66:55)

Nejvíce bodů: Cooperová 24, K. L. Samuelsonová 16, Hofová 14 - Jonesová 21, Thomasová 17, Oblaková 14. Fauly: 14:21. Trestné hody: 25/16 - 15/13. Trojky: 7:2. Doskoky: 34:41.

před 5 hodinami

Plzeň v přípravě remizovala s Brnem, Jablonec podlehl týmu z Gibraltaru

Fotbalisté Plzně ve čtvrtém utkání zimní přípravy poprvé nevyhráli a inkasovali. Druhý tým nejvyšší soutěže se rozešel smírně 1:1 s lídrem druhé ligy Brnem, remízu domácímu favoritovi zachránil premiérovým gólem v dresu Západočechů Roman Potočný. Jablonec ve Španělsku překvapivě nestačil na soupeře z Gibraltaru, týmu Lincoln Red Imps podlehl 1:2. Karviná v zimní Tipsport lize porazila druholigový Prostějov 1:0.