Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
8. 10. 2010 22:20
Česko - Skotsko 1:0

Praha - Česká fotbalová reprezentace hlásí: kvalifikace o Euro 2012 zachráněna. Prozatím.

Svěřenci trenéra Michala Bílka si v pražském Edenu poradili s bezzubým Skotskem a po vítězství 1:0 si připsali do kvalifikační skupiny I první tři body. Vedruhém utkání porazilo Španělsko Litvu 3:1.

Přes obrovskou převahu vstřelili domácí hráči pouze jediný gól. V 69. minutě se po rohovém kopu trefil hlavou Michal Hubník.

Ke třetímu utkání a povinným třem bodům fotbalisté v úterý zajíždějí do Lichtenštejnska.

Utkání Česko-Skotsko jsme sledovali ŽIVĚ
Britský tisk: Skotové musí v Praze bořit, bořit a bořit
Praha, Hannover, Vadúz. Štajnera čeká pekelný víkend
Teď, nebo nikdy. Fotbalisté dnes musejí porazit Skoty

Hubníkův gól znamenal pro tým velké vysvobození, neboť český tým sice zápasu dominoval, ovšem v předfinální a finální fázi se opět hodně trápil. To dokazuje i fakt, že ani dnešní útočné duo Necid-Magera se střelecky neprosadilo.

Přitom Necid sám se zvláště v prvním poločase dostal hned do několika gólových šancí. Obranu hostů zaměstnával i Rosický, který po narážečce ve 20. minutě málem otevřel skóre svou pověstnou šajtlí.

Skotové se nezmohli ani na to. Přestože hlásili, že se pokusí ukořistit tři body, soustředili se téměř výhradně na obranu.

Trápení ukončil Hubník

Ve druhé půli Češi ještě více přitopili pod kotlem a důrazným presinkem uzamkli soupeře před vlastní šestnáctku. Jenže kýžená branka stále nepřicházela a začínalo to vypadat, že utkání bude mít stejný osud jako blamáž s Litvou.

Zvláště když ostrované z ojedinělého protiútoku skórovali. Spadnout náladě na bod mrazu však nedovolil praporek rozhodčího, který mylně signalizoval ofsajd.

V 69. minutě se Česko premiérové kvalifikační branky už zaslouženě dočkalo. Rosického roh prodloužil Bednář na Hubníka, který sám před odkrytou bránou nezaváhal.

To proti Skotsku stačilo. Hosté nedokázali přetransformovat svou taktiku, a tak si český výběr utkání v klidu pohlídal.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 - skupina I:

Česká republika - Skotsko 1:0 (0:0)
Branka:
69. Hubník. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Necid, Hübchman - Whittaker, Robson, Weir.

ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Hübschman, Polák - Rosický, Plašil (90. Rajnoch) - Necid (84. Holek), Magera (59. Bednář). Trenér: Bílek.
Skotsko: McGregor - Hutton, Weir, McManus, Whittaker - Caldwell (76. Miller) - Morrison (84. Robson), Fletcher, Dorrans, Naismith - Mackie (76. Iwelumo). Trenér: Levein.

Španělsko - Litva 3:1 (0:0)
47. a 56. Llorente, 79. Silva - 54. Šernas.

Španělsko: Casillas - Ramos (82. Arbeloa), Piqué, Puyol, Capdevilla - Cazorla, Busquets, Iniesta, Silva - Llorente (77. Aduriz), Villa (76. P. Hernández). Trenér: Del Bosque.
Litva: Karčemarskas - Stankevičius, Kijanskas, Skerla, Radavičius - E. Česnauskis (85. Poškus), Panka, Šemberas, Mikoliunas - Danilevičius (82. Ivaškevičius), Šernas. Trenér: Žutautas.