ŽIVĚ: Češi zápas podzimu zvládli. Skotsko porazili 1:0

8. 10. 2010 22:04
Česká fotbalová reprezentace v důležitém zápase se Skotskem nezaváhala a gólem Michala Hubníka porazila Skotsko 1:0.
Tomáš Rosický v hlavičkovém souboji se Scottem Brownem
Tomáš Rosický v hlavičkovém souboji se Scottem Brownem | Foto: Reuters

Minuta po minutě

Dobrý večer, vítáme Vás u dnešního online přenosu z veledůležitého zápasu v rámci kvalifikace o fotbalové Euro 2012. Český národní tým přivítá v Synot Tip Aréně v Edenu nepříjemný výběr Skotska. Utkání začíná ve 20:15.

Karty jsou v naší skupině I rozdány jasně. Favoritem na přímý postup z prvního místa jsou mistři světa Španělé, o druhé barážové místo se mají podle papírových předpokladů poprat Češi a Skotové. Proto je dnešní utkání velmi důležité.

Klíčový význam má dnešní bitva ještě z dalšího důvodu. Svěřenci trenéra Michala Bílka nevstoupili do kvalifikace vůbec dobře, když v doposud jediném odehraném utkání podlehli doma Litvě 0:1. A tak i proto potřebují Češi k udržení kontaktu s postupovými příčkami vyhrát.

To soupeř z Velké Británie je na tom lépe, i když ani on se nemůže pyšnit bůhví jakými výsledky. Na úvod kvalifikace Skotsko remizovalo v Litvě 0:0, doma s Lichtenštejnskem pak zvítězili 2:1 gólem v 90.+7 minutě. Je tedy vidět, že ani ostrované nejsou v ideální formě. Proto se od severských bojovníků očekává především sázka na pevnou obranu a nebezpečné brejky. Tedy zhruba to, proti čemuž se česká reprezentace nedokázala prosadit v zápase s Litvou.

Známe sestavy obou týmů. Ve stoperské dvojici domácích dostal vedle Romana Hubníka šanci Marek Suchý, u kterého jde o premiérový start v seniorském národním týmu. Oproti prvnímu kvalifikačnímu zápasu s Litvou trenér Michal Bílek sáhl ke čtyřem změnám. Vedle útočné dvojice a zařazení Suchého se změnilo i obsazení postu levého beka, kde Daniela Pudila nahradil Michal Kadlec, který se tak vrací na svůj obvyklý post, zatímco proti Litvě hrál stopera. Prolomit střeleckou nemohoucnost mají Necid s Magerou.

Zahajovací sestavy:
Česká republika: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Rosický, Hübschman, Plašil, Polák - Necid, Magera.
Skotsko: McGregor - Hutton, McManus, Weir, Whittaker - Caldwell - Morrison, Fletcher, Dorrans, Naismith - Mackie.

Poslední střetnutí obou týmů nemá příliš staré datum. Letos v březnu vyhráli doma Skoti 1:0. Byla to zároveň premiéra současného kouče Craiga Leveina

Přestože stadion s kapacitou 21 tisíc míst nebude zcela vyprodán, očekává se bouřlivá atmosféra. Kromě domácích fanoušků budou jistě pořádně slyšet také příznivci hostů, kterých mělo do Prahy dorazit několik tisícovek.

Záložník Plašil celou rozcvičku bojoval s kašlem, lékař týmu mu podal pilulku, nejspíš tišící lék, hlásí z plochy stadionu fotoreportér Aktuálně.cz.

Na tribunách stadionu je pár minut před výkopem veselo, ale zdaleka ne vyprodáno. Je to tady samá sukně, kterých Praha byla plná už od rána. Skoti - tradičně hluční, ale féroví fandové - ctí tradice v oblékání. Naplnily se obavy fotbalového svazu, který ještě včera žádal diváky, aby do Synot Arény (dříve Eden) přišli. Z Čechů poslechla jen část.

David Weir je v základní sestavě skotského národního týmu. Na hřišti ho snadno poznáte - podle šedin ve vlasech. Weirovi je totiž více než 40 let. Obdivuhodné, v tomto věku se udržet v reprezentaci, to už chce životosprávu, trénink, vůli a občas snést jízlivé poznámky o generaci mladších spoluhráčů.

"Jsou to dobří hlavičkáři, výborní do soubojů ve vápně, tam chceme mít co největší údernou sílu," odůvodnil v rozhovoru pro Českou televizi asistent reprezentačního trenéra Komňacký, proč do útoku nastupuje dvojice Necid - Magera.

Oba týmy právě přicházejí na hřiště.

Stadionem zní státní hymny. Člověk má dojem, že jsme na ostrovech, jak pět tisíc Skotů rozezvučelo Eden. Ale i Kde domov můj se zpívá, čeští hráči se drží kolem ramen a například Petr Čech - v Chelsea při podobné situaci maximálně soustředěný a zahleděný do země - zpívá naplno.

Stadionem zní státní hymny, nejdříve ta skotská.

1. Zápas začal.

2. Čeští obránci si v úvodu zápasu nechtějí dělat zbytečné starosti, Kadlec napálil míč z levého kraje obrany, kde nastoupil, zpátky na půli skotského týmu.

3. První ofajd v zápasu, je v něm záložník Dorrans a páni rozhodčí jsou pozorní.

4. První náznak šance! Hübschmann centroval po pěkné kombinační akci celé záložní řady na Necida, ten se ve vápně zbavil kličkou obránce, ale pak už neměl sílu vystřelit přesně.

- Postřeh z novinářské tribuny: Skotové jsou úplně všude, i v sektoru domácích fandů, navíc jim patří celá jižní tribuna, skotská vlajka chybí jen v sektoru pro média a VIP.

7. Pojďme zpátky na hřiště - tady naštěstí převaha Skotů není zdaleka tak výrazná. Už druhá šance pro Česko. Přímý kop z necelých 30 metrů ale kope Magera jen do skotské živé zdi.

8. Návrat Marka Suchého do rodného Edenu zatím vychází, stoper, který si vydělává v ruské lize, ale dřív hrával za Slavii, působí klidným dojmem, rozvážně rozehrává. Slibné.

9. Fletcher pokulhává po jednom ze soubojů ve středu hřiště. To může být důležitý moment, pokud by musel odstoupit ze zápasu. Hráč Manchesteru United má na starosti Tomáše Rosického.

11. Tomáš Hübschmann se příliš zaklonil dozadu, jinak by jeho střela výrazněji ohrozila skotského brankáře McGregora. Stále hrajeme 0:0.

13. To, co nyní mají Češi na hřišti, tomu se často říká územní převaha. K jasné šanci nevedla, ale za faul na Tomáše Rosického vyfasovali Skoti první žlutou kartu zápasu.

14. Tomáš Necid předvedl skok plavmo v pokutovém území, chorvatský rozhodčí faul neviděl (také žádný nebyl) a Skoty může vzít čert, jak se zlobí na Necida za jeho simulování.

- Zařazení dvoumetrového Magery do základní sestavy bylo vůbec překvapivé a trochu postrádá logiku, proti malým Litevcům hráli Češi s malými Barošem a Feninem, proti urostlým Skotům hrají dvoumetroví Necid s Magerou.

17. Taktika, jak hrát na Rosického, je po první čtvrthodině jasná. Jakmile je záložník Arsenalu a čerstvý třicátník u míče, jde k zemi po tvrdém střetu některého ze Skotů.

18. Hubník odkopával z vlastního vápna a Mackie si zahrál na doktora - zkontroloval mu achilovku. Nepříjemné vyšetření pro českého obránce.

20. Největší šance zápasu a také nejhezčí akce. Rosický si dvěma narážečkami udělal prostor v pokutovém území Skotska, ale pak mu nevyšla šajtle. Míč letěl pouze podél branky mimo tyče.

20. Po prvních dvaceti minutách 0:0, Češi mají mírnou převahu, Skoti hrají podle očekávání tvrdě a opatrně.

21. Whittaker teď utekl vyloučení po faulu zezadu na Plašila. Za normálních okolností by mu sudí Bebek žlutou dal, jenže on už jednu má a tak to chorvatský rozhodčí vyřešil jen důraznou domluvou.

22. Mackie - jediné oficiální útočné tykadlo podle rozestavení Skotska - by se uplatnil i v házené. Jak dokáže držet při zpracování míče svého obránce rukama, aniž rozhodčí něco vidí, je obdivuhodné.

23. Dvě šance Česka za sebou, v druhé byl Necid. Vypadá to, že domácí tým nahodil vyšší rychlost, tlak stoupá.

24. Potvrdila se slova skotského tisku, který radil svému týmu bořit, bořit, bořit. A borci s křížem svatého Ondřeje na prsou to plní do posledního puntíku.

25. Plašil kope z 33 metrů přímý kop, je to spíš na centr než přímou střelu. Bohužel český záložník trefil jednočlennou zeď.

26. Ukazuje se i Polák, jemuž zápas s Litvou hrozivě nevyšel. Teď se pokusil vypálit z dálky, sympatický projev ale končí jen v rukách brankáře McGregora. Stále se hraje bez branek.

27. Jsme aktivní, kombinujeme, jen střel přímo na McGregora je poskrovnu. Teď nechali Skoti Mageru úplně samotného za obrannou linií - ofsajd to nebyl - ale Magera se příliš dlouho točil s míčem, až o něm přišel.

29. Poprvé domácím v Edenu zatrnulo. Čtyři Skoti se řítili na čtyři české beky, dobře prokombinovali celou akci a nebýt Pospěchova razantního odkopu, měl Petr Čech první pořádnou práci.

30. Půlhodina hry za námi, Česko - Skotsko 0:0. Bude to dnes těžká cesta za třemi body.

31. Marek Suchý poprvé zaváhal, místo odkopu míče rozehrál na kopačky Skotů - ale žádná střela z toho nebyla, tak jako pokaždé při skotských akcích v dosavadním průběhu zápasu.

32. Tomáš Hübschmann si zblízka prostudoval žlutou kartu, která je jinak skryta v kapsičce dresu rozhodčího. Pohled to byl zasloužený, protože Hübschmann podkopl unikajícího Skota u postranní čáry, na kterého nestačil rychlostí.

34. Teď českému týmu zatrnulo, debutant Suchý neslyšel ve skotské vřavě Čechovo "mám" a při odkopu trefil strážce české brány do obličeje. Skotská šance se zrodila poté, co záložníci domácího týmu nechali pár minut hrát své protivníky. A tentokrát už Čech musel zasahovat. Stále 0:0.

36. U skotského pokutového území je těsno, na pár metrech čtverečních je snad osm hráčů, takže snaha Jana Poláka prokličkovat se dál byla marná.

39. Všichni hráči kromě Petra Čecha jsou teď na půlce Skotů. Přímý kop českého týmu, u míče jsou Plašil i Rosický. Centruje nakonec Plašil a Roman Hubník stál sám na malém vápně proti brankáři McGregorovi. Jasná a největší šance českého týmu! Škoda, stále 0:0.

40. Mstitel McManus se prošel po Hubníkovi, který si dovolil hlavičkovat v pokutovém území hostí příliš blízko brankáři McGregorovi.

42. Kdo neskáče, není Čech - ale skáčou i Skoti.

43. Tomáš Necid nedokázal propálit skotskou obranu, když už brankář byl překonán. V závěru první půle bylo Česko blízko gólu, ale takhle je to stále 0:0.

44. Z následného rohového kopu se Skoti nijak nezpotili, míč prolétl příliš vysoko nad jejich brankou.

45. A další roh, díky Magerově bojovnosti český tým v závěru poločasu tlačí...

45. ...ale zmíněný Magera po rozehraném rohu střílel málo nebezpečně: nepřesně a slabě.

45+1 Osm Skotů na hranici velkého vápna zastavilo rodící se poslední útok poločasu. ČESKO - SKOTSKO 0:0.

- První poločas: český tým měl mírnou převahu, vypracoval si dvě, tři nadějné situace, ale žádnou, z níž by padl gól. Skotsko se soustředí na svůj plán: odjet z Prahy, aniž by jejich tým prohrál. Brání, boří, občas vyrazí k protiútoku, který zatím česká obrana zvládá likvidovat.

45. Do druhého poločasu posílá trenér Bílek stejnou jedenáctku. Česko zatím nestřídá. Stejně postupuje soupeř. Hraje se tedy v sestavách: Česká republika: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Rosický, Hübschman, Plašil, Polák - Necid, Magera. Skotsko: McGregor - Hutton, McManus, Weir, Whittaker - Caldwell - Morrison, Fletcher, Dorrans, Naismith - Mackie.

46. Začal druhý poločas.

46. Edenem zase zní skotské písně, ale u míče jsou Češi. Čech (Petr) spěchá s rozehrávkou, s ubíhajícím časem to bude náročnější a náročnější, potřebujeme tři body.

48. Nadějná akce po ose Magera - Rosický - Hübschmann. Ale tam česká cesta končí.

49. Kopeme první roh druhé půle. Exekutor Rosický vybojoval jen repete - další roh.

49. Michal Kadlec hlavičkoval po rohu Tomáše Rosického a McGregor se protáhl jak v posilovně. Další roh, už třetí v sérii.

50. Teď Skotsko drtíme na jeho půlce, držíme soupeře u jeho pokutového území, ale dovnitř to nejde.

51. Narážečky 30 metrů před McGregorovou brankou začínají Čechům vycházet, teď díky nim (po spolupráci Rosického, Nevida a Poláka) se ke střele dostal Jan Polák. Vzápětí si dal opakování - ani jedna z jeho ran ale neskončila mezi tyčemi. Skoti drží bezbrankovou remízu.

52. Naismithovi pomáhá na nohy rozhodčí Bebek poté, co Skota na trávu dostal Roman Hubník.

53. Skotsko nám dává gól, ale rozhodčí mává ofsajd. Velmi sporný moment, Skoti disciplinovaně hrají dál, i když by možná měli právo cítit nespravedlnost. Českému týmu nevyšla ofsajdová past přesně podle plánu, nicméně stále zůstává 0:0.

55. Tlak Čechů pokračuje, Plašil střílí ve vápně mimořádně nepřesně. Levačkou posílá míč směrem k vršovickému nádraží.

56. České vosy bodají skotské hráče v jejich pokutovém území - čtyři naši hráči se vrhli na rozehrávající protihráče, byla z toho jen rána vedle. Bílkův plán se zdá být zřejmý - pokusit se zlomit Skoty co nejdříve a nedopustit nervózní závěr.

57. Češi napadají skotskou rozehrávku úžasným presinkem. Trenér Hřebík by měl radost - všechny čtverce, do kterých tak rád rozděluje fotbalové hřiště, opanovala česká dynamičnost.

58. Další roh, po kterém hlavičkoval tentokrát Rosický. Vedle!

59. Česko střídá: Místo Magery jde do útoku Roman Bednář.

60. Trávník na skotské polovině je zdupaný jak od stáda slonů, zatímco Petr Čech se na druhé půlce sám bojí. Rosický teď zatáhl míč do vápna, jen nedokázal vystřelit. V Edenu už nezní skotské písně, ale pokřik domácího publika Češi, Češi.

62. Bednář se poprvé zapisuje do dějin zápasu - ofsajdem.

63. Přichází první oddech českého týmu v druhé půli - Skotsko se poprvé podívalo na naši polovinu hřiště, nic nebezpečného pro Petra Čecha.

65. Je za námi hodina a pět minut fotbalu. Česko tlačí Skoty k jejich bráně, ale zatím bez efektu, stále 0:0.

66. Polák poslal vynikající střelu z vápna k tyči skotské branky, ale McGregor teď úžasně zachránil svůj tým před pohromou. Byli jsme nejblíže gólu, na světelné tabuli zůstává 0:0.

67. Trenér Bílek živě gestikuluje směrem k Romanu Hubníkovi a posílá ho víc dopředu.

67. Rosický vystihl rozehrávku Skotů, poslal do šance Romana Bednáře, ale ten nestihl míč na hrací ploše. Vyrazil pozdě, ještě nejspíš není v provozním tempu, na hřišti je pouze sedm minut.

68. Opět Bednář - centruje po úniku po křídle před branku, ale jen do rukou McGregora. Vzápětí reklamují Češi ruku ve vápně - byla, ale nastřelená. Žáddná penalta

69. GÓL! Česko - Skotsko 1:0. Roman Hubník hlavou střílí branku po rohovém kopu.

69. Tak konečně. Velký tlak domácího týmu se proměnil ve vedoucí gól, po centru do vápna z rohu se několik hráčů dotklo míče, ale do sítě ho nakonec poslal stoper Roman Hubník.

71. Protiútok Skotů - Petr Čech sbírá do náruče nebezpečný centr z pravé strany. Skotové se probouzejí.

72. Míč je na českých kopačkách. Přesněji: na kopačce, protože tu druhou Tomáši Rosickému faulem sundal skotský záložník.

73. Jak zareagují trenéři? Do teď honil Michal Bílek do útoku i stopery. Kolega Levein mohutně gestikuluje na střídající hráče, jeden už k němu přibíhá, nejspíš Skoti pošlou do hry čerstvou krev.

75. Vpravo kombinují Polák a Rosický, nakonec Bednář střílí o centimetry vedle pravé tyče McGregorovy branky.

76. Dvojité střídání Skotska. Ze hřiště jdou Mackie a Caldwell a naopak do hry Iwelumo a Miller.

79. Rosický teď bleskově rozehrál přímý kop, když si Skoti mysleli, že naopak fauloval český záložník, ale z akce nic nevzešlo.

79. Hübschmann mohl poslat Bednáře samotného na branku, ale jeho nahrávku vystihl skotský obránce. Česko se nesoustředí na bránění jednogólového náskoku, to je správná taktika.

80. Ale pozor, Skotsko se blíží k Čechově brance. Skoti kombinují na hranici velkého vápna a nepůjčují domácím míč.

82. Necid a Hutton se ocitli na trávníku, ale nezůstali ležet dlouho - už se ochladilo, bylo by to o zdraví. Zápas vstupuje do koncovky.

83. Necid teď ve fotbalovější pozici - střílí obloučkem, ale míč letí vedle skotské branky.

85. Skotsko naposledy střídá - posílá do hry Robsona. Bílek reaguje: stahuje Necida, na jeho místo posílá defenzivního záložníka Holka.

86. Z dalšího rohu hlavičkuje Kadlec nad branku.

86. Barry Robson byl na hřišti minutu a už vyfasoval žlutou kartu za loket, který strčil do žeber Romanu Hubníkovi.

88. Bednář teď využívá své dokonalé znalosti angličtiny a spílá brankáři McGregorovi za to, že na něj skočil zezadu a zcela zbytečně ho srazil k zemi, když už byl odpískán ofsajd. Překládat není možné, protože je stále před desátou večer.

89. Je tu náznak skotského tlaku v závěrečných minutách. Míč se dostal až k Čechovi, ten ho odkopává na půlku soupeře

90. Běží poslední minuta normální hrací doby, rozhodčí bude nastavovat čtyři minuty. To je dost.

90+1 Bednář pálí mimo branku a zlobí se sám na sebe. Do hry půjde Jan Rajnoch, právě mu u lavičky trenéři vysvětlují, jaký bude jeho úkol v posledních vteřinách.

90+2 Holek v našem pokutovém území odehrál míč do bezpečí. Držíme míč - nejbezpečnější zbraň na Skoty!

90+3 McGregor se zapojuje do útoku, vykopává dlouhý míč až před Čecha. Ale Hübschmann odvrací.

90+3. Polák v šanci, ale netrefil. Na hřiště jde Rajnoch místo Plašila. Výborný Plašilův výkon odměňují diváci potleskem.

90+4 KONEC! Česko - Skotsko 1:0 V závěrečné minutě ještě Česko kopalo roh, Rosický se ujal rozehrávky, po které je konec zápasu.

- Byl to slušný výkon, na konci kterého jsou tři důležité body do kvalifikační skupiny pro Euro 2012 - první tři body českého týmu. Za tlak v druhé půli si je Češi zasloužili.