52. Zahustel
80. Štětina
35. Baroš
55. De Azevedo

Hezký nedělní podvečer, vítejte u online přenosu z utkání 12. kola HET ligy mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava. Zápas začíná v 18:00.

Sparta versus Baník, část druhá. Znepřátelené celky, které oba zažívají špatný start do sezony, se utkají na stejném podruhé během pěti dnů. Ve středu se totiž tyto dva celky střetly v osmifinále MOL Cupu a rozhodně se bylo na co dívat. 1:1 po základní hrací době, 2:2 p prodloužení a rozhodnout musely až pokutové kopy. V těch byl úspěšnější outsider z Ostravy a zasadil tak trápící se Spartě další ránu.

Po vypadnutí z Evropské ligy a nabrání obrovské ztráty v ligové tabulce, přišla Sparta i o zřejmě poslední možnost k zisku trofeje. A nezůstalo to bez odezvy. Vedení klubu napařilo trenérům a hráčům pokutu ve výši tří milionů korun, tým navíc musí dojet podzim v maximálním modu, jinak v zimě přijdou rozsáhlé změny. Italský trenér Andrea Stramaccioni má pět ligových zápasů na to, aby vedení klubu přesvědčil o tom, že se s letenským týmem vydal po té správné cestě. Jinak končí.

V ligové tabulce jsou Letenští pátí s 18 body. Na vedoucí Plzeň ztrácí už propastných osmnáct bodů, takže o ligovém titulu si mohou nechat zdát i ti nejvěrnější fanoušci. Ti dnes v dresu svého celku neuvidí na hrací ploše zraněné Kadlece, Fordka, Plavšiče nebo Juliše. Proti pohárovému zápasu se ale dočkají určitě několika změn.

Také na druhé straně velká persóna vynechala zápas ligového poháru. Kapitán Baníku Milan Baroš pošetřil své síly na ligový duel, ze kterého by ostravský celek potřeboval nutně nějaké body. Jen skóre nyní dělí Baník od sestupového pásma. Ostravské trápí především mizerná defenziva, která inkasovala v HET lize už třiadvacetkrát. Horší v tomto ohledu je jen Jihlava. Baník navíc vyhrál naposledy v 1. kole v Brně, od té doby venku neuhrál ani bod a doma 5x remizoval, naposledy v pátek s Olomoucí. Chybět mu dnes bude pro žluté karty klíčový záložník Hlinka.

Sestava Baníku Ostrava

Vašek - Pazdera, Azackij, Pokorný, Morgan - Šindelář - Sus, R. Hrubý, de Azevedo, Granečný - Baroš (C).

Náhradníci: Šustr - O. Šašinka, J. Šašinka, Panić, Stáňa, Mičola, Poznar.

Sestava Sparty

Bičík - Zahustel, Hovorka, Štetina, Costa - Sáček, Mandjeck - Biabiany, Rosický (C), Vatajelu - Josef Šural.

Náhradníci: Vorel - Mich. Kadlec, Albiach, Mareček, Mavuba, Plavšić, Janko.

V sestavě Sparty došlo k několika změnám. Vrací se Tomáš Rosický a mezi třemi tyčemi zraněného Dúbravku nahradí David Bičík. Josef Šural se představí tentokrát na hrotu útoku.

Baník zase využil možnost s Pokorným jako štítovým záložníkem a Granečným na kraji zálohy místo klasického místa v obraně. Na hrotu bude osamocený Milan Baroš.

Minimálně začátek utkání, možná i utkání celé, se bude muset obejít bez fanoušků Baníku. Ti podle dostupných informací totiž doplatili na nepříznivé počasí, které způsobilo obrovské zpoždění jejich vlakového spojení.

Někteří fandové Baníku na stadionu jsou. Zřejmě ti, kteří se vydali do Prahy dříve. Naproti tomu kotel Sparty je opět prázdný.

Nástup obou týmů se trošku zdržel kvůli tomu, že nebyl připraven náhradní brankář Vorel.

Oba týmy už nastupují na hrací plochu, za pár chvil utkání začne.

Utkání začalo. Baník hraje v modrém, Sparta klasicky v rudém.

3

První centr Sparty do vápna odvrátil hostující Sus.

5

Nepřesnost v postupném útoku Sparty, kdy Mandjeck přetáhl přihrávku na Zahustela.

6

První pokus Šurala zablokovaný na roh.

6

Odražený míč po rohovém kopu se dostal ke Štětinovi, jeho pokus ale ostravská obrana zablokovala.

7

Sparta bude kopat penaltu! Azackij byl v souboji s Šuralem, který hodně ochotně šel k zemi a na popud pomezního rozhodčího byla odpískána penalta.

8

Josef Šural se z penalty nemýlil a posílá Spartu do vedení.

10

Rychlého Biabianyho poslal k zemi Denis Granečný a vysloužil si žlutou kartu.

13

Střílený centr Hrubého nenašel žádného hráče Baníku.

16

Centr Biabianyho na Šurala odvrátil hlavou Pokorný.

23

Zápas se trochu uklidnil a hraje se spíše ve středu hřiště. Baník stále dopředu nepředvedl žádnou kloudnou akci a Sparta si hlídá vedení.

24

Josef Šural si vykoledoval žlutou kartu za ostrý skluz na kotníky Pokorného.

25

Fanoušci Sparty jsou vyzváni kotlem, aby ve 30. minutě opustili do konce poločasu stadion, pokud nesouhlasí se současným vedením jejich klubu. Uvidíme, kolik fandů opravdu svá místa opustí.

29

Milan Baroš se dočkal vstřelené branky, ale při centru Suse byl v ofsajdovém postavení a branka tedy neplatí.

31

Pár fanoušků opouští stadion, ale ke hromadnému úprku nedošlo.

34

Costa si naskočil na přímý kop Vatajela, ale hlavou lehce přestřelil bránu Vaška.

35

Baník srovnává na 1:1! Morgan obral o míč Hovorku a rychle pelášil k bráně Sparty. V tandemu vybídl Hrubého a ten už jen posunul před odkrytou bránu Barošovi a hostující kapitán neměl problém umístit míč do odkryté brány.

41

Pro Vatajelův centr si došel v pohodě brankář Ostravy Vašek.

44

Odražený míč se dostal k Rosickému, ten zpracoval a zkusil ze vzduchu vypálit na zadní tyč, ale bránu Baníku z hranice vápna netrefil.

45

Nad rámec hrací doby se bude hrát jednu minutu.

První poločas je za námi. Do zápasu vstoupila lépe domácí Sparta, první čtvrthodinu držela otěže zápasu a pomohla jí k tomu i poměrně sporná penalta, která byla nařízena po souboji Azackého se Šuralem. Faulovaný útočník následně pokutový kop proměnil. Jenže Sparta přestala hrát a ostravští se dostávali víc a víc do hry, což vyústilo v 35. minutě brankou Milana Baroše po rychlém brejku. Do šaten šly oba celky za stavu 1:1. Ve větrném počasí zatím moc fanoušky ani jeden tým neohřál.

Hráči obou týmů se pomalu trousí na trávník Generali Areny, druhá půle brzy začne a vypadá, že i s jednou změnou v sestavě Sparty.

46

Tak je to tak. Andrea Stramaccioni se rozhodl střídat hned v poločase. Na hřiště přichází rakouský dlouhán Marc Janko, který nahradí Bogdana Vatajela.

Druhý poločas začal!

47

Rosický posunul krásnou uličkou mezi obránci míč Biabianymu, ale tomu míč unikl a chopil se jej gólman Vašek.

50

Rosického centr našel ve vápně Janka, ale toho obrana Baníku odzbrojila od míče.

51

Costa ostře zajel do Suse a uviděl žlutou kartu.

52

Sparta se opět ujímá vedení! Z levé strany krásně nacentroval Sáček a našel na zadní tyči úplně volného Zahustela, který z první překonal bezmocného brankáře Vaška.

55

Neskutečná podívaná, Baník podruhé srovnává! Tentokrát už za 2 minuty. Pazdera využil podklouznutí Štětiny a vyslal do úniku Hrubého. Ten sice pokusem o dloubák Bičíka nepřekonal, ale na dorážku byl připraven De Azevedo a nemýlil se.

57

Po faulu na střelce druhé branky Baníku uviděl žlutou kartu Mandjeck.

57

57

Po krásné přihrávce Rosického byl v dobré šanci Šural, jeho pokus ale vyrazil brankář Petr Vašek.

61

Baník je po vyrovnání lepším týmem. Baroš poslal centr do vápna a zmatky v obraně Sparty vyústily v další rohový kop.

66

Denis Granečný udělal naprostou klukovinu a jde pod sprchy. Mimo balon stáhl za dres Zahustela a uviděl druhou žlutou kartu.

69

Druhé střídání v kádru Sparty. Georgese Mandjecka nahradil Lukáš Mareček.

73

Sparta má velkou územní převahu, tlačí do pasivního Baníku, jeho obrana však zatím drží.

75

Třetí střídání Sparty. Biabianyho nahradil Nestor Albiach.

76

Milan Baroš toho má už viditelně dost a zápas nedohraje. Na hrací ploše ho střídá Tomáš Poznar.

78

De Azevedo se rychlou kličkou zbavil Marečka a ten jej poslal tvrdě k zemi, za což uviděl žlutou kartu.

78

Trenér Baníku Radim Kučera opět střídá. Martin Sus přepuští své místo na pravém kraji zálohy Bronislavu Stáňovi.

79

Poznar se dostal k akrobatickému zakončení, ale to Bičíka neohrozilo.

80

Sparta potřetí v zápase vede a tentokrát si už vedení proti oslabenému soupeři asi nebude chtít nechat vzít. Nestorův roh dopadl přesně na hlavu Štětiny a ten z malého vápna zakončil přesně.

82

Pokorný poslal k zemi unikající Nestora a uviděl žlutou kartu.

84

Baník se ještě nevzdává a vybojoval rohový kop.

85

Na roh de Azeveda si naběhl Hrubý, ale hlavou přestřelil.

85

Hřiště opustil Morgan a na hrací plochu přišel Ondřej Šašinka. Baník se chce pokusit ještě srovnat.

89

Nestor je rozdílovým hráčem, málem přidal čtvrtou branku, ale Petr Vašek pohotově zakročil.

90

Nastavovat se budou tři minuty.

90+1

Azackij vysunutý na hrot se dostal na hranici vápna ke střele z voleje, ale minul bránu Bičíka.

Je konec, Sparta poráží Baník 3:2.

Sparta ubojovala výhru. V druhé půli se dostala po brance Zahustela do vedení a vypadalo to, že opět získá půdu pod nohama. Jenže za dvě minuty srovnal De Azevedo a Baník byl rázem zhruba na deset minut lepším týmem. Pak ale přišlo hloupé vyloučení Granečného a od té chvíle Sparta dominovala a snažila se rozhodnout. Oslabený Baník nakonec skolila až deset minut před konce trefa Štětiny. Baník rozhodně nezklamal, ale venku opět nebodoval. Sparta dokázala vyhrát, výkonem sice nepřesvědčila, ale povzbudit by ji tento výsledek mohl.

Ode mě je to dnes vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek nedělního večera.