ŽIVĚ 19´ dělily od zlata minuty, rozhodlo prodloužení

1. 8. 2011 21:31
Dvakrát dělilo českou reprezentaci na mistrovství Evropy hráčů do 19 let jen několik minut od zlata a dvakrát svěřenci Jaroslava Hřebíka své vedení neudrželi. Na šampionátu po prohře 2:3 se Španěly tak získali stříbrné medaile.

Minuta po minutě

To je ode mě pro dnešek vše, přeji hezký zbytek večera a těším se u dalšího sportovního přenosu na shledanou.

Máme za sebou velice dramatický duel o titul evropského šampiona v kategorii do 19 let, který nakonec uzmuli po velkém boji s Českem a vítězství 3:2 v prodloužení Španělé. Svěřence Jaroslava Hřebíka v utkání dvakrát dělilo od celkového vítězství několik minut, ale Španělé ve druhé části prodloužení Alcacerem vstřelil dvě povedené branky, které zápas nakonec zvrátily v jejich prospěch. Čechy to ale nesmí mrzet příliš, předvedli dobrý výkon a s velkými favority hráli zcela vyrovnanou partii, v níž je od vítězství dělilo jen velmi málo.

121. Je tu konec, Česko prohrává v boji o historické zlato se Španělskem 2:3.

121. Nastavuje se minuta.

120. Poslední akce pro Čechy po špatném výkopu Badii. Krejčí byl ale v ofsajdu.

120. Češi se nemohou dostat do hry a zatím především bojují na středu hřiště.

118. Španělé jen odevzdávají a hrát budou Češi.

117. Campana dostává žlutou kartu. Dlouhý nákop z české poloviny do soupeřova vápna provedl brankář Koubek, ale míč se k Čechům nakonec neodrazil, a tak hrají Španělé.

116. Španělsko vede nad Českem 3:2! Španělé otáčejí vývoj zápasu hrdinou utkání Alcácerem, který si naběhl opět mezi české stopery a po pěkné kolmici ze středu hřiště umístil míč s trochou štěstí do sítě. Koubek si na balon sáhl, ale vně tří tyčí jej nevytlačil.

115. Krejčí a spol na levém křídle motali hlavu Śpanělům a těm nakonec nezbylo, než balon behlavě odkopnout do autu.

113. Po českém nákopu se přiliš nedomluvil Badia se svými beky a společně lovili balon jako horký brambor. Lácha ale jejich váhání o chloupek nedokázal využít.

111. Češi po delší době vykombinovali pěkný útok, ale předfinální přihrávku na Kadeřábka zkazil Jánoš.

108. Česko - Španělsko 2:2! Tak Hřebíkovi svěřenci ani podruhé neudrželi svoj vedení. Tentokrát doplatili na pěknou akci soupeře, když Kalas prohrál souboj o nakopnutý míč na vápně, míč se trochu se štěstím odrazil ke Alcacerovi a ten i přes skluzujícího Brabce propálil Koubka..

108. Fantiš vidí po příliš důrazném napadání soupeře žlutou kartu.

107. Aktivní Krejčí znovu dostal míč až do vápna, ale tentokrát byl v tísni a jeho přihrávka nebyla tak přesná.

106. Druhá část prodloužení začala.

106. První prodloužení končí, Česko vede 2:1.

106. Jánoš zkoušel střílet z pravé strany vápna, ale šlapákem jej zasáhl jeden ze souepřů, a tak jeho pokus mířil vysoko nad. Faul se ale nepískal.

105. Následný centr z rohového kopu jen prosvištěl českým malým pokutovým územím.

105. Další rychlý náběh Deulofeua po uklouznutí Jelečka hasil na poslední chvíli Brabec.

103. Alcacer obešel na středu hřiště dva české hráče, ale jeho následná střela byla zblokována a Koubek měl snadnou práci.

102. A je to tu, Přikryla nahradí Antonín Fantiš.

101. Přikryl na hřišti poněkud pokulhává, trenér Hřebík nejspíš bude muset ještě jednou (a naposledy) střídat.

101. Další průnik a přihrávku Deulofeua likviduje Koubek.

100. Nákop na malé vápno odvrací hlavou Jakub Brabec.

99. Deulofeu vybojoval rohový kop.

97. Česko vede 2:1! Další exkluzivní samostatná akce Krejčího, který nejprve potáhl míč snad přes pět Španělů hluboko do vápna a poté zpětnou přihrávkou na střed pokutového území našel Láchu, jenž míč pohotově uklidil k bližší tyči.

95. Šikovný Deulofeu zkoušel míč potáhnout od kraje vápna na střed, a protože se mu to podařilo, vypálil i na bránu, ovšem jeho pokus šel mimo.

94. Na míčí se i v prodloužení, stejně jako po většinu zápasu, drží Šanělé. Na rozdíl od většiny druhé půle ale nyní Češi dokázali znovu vytáhnout napadání hodně vysoko.

92. Češi opět vysunuli presink a důsledkem bylo získání balonu po nakopnutém balonu. Poté se do dobré šance hnal Přikryl, ovšem ve chvíli střely o něj lehce zaškobrtnul bránící hráč a z dobré šance neyblo nic. Sudí navíc ani nezpasíkal faul, byť olomoucký hráč teď dlouho leží na zemi v křeči.

91. První část prodloužení právě začala.

Tak i druhá půle nabídla vyrovnaný fotbal a nechybělo mnoho, aby Češi v tuto chvíli slavili zlato. Na Krejčího individuální akci ale zareagoval pět minut před koncem šťastnou střelou Aurtenetxe, a na stadioně v Concordii tedy bude následovat prodloužení.

93. Druhá půle končí, bude následovat prodloužení.

93. Martin Hála nebezpečně vysoko zahrál u hlavy napadajícího Španěla nohou a sudí teď Česku odpustil penaltu.

91. A Španělé měli rozhodnutí na kopačce. Míč se dvakrát odrazil ke Gallegovi a ten tvrdou ranou o decimetry přestřelil břevno.

90. Nastavovat se budou tři minuty. V případě nerozhodného stavu bude následovat prodloužení.

87. Španělé se teď o něco zatáhli a patrně čekají na prodloužení.

85. Česko - Španělsko 1:1. Tak to, co se nepovedlo Přikrylovi, dokázal na druhé straně Aurtenetxe. Po rohovém kopu se míč od Kalase odrazil ke španělskému hráči, jenž z 25 mterů napálil míč na bránu Koubka a se štěstím (a tečí) jej uklidil k tyči.

84. Třetí roh v řadě do autu nechtěně uklidil Kadeřábek.

84. A znovu: tentokrát Přikryl pálil ještě nebezpečněji, ovšem Alcacere jeho ránu opět zblokoval.

83. Míč se dostal po rozehrávce k Přikrylovi, ale jeho rána byla ztečována na další roh.

82. Na druhé straně po českém autu vybojoval zkušeně Přikryl rohový kop.

81. Ten ale Španělé zahráli prachbídně, a k rozehrávce se tak může dostat Koubek.

80. Deulofeu nadvakrát vybojoval roh.

79. Jánoš se teď řádně ukopl, když jeho vysunutí mířilo snad o čtyřicet metrů mimo od veškerých hráčů na hřišti.

78. Španělé naposledy střídají, na hřiště míří Gallego. Střídá také trenér Hřebík, který unaveného Skaláka nahrazuje Patrikem Láchou.

77. Krejčí potáhl balon a nahrál Skalákovi, jehož prudký centr prosvištěl středem soupeřova vápna a jak Přikryl, tak Jeleček měli ke střele blízko blizoučko.

74. Krejčí uběhl padesátimetrový sprint s míčem na noze a poté zkoušel prostrčit Skalákovi do šance: ten byl ale v ofsajdu.

72. Španělé opět začali téměř od vlastní brány, ale po náznaku útoku a kombinace je Češi znovu vytlačili na vlastní polovinu.

70. Do konce základní hrací doby zbývá posledních dvacet minut a stav je 1:0 pro Česko. Teď ovšem nadchází klíčové minuty utkání, neboť po aktivním výkonu jistě mladým Čechům musí docházet síly - a vidina závěrečného hvizdu je ještě daleko.

69. Po centru Sarabii uklidil míč do zámezí Kalas. Nebýt jeho zákroku, hlavičkoval by Španěl do prázdné brány.

68. Třetí žlutá pro český tým: za úmyslnou hru rukou ji vídí kapitán Brabec. Navíc z toho bude nebezpečná standardní situace z levé strany vápna.

67. Španělé se po dlouhém váhání na vlastní polovině odhodlali ke kombinační akci a svými přihrávkami se dostali až do autu.

66. Jiří Skalák dostal za držení protihráče žlutou kartu.

66. Na první tyči hlavičkoval Alcacer, ale jeho pokus šel nad Koubkovu bránu.

65. Další roh pro Španěly, Iberijci teď usilovně tlačí.

63. Sarabia kouzlil na hraně vápna, ale Kalas se jeho triky zmámit nenechal a míč mu ustřelil až kamsi do paneláků Bukurešti.

61. Rychlík Deulofeu se prodral až k ohrožení Koubka, ale opět to bylo jen z úhlu, a tak český brankář v pohodě jeho ránu vyrazil na roh. Ten Španělé rozehráli nadvakrát a Češi je díky aktivnímu Přikrylovi vypresovali až na vlastní polovinu.

60. Po očividném faulu na Skaláka se trochu nečekaně kopal český roh, z něj se ale Hřebíkovi svěřenci do šance nepropracovali.

58. Parádní přihrávku mezi české stopery dostal střídající Alcácer, který z ideální pozice vůbec netrefil míč!

58. Skalák vybojoval aut na soupeřově polovině a tím i oddych pro českou defenzivu, která je v posledních minutách pod tlakem.

55. A mohlo to být 1:1! Aktivní Deulofeu stáhl balon až k českému vápnu, zpětnou nahrávkou našel Juanmiho a ten vypálil z ideální pozice na Koubka, který jeho pokus reflexivně vyrazil!

52. Česko vede 1:0! Parádní akce Ladislava Krejčího, který po levé straně potáhl vybojovaný balon až k hraně soupeřova vápna a přes dva soupeřovy hráče vypálil nechytatelnou diagonální ranou k protější tyči Badiovy branky.

51. Po rohu se opět nejvýše vyšplhal český bek, tentokrát Brabec, ale jeho hlavička mířila mimo. Na zadní tyči ještě k tomu proskočil míč mezi nohami Sladkému, který byl ale nejspíše v ofsajdu. .

50. Skalák zkoušel z úhlu zakončit a vybojoval rohový kop.

49. Po rohu se do zakončení dostávali Kalas a Jánoš, ale první byl zblokován a druhý netrefil bránu.

48. Alex si přehodil na hranici vápna míč z pravé na levou a střelou k tyči prověřil Koubka.

47. První žlutá v zápase vidí ji střídající Sladký.

46. Druhý poločas začal českou rozehrou.

Žluté karty: 0-0

Máme za sebou první poločas finálového utkání ME hráčů do 19 let a na ukazateli stále svítí stav 0:0. Dlužno říci, že zcela zaslouženě. Španělé se díky dobrému českému presinku téměř nedostávají do hry a jediné šance si vypracovali po individuálních akcích Sarabii a Deulofeua. Na druhé straně se Češi dostali spíše jen do několika náznaků, přičemž největší příležitost měl patrně Kadeřábek, který po centr na zadní tyč hlavičkoval mimo.

46. První poločas končí za stavu 0:0.

45. Další španělská rozehrávka pod tlakem končí nepřesným odkopem a míčem pro české mužstvo.

44. Následný centr do vápna odvrátil hlavou obránce Chelsea Kalas.

43. Kalasovu chybu a rozvíjející se velkou šanci Španělů zastavil Brabec, ale sudí nepochopitelně pískají faul.

42. Na druhé straně pálil po přihrávce Sarbii Aurtenetxe, ale jeho ránu Češi znovu zblokovali. O chvíli později Španělé reklamovali ruku, ale u anglického sudího se stížnostmi neuspěli.

40. Po rychlé rozehrávce se do šance dostával Přikryl a Badia jen tak tak, že před ním přihrávku uzmul.

40. Dlouhý nakopnutý míč dosprintoval u lajny Kadeřábek, který unikl i španělskému bekovi a nacentroval na Skaláka. Toho ovšem Gómez ve vápně pokryl.

38. I tentokrát ale Češi o balon přišli. Nyní si míč do zámezí ukopl Jeleček.

37. Přikryl svedl podobný souboj na druhé straně se stejným výsledkem.

35. Zdálo se, že Kadeřábkova kolmice po lajně byla moc dlouhá, ale Skalák nic nevypustil a vybojoval na Miguelovi aut.

33. Brabec teď nevěda co s míčem nahrál do špeku Koubkovi a ten rozehrál jen do dotírajícího Moraty. Míč se ale naštěstí odrazil do autu.

33. Španělům sice sudí odpustili šlapák v českém vápně, ale pak trochu nečekaně darovali balon Koubkovi, místo odpískání rohu.

31. Deulofeu zkoušel z kraje vápna vystřelit, ale jeho slabou ránu Koubek v pohodě lapil do koše.

30. Jeleček zkoušel vysunout Přikryla, ale toho pokryl Gomez. Olomoucký forvard se ale nevzdal a přinutil Španěla k dlouhému nákopu, jímž odevzdal míč Čechům.

28. Na dlouhý centr na zadní tyč si naskočili Brabec s Kadeřábkem a druhý jmenovaný málem zakončoval do odkryté brány. V podobné situaci dal Brabec branku Irům.

29. Po faulu Španělů budou Češi z pravé strany rozehrávat zajímavou standardní situaci. Na střelu daleko, na centr akorát.

27. Češi se Hálou a Přikrylem propracovali až k autu poblíž vápna soupeře. Následný dlouhý Hálův aut ale Kadeřábek hlavičkoval jen mimo hřiště.

26. Hála zvládl souboj s Deulofeum a vybojoval pro české barvy míč. Hřebíkovi hoši o něj ale brzo přišli a Sarabia centroval Moratovi do pěkné šance. Tomu chyběly decimetry.

23. První střela na bránu pochází ze španělské hlavy: Pardo z pravé strany nacentroval do českého vápna, kde se nekrytý Juanmi dostal k zakončení. Jeho pokus byl ale slabý a pro Koubka ničím nebezpečný.

22. Tomáš Přikryl se octil v obrovské šanci sám před brankářem, ale jeho příležitost zhatil zdvižený praporek pomezního. Podle televizních záběrů ovšem šlo o velice těsný ofsajd, byl-li vůbec jaký.

21. Máme za sebou prvních dvacet minut finálového utkání ME hráčů do 19 let a stav je stále 0:0!

20. Aktivní Pardo zkusil vypálit z pětadvaceti metrů, ovšem jeho ránu zblokoval Kalas.

18. Hála vybojoval na soupeřovi míč, nahrál k rohovému praporku Kadeřábkoiv a ten centrem skrz vápno našel Krejčího. Záložník Sparty si ale míč ukopl a v dobré pozici se nakonec ke střele nedostal.

17. Teď dobře zatlačili na českou rozehrávku i Španělé a dostali se k míči. Ten jim ovšem v zápětí pěkně odebral Brabec.

16. Hála s Kadeřábkem vykombinovali celou levou stranu španělské defenzivy, ale centr druhého jmenovaného nikoho z českých hráčů ve vápně nenašel.

15. Jánoš se pokoušel rychle rozehrát, ale jeho příhra skončila v autu.

15. A znovu: Hřebíkovi svěřenci vypresovali soupeře až k jeho vápnu, stoper byl nucen míč nakopnout daleko dopředu a Češi zadarmo přišli k balonu.

13. Španělé se stále nemou dostat ke svojí hře. I když mají většinou míč na svých kopačkách, v kombinaci se příliš neprosazují.

12. Jeleček na středu hřiště fauloval Sarabiu.

11. Brabcova hlavička po centru Skaláka mířila nad.

11. A po zásahu španelské obrany budou Češi stejnou standardní situaci zahrávat ještě jednou.

10. Následně se do soupeřova vápna prokličkoval obránce Hála a vybojoval rohový kop.

10. Kadeřábek kombinoval se svými spoluhráči na pravé straně, ale jeho centr byl až příliš slabý.

9. Po levém křídle unikl Sparťan Krejčí, který zkoušel z úhlu zakončit, ale netrefil Badiovu bránu.

8. Tak Španělé zatím především nakopávají balony, což je trochu překvapivé, nicméně český vysunutý blok nedává soupeřovým stoperům příliš mnoho jiných šancí na rozehru.

6. Ofsajd i na druhé straně, Skalák byl ovšem mimo hru jen těsně.

6. Dlouhý nákop španělského stopera vystavil Moratu do ofsjadu.

5. Pokus Parda ale zablokovala česká zeď.

4. Po Brabcově faulu na Saravíu budou Španělé kopat nebezpečný přímý kop.

2. Krejčí v prvním rychlém brejku chtěl vysunout po levém křídle Přikryla, ale českého forvarda zablokoval španělský bek.

2. Španělé začínají rozvážně: kombinují na své polovině a Češi se pokouší je napadat.

1. Finálové utkání mistrovství Evropy do 19 let mezi Českem a Španělskem právě začalo!

Nyní hrají hymny: nejprve španělská, po ní ta česká.

Oba týmy již vyběhly na hřiště stadionu Concordie, který je dnes na rozdíl od předchozích zápasů poměrně slušně zaplněný.

V rumunské Chiajně se již vše schyluje k začátku zápasu o zlato z ME hráčů do devatenácti let 2011.

Ještě Vám dlužím lokaci kolbiště, kde se dnes o zlato bude hrát: půjde o stadion Concordia v Chiajně s kapacitou 3700 diváků. Češi zde odehráli hned svůj první duel šampionátu, v němž porazili domácí Rumuny 3:1. Španělé zde hráli třikrát s bilancí dvou výher a jedné porážky.

Sudí Utkání bude soudcovat Stuart Atwell (Angl.) v souhře s asistenty Dimitrijem Mozjakinem (Rus.) a Larsem Hummelgaardem (Dán.).

Sestava Za Španěly nastoupí Badia - Carjaval, Sergi Gómez, Miguel, Aurtenetxe - Álex, Pardo, Sarabia (C), Juanmi - Deulofeu, Morata (trenér G. Mélendez)

Jedinou změnu udělal v základní sestavě pro utkání se Španělskem kouč Jarolsav Hřebík, který poslal do hry místo Patrika Láchy Jiřího Skaláka. Tuto změnu ostatně udělal již o polivně utkání se Srbskem a Skalák se předvedl v druhém poločase dobrým výkonem, který v závěru zápasu korunoval brankou.

Sestava Základní jedenáctka ČR: Koubek - Hála, Brabec, Kalas, Jeleček - Kadeřábek, Jánoš, Skalák, Polom, Krejčí - Přikryl (Trenér J. Hřebík)

Žluté karty: 6-5

Slova uznání má pro český tým i španělský kouč Gilés Mélendez: "Češi mají skvělý tým, který rozhodně respektujeme. Jejich trenéři udělali pořádný kus práce a my jim můžeme jen pogratulovat, že to dotáhli takhle daleko. My se ale pokusím hrát co nejlépe, abychom je porazili. Před finále se cítíme dobře a rozhodně chceme zvítězit. Tenhle zápas rozhodne o mnoha velkých kariérách."

Nyní má ovšem tým vedený Jaroslavem Hřebíkem, někdejším koučem Sparty i Slavie, na dosah největší úspěch v historii reprezentace do devatenácti let."Španělé jsou jednoznačným favoritem, o tom nemá cenu spekulovat, to je fakt. Každý, kdo trochu fotbal sleduje, musí uznat, že momentálně je španělská fotbalová škola jednoznačně tou nejlepší na světě," hodnotí poslední rivala na turnaji trenér mužstva Jaroslav Hřebík. "To ovšem neznamená, že necítím odhodlání z naší strany. Pokud budeme hrát svou hru, pokud odevzdáme na hřišti to, co v nás je, můžeme ten zápas zvládnout," nevzdává se předem Hřebík.

Obecně se ale českým výběrům proti Španělům letos příliš nedaří. Áčko prohrálo s mistry světa i Evropy v kvalifikaci na Euro 2012 1:2 a na "malém Euru" jednadvacítek Češi pod vedením Jakuba Dovalila prohráli 0:2. Právě od Španělů navíc devatenáctka utrpěla největší porážku ve své historii, když s nimi v roce 2009 prohrála v Tallinu 1:5.

Češi na turnaji nezaváhali ani jednou, a svoji neporazitelnost protáhli téměř na jeden rok. V Rumunsku porazili postupně domácí výběr (3:1), Irsko (2:1), Řecko (1:0) a naposledy v divokém semifinálovém utkání Srby (4:2).

Krom této nečekané porážky s Turky Španělé na turnaji zářili. V každém ze zbylých zápasů totiž nasázeli minimálně čtyři branky, přičemž Iry, s nimiž Češi hráli těsně 2:1, porazili v semifinále jednoznačně 5:0. Velkou měrou se na střeleckých manévrech mladých Španělů podílel Álvaro Morata, který na turnaji nastřílel šest branek, dvakrát tolik než druhý nejlepší kanonýr, Tomáš Přikryl.

Do dnešního finálového zápasu vstupují jako favorité Španělé a to i přesto, že na rozdíl od českého výběru na turnaji jednou zaváhali, když v základní skupině nestačili na Turecko po výprasku 0:3. To ale bylo již za situace, kdy již Španělé měli jistý postup z prvního místa.

Dobrý den! Vítejte u dnešního online přenosu ze zápasu, který může českému fotbalu přinést historický úspěch. Národní výběr do 19 let se ve finále proti Španělsku utká o zlato z mistrovství Evropy.