Zima zaskočila ligové stadiony a vyhnala diváky

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
30. 10. 2012 17:50
Fotbalová liga zažila divácky nejslabší kolo za posledních skoro sedm let. Na osm zápasů 12. kola přišlo v mrazivém počasí jen 21.191 diváků, v průměru 2649 na zápas.
Zima vyhnala diváky ze stadionů. Otužilí bývají většinou pouze fanoušci z tvrdých jader.
Zima vyhnala diváky ze stadionů. Otužilí bývají většinou pouze fanoušci z tvrdých jader. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Stejně jako celá republika pocítila brzký příchod letošní zimy také fotbalová Gambrinus liga. Na dvou stadionech o uplynulém víkendu dokonce hrozilo kvůli nezpůsobilému terénu odložení utkání.

Zhoršené počasí se navíc statisticky podepsalo na menší střelecké produktivitě i nezájmu fanoušků. Letošní 12. kolo bylo divácky nejslabším za posledních skoro sedm let.

Špatný terén kazil i pomáhal

Zatímco se v Příbrami domácí hráči a soupeři z Ostravy rozcvičovali před sobotním utkáním, hřiště ve stejné chvíli brázdil traktor na odklízení sněhu. Stadion U Litavky totiž vytrvale zasypávala bílá pokrývka a pořadatelé měli co dělat, aby se mohlo hrát.

V Uherském Hradišti zase po celý den lilo jako z konve a týmy Slovácka a Hradce Králové už pomalu vybíraly náhradní termín.

Nakonec se oba zápasy odehrály, hráči si však po závěrečném hvizdu na špatný terén stěžovali. "Zvítězili jsme v nefotbalovém prostředí. Byl to spíš boj než fotbal, ale někdy jsme si jakž takž přihráli," líčil příbramský David Kalivoda, který mohl na druhou stranu nerovnému hřišti také děkovat. Právě jeho střele totiž klouzavý terén hodně pomohl k překonání ostravského brankáře Bučka.

Tiskový mluvčí FAČR Jaroslav Kolář si myslí, že se tuzemské kluby vypořádaly s náhlým přívalem sněhu statečně. "Na některých stadionech v zahraničí, například v bundeslize, byly trávníky v horším stavu, a přesto se zápasy odehrály," řekl pro Aktuálně.cz.

Nejslabší návštěvnost za sedm let

Přestože v Příbrami a na Slovácku špatný terén málem zavinil odložení zápasů, padlo v těchto duelech ještě relativně dost branek (výsledky 2:1 a 1:1). V osmi duelech se střelci celkem trefili jen patnáctkrát, nejméně v této sezoně. Nutno však podotknout, že například právě na Slovácku nebo v Jablonci (0:0) se zahazovaly šance jako na běžicím pásu.

Chladné počasí také odradilo diváky, návštěva na většině stadionů nečítala ani dvě tisícovky. Sparta sice počtem 7351 diváků průměr notně navýšila, přesto liga v tomto ohledu zažila nejslabší kolo za posledních skoro sedm let.

Přestože doma zrovna z velké části hrály kluby, které v návštěvnosti rozhodně nezáří, nechce Kolář na špatné počasí svalovat vinu. "Bohužel, je to o divácích samotných, o jejich pohodlnosti. V Německu nebo Anglii fanoušci sníh neřeší a na ten fotbal prostě jdou."

Výsledky a návštěvnost 12. kola:

Ml. Boleslav - Brno 1:0 1322
Dukla - Jihlava 2:2 1135
Příbram - Ostrava 2:1 1285
Slovácko - Hr. Králové 1:1 3876
Jablonec - Slavia 0:0 1825
Sparta - Liberec 2:1 7351
Teplice - Olomouc 1:1 2410
Č.Budějovice - Plzeň 0:1 1987

Góly celkem: 15, průměr na zápas: 1,9, letošní průměr: 2,6

Diváci celkem: 21.191, průměr na zápas: 2649, letošní průměr: 4737.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy