Zemřel Josef Masopust. Byl to náš vzor, tvrdí zbylí Chilané

Podívejte se na kariéru Josefa Masopusta ve fotografiích.
Skvělý fotbalista a ještě lepší člověk. Tak nějak by se podle vyprávění pamětníků dal charakterizovat Josef Masopust, první český držitel Zlatého míče, který v pondělí ve věku 84 let odešel do fotbalového nebe.
Za Duklu odkopal spoustu velkých zápasů, však tehdy armádní klub vyhrával jeden ligový titul za druhým a dařilo se mu i na poli mezinárodním. Na začátku 60. let dostala Dukla pozvání na herní turné do New Yorku na Americký pohár. Ten pražský celek naprosto ovládl, neprohrál jediný zápas. Český spisovatel Ota Pavel o tomto úspěchu Dukly napsal Knihu "Dukla mezi mrakodrapy".
V 60. letech byste zřejmě jen obtížně v Evropě hledali lepšího fotbalistu, než byl on. Proto není divu, že v roce 1962 dostal jako první československý fotbalista Zlatý míč pro nejlepšího hráče kontinentu. Poprvé ho také získal hráč, který nebyl útočníkem.
Dařilo se mu totiž i na poli reprezentačním. Mezi léty 1954 - 1966 odehrál v národním dresu 63 mezistátních zápasů. V roce 1960 získal s mužstvem bronz na mistrovství Evropy, o dva roky později dokonce stříbro na světovém šampionátu v Chile.
Foto: ČTK
Sport Jaroslav Pešta Sport, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 29. 6. 2015 13:48
Jeden z nejlepších českých fotbalistů historie zemřel ve věku 84 let. O jeho skonu informoval Český rozhlas.

Praha - Smutná zpráva zasáhla v pondělí dopoledne český fotbal. Ve věku 84 let po dlouhé nemoci skonal první český držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962, legendární Josef Masopust. O jeho úmrtí informoval Český rozhlas.

Podle tiskové zprávy, kterou rozeslal médiím Klub přátel Josefa Masopusta, zemřel v jedenáct hodin dopoledne ve svém dejvickém bytě, uprostřed kruhu svých nejbližších.

Vizitka hodná obdivu

Masopust byl dlouhá léta oporou pražské Dukly a tučným písmem se zapsal do dějin československého, resp. českého fotbalu. V roce 1960 pomohl národnímu mužstvu k třetímu místu na mistrovství Evropy ve Francii a o dva roky později patřil ke klíčovým hráčům stříbrného týmu na světovém šampionátu v Chile.

Za své vynikající výkony byl jako první fotbalista z Československa i celé východní Evropy v roce 1962 oceněn Zlatým míčem, který se uděluje nejlepšímu hráči starého kontinentu. V dresu národního mužstva sehrál v letech 1954 – 1966 celkem 63 zápasů, dvakrát nastoupil  za vybrané mužstvo světa a jednou za vybraný tým Evropy. Závěr své bohaté fotbalové kariéry strávil v Belgii. Je to vizitka hodná obdivu.

Po skončení své hráčské kariéry byl Masopust úspěšný i jako trenér. V roce 1978 dovedl k mistrovskému titulu brněnskou Zbrojovku a v letech 1984 – 1987 vedl národní mužstvo Československa. Úspěšná byla i jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii. V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století.

Smutné vzpomínky "Chilanů“

Z chilských vicemistrů světa zůstalo jen šest žijících pamětníků. Jedním z nich je Václav Mašek, který o Masopustovi mluví v superlativech. "Byl o deset let starší, ale ke mně se choval vždy velice pěkně. Učil jsem se od něj, protože uměl doslova všechno, co zdobí geniálního fotbalistu. Byl skvělý technik i výborný střelec. Úžasná pak byla jeho hlava, která dokázala vymyslet až neuvěřitelné věci. Ty nejlepší vzpomínky mně na něj zůstanou i jako na skvělého člověka. I když jsme byli každý z jiného klubu, tak jsme byli stále ve styku, uměl vždy dobře poradit,“ řekl v pondělí Aktuálně.cz někdejší sparťanský útočník.

Bývalý špičkový brankář Ivo Viktor hrál s Masopustem v týmu Dukly pět let. "Jeho obrovské fotbalové umění dokumentují nejlépe všechna jeho významná ocenění. Díky svému myšlení byl úžasným fotbalistou na úrovni Pelého či Cruyffa. Jsem o 11 let mladší, takže se pro mě stal velkým vzorem, a to doslova ve všem. Byl totiž osobností nejen na hřišti. Na našich cestách dokázal zpěvem či anekdotami pobavit celou výpravu a díky své jazykové znalosti zařídit vše potřebné i na zahraničních zájezdech. Bude mi, a nejen mně,  moc chybět,“ řekl Aktuálně.cz. 

Obdivovali ho i v zahraničí

Josefa Masopusta uznávali a obdivovali i nejvýznamnější světoví fotbalisté. Brazilec Pelé, oceňovaný Masopustem za nejlepšího fotbalistu všech dob, o něm mj. řekl: "Hrál jako Brazilec a choval se, jako by se narodil u nás. S míčem byl opravdu skvělý.“

Jen slova chvály míří na Masopustovu adresu z úst Michela Platiniho, současného šéfa UEFA, který dokonce o víkendu Masopusta na smrtelném loži navštívil. "Narodil jsem se v době, kdy už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor.“

"Velký fotbalista, skvělý člověk, dobrý přítel,“ tvrdil zase legendární Portugalec Eusébio. A ještě Němec Uwe Seeler: "Masopust byl Pelé českého fotbalu. Hrál výborně, střílel i góly, byl to prostě skvělý hráč. Věděl přesně, co má s míčem udělat, a hlavně to vždy udělal správně. Byl to výtečný fotbalista světového formátu, kterého jsem si nesmírně vážil. A velký kamarád.“

Je samozřejmě velké umění vyniknout. Ale ještě cennější je zůstat i přes obrovský věhlas a celosvětovou slávu sám sebou. A takový byl Josef Masopust, čestný sportovec a opravdový rytíř fotbalových trávníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy