Zemřel Josef Masopust. Byl to náš vzor, tvrdí zbylí Chilané

Podívejte se na kariéru Josefa Masopusta ve fotografiích.
Skvělý fotbalista a ještě lepší člověk. Tak nějak by se podle vyprávění pamětníků dal charakterizovat Josef Masopust, první český držitel Zlatého míče, který v pondělí ve věku 84 let odešel do fotbalového nebe.
Za Duklu odkopal spoustu velkých zápasů, však tehdy armádní klub vyhrával jeden ligový titul za druhým a dařilo se mu i na poli mezinárodním. Na začátku 60. let dostala Dukla pozvání na herní turné do New Yorku na Americký pohár. Ten pražský celek naprosto ovládl, neprohrál jediný zápas. Český spisovatel Ota Pavel o tomto úspěchu Dukly napsal Knihu "Dukla mezi mrakodrapy".
V 60. letech byste zřejmě jen obtížně v Evropě hledali lepšího fotbalistu, než byl on. Proto není divu, že v roce 1962 dostal jako první československý fotbalista Zlatý míč pro nejlepšího hráče kontinentu. Poprvé ho také získal hráč, který nebyl útočníkem.
Dařilo se mu totiž i na poli reprezentačním. Mezi léty 1954 - 1966 odehrál v národním dresu 63 mezistátních zápasů. V roce 1960 získal s mužstvem bronz na mistrovství Evropy, o dva roky později dokonce stříbro na světovém šampionátu v Chile.
Foto: ČTK
Sport Jaroslav Pešta Sport, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 29. 6. 2015 13:48
Jeden z nejlepších českých fotbalistů historie zemřel ve věku 84 let. O jeho skonu informoval Český rozhlas.

Praha - Smutná zpráva zasáhla v pondělí dopoledne český fotbal. Ve věku 84 let po dlouhé nemoci skonal první český držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962, legendární Josef Masopust. O jeho úmrtí informoval Český rozhlas.

Podle tiskové zprávy, kterou rozeslal médiím Klub přátel Josefa Masopusta, zemřel v jedenáct hodin dopoledne ve svém dejvickém bytě, uprostřed kruhu svých nejbližších.

Vizitka hodná obdivu

Masopust byl dlouhá léta oporou pražské Dukly a tučným písmem se zapsal do dějin československého, resp. českého fotbalu. V roce 1960 pomohl národnímu mužstvu k třetímu místu na mistrovství Evropy ve Francii a o dva roky později patřil ke klíčovým hráčům stříbrného týmu na světovém šampionátu v Chile.

Za své vynikající výkony byl jako první fotbalista z Československa i celé východní Evropy v roce 1962 oceněn Zlatým míčem, který se uděluje nejlepšímu hráči starého kontinentu. V dresu národního mužstva sehrál v letech 1954 – 1966 celkem 63 zápasů, dvakrát nastoupil  za vybrané mužstvo světa a jednou za vybraný tým Evropy. Závěr své bohaté fotbalové kariéry strávil v Belgii. Je to vizitka hodná obdivu.

Po skončení své hráčské kariéry byl Masopust úspěšný i jako trenér. V roce 1978 dovedl k mistrovskému titulu brněnskou Zbrojovku a v letech 1984 – 1987 vedl národní mužstvo Československa. Úspěšná byla i jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii. V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století.

Smutné vzpomínky "Chilanů“

Z chilských vicemistrů světa zůstalo jen šest žijících pamětníků. Jedním z nich je Václav Mašek, který o Masopustovi mluví v superlativech. "Byl o deset let starší, ale ke mně se choval vždy velice pěkně. Učil jsem se od něj, protože uměl doslova všechno, co zdobí geniálního fotbalistu. Byl skvělý technik i výborný střelec. Úžasná pak byla jeho hlava, která dokázala vymyslet až neuvěřitelné věci. Ty nejlepší vzpomínky mně na něj zůstanou i jako na skvělého člověka. I když jsme byli každý z jiného klubu, tak jsme byli stále ve styku, uměl vždy dobře poradit,“ řekl v pondělí Aktuálně.cz někdejší sparťanský útočník.

Bývalý špičkový brankář Ivo Viktor hrál s Masopustem v týmu Dukly pět let. "Jeho obrovské fotbalové umění dokumentují nejlépe všechna jeho významná ocenění. Díky svému myšlení byl úžasným fotbalistou na úrovni Pelého či Cruyffa. Jsem o 11 let mladší, takže se pro mě stal velkým vzorem, a to doslova ve všem. Byl totiž osobností nejen na hřišti. Na našich cestách dokázal zpěvem či anekdotami pobavit celou výpravu a díky své jazykové znalosti zařídit vše potřebné i na zahraničních zájezdech. Bude mi, a nejen mně,  moc chybět,“ řekl Aktuálně.cz. 

Obdivovali ho i v zahraničí

Josefa Masopusta uznávali a obdivovali i nejvýznamnější světoví fotbalisté. Brazilec Pelé, oceňovaný Masopustem za nejlepšího fotbalistu všech dob, o něm mj. řekl: "Hrál jako Brazilec a choval se, jako by se narodil u nás. S míčem byl opravdu skvělý.“

Jen slova chvály míří na Masopustovu adresu z úst Michela Platiniho, současného šéfa UEFA, který dokonce o víkendu Masopusta na smrtelném loži navštívil. "Narodil jsem se v době, kdy už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor.“

"Velký fotbalista, skvělý člověk, dobrý přítel,“ tvrdil zase legendární Portugalec Eusébio. A ještě Němec Uwe Seeler: "Masopust byl Pelé českého fotbalu. Hrál výborně, střílel i góly, byl to prostě skvělý hráč. Věděl přesně, co má s míčem udělat, a hlavně to vždy udělal správně. Byl to výtečný fotbalista světového formátu, kterého jsem si nesmírně vážil. A velký kamarád.“

Je samozřejmě velké umění vyniknout. Ale ještě cennější je zůstat i přes obrovský věhlas a celosvětovou slávu sám sebou. A takový byl Josef Masopust, čestný sportovec a opravdový rytíř fotbalových trávníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy