Zemřel Josef Masopust. Byl to náš vzor, tvrdí zbylí Chilané

Foto: ČTK
Sport Jaroslav Pešta Sport, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 29. 6. 2015 13:48
Jeden z nejlepších českých fotbalistů historie zemřel ve věku 84 let. O jeho skonu informoval Český rozhlas.

Praha - Smutná zpráva zasáhla v pondělí dopoledne český fotbal. Ve věku 84 let po dlouhé nemoci skonal první český držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962, legendární Josef Masopust. O jeho úmrtí informoval Český rozhlas.

Podle tiskové zprávy, kterou rozeslal médiím Klub přátel Josefa Masopusta, zemřel v jedenáct hodin dopoledne ve svém dejvickém bytě, uprostřed kruhu svých nejbližších.

Vizitka hodná obdivu

Masopust byl dlouhá léta oporou pražské Dukly a tučným písmem se zapsal do dějin československého, resp. českého fotbalu. V roce 1960 pomohl národnímu mužstvu k třetímu místu na mistrovství Evropy ve Francii a o dva roky později patřil ke klíčovým hráčům stříbrného týmu na světovém šampionátu v Chile.

Za své vynikající výkony byl jako první fotbalista z Československa i celé východní Evropy v roce 1962 oceněn Zlatým míčem, který se uděluje nejlepšímu hráči starého kontinentu. V dresu národního mužstva sehrál v letech 1954 – 1966 celkem 63 zápasů, dvakrát nastoupil  za vybrané mužstvo světa a jednou za vybraný tým Evropy. Závěr své bohaté fotbalové kariéry strávil v Belgii. Je to vizitka hodná obdivu.

Po skončení své hráčské kariéry byl Masopust úspěšný i jako trenér. V roce 1978 dovedl k mistrovskému titulu brněnskou Zbrojovku a v letech 1984 – 1987 vedl národní mužstvo Československa. Úspěšná byla i jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii. V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století.

Smutné vzpomínky "Chilanů“

Z chilských vicemistrů světa zůstalo jen šest žijících pamětníků. Jedním z nich je Václav Mašek, který o Masopustovi mluví v superlativech. "Byl o deset let starší, ale ke mně se choval vždy velice pěkně. Učil jsem se od něj, protože uměl doslova všechno, co zdobí geniálního fotbalistu. Byl skvělý technik i výborný střelec. Úžasná pak byla jeho hlava, která dokázala vymyslet až neuvěřitelné věci. Ty nejlepší vzpomínky mně na něj zůstanou i jako na skvělého člověka. I když jsme byli každý z jiného klubu, tak jsme byli stále ve styku, uměl vždy dobře poradit,“ řekl v pondělí Aktuálně.cz někdejší sparťanský útočník.

Bývalý špičkový brankář Ivo Viktor hrál s Masopustem v týmu Dukly pět let. "Jeho obrovské fotbalové umění dokumentují nejlépe všechna jeho významná ocenění. Díky svému myšlení byl úžasným fotbalistou na úrovni Pelého či Cruyffa. Jsem o 11 let mladší, takže se pro mě stal velkým vzorem, a to doslova ve všem. Byl totiž osobností nejen na hřišti. Na našich cestách dokázal zpěvem či anekdotami pobavit celou výpravu a díky své jazykové znalosti zařídit vše potřebné i na zahraničních zájezdech. Bude mi, a nejen mně,  moc chybět,“ řekl Aktuálně.cz. 

Obdivovali ho i v zahraničí

Josefa Masopusta uznávali a obdivovali i nejvýznamnější světoví fotbalisté. Brazilec Pelé, oceňovaný Masopustem za nejlepšího fotbalistu všech dob, o něm mj. řekl: "Hrál jako Brazilec a choval se, jako by se narodil u nás. S míčem byl opravdu skvělý.“

Jen slova chvály míří na Masopustovu adresu z úst Michela Platiniho, současného šéfa UEFA, který dokonce o víkendu Masopusta na smrtelném loži navštívil. "Narodil jsem se v době, kdy už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor.“

"Velký fotbalista, skvělý člověk, dobrý přítel,“ tvrdil zase legendární Portugalec Eusébio. A ještě Němec Uwe Seeler: "Masopust byl Pelé českého fotbalu. Hrál výborně, střílel i góly, byl to prostě skvělý hráč. Věděl přesně, co má s míčem udělat, a hlavně to vždy udělal správně. Byl to výtečný fotbalista světového formátu, kterého jsem si nesmírně vážil. A velký kamarád.“

Je samozřejmě velké umění vyniknout. Ale ještě cennější je zůstat i přes obrovský věhlas a celosvětovou slávu sám sebou. A takový byl Josef Masopust, čestný sportovec a opravdový rytíř fotbalových trávníků.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy