VIDEO Pospěch se poprvé trefil. Stačilo to na remízu Mohuči

16. 2. 2013 20:40
Podívejte se na premiérový gól Zdeňka Pospěcha v německé bundeslize | Video: Sport

Mohuč - Český obránce Zdeněk Pospěch pomohl svou první bundesligovou brankou Mohuči k remíze 2:2 se Schalke.

Jeho tým však přišel o šesté místo v tabulce na úkor Hamburku, kterému pomohl čistým kontem k výhře 1:0 nad Mönchengladbachem při premiérovém startu v tomto ročníku brankář Jaroslav Drobný.

Pospěchova branku na výhru nestačila

Pospěch se zapsal mezi střelce poprvé od příchodu z Kodaně před minulou sezonou.

Pravý bek v 63. minutě naběhl do volného prostoru na pravé straně hřiště, převzal míč od Andrease Ivanschitze a pravačkou zamířil po zemi ke vzdálenější tyči.

Mohuč tak poslal do vedení podruhé v zápase: na úvodní gól Ivanschitze předtím odpověděl Michel Bastos.

Stejný hráč následně odmítl, aby Pospěchova první branka byla i vítěznou a osm minut před koncem znovu srovnal.

Drobný měl premiéru "bez práce"

Hamburku chyběla kvůli zranění břišního svalu brankářská jednička René Adler, a tak si poprvé zachytal Drobný.

Proti Mönchengladbachu, který hrál jen před dvěma dny duel Evropské ligy s Laziem (3:3), však mnoho práce neměl. Hosté si připsali jen jednu střelu na branku.

O vítězi rozhodl z dálky Nizozemec Rafael Van der Vaart a ukončil téměř pět měsíců dlouhé čekání na střelecký úspěch.

První čisté konto Hamburku od začátku prosince sledoval jen z lavičky záložník Petr Jiráček.

Latka byl u výhry Düsseldorfu

Tři body za vítězství 1:0 získal i Düsseldorf se stoperem Martinem Latkou.

Ve třetí minutě sice neproměnil penaltu Dani Schahin, ale o čtvrt hodiny později přece jen poslal domácí do vedení Axel Bellinghausen.

Hostující Fürth od 38. minuty hrál bez vyloučeného Józsefa Vargy a na vyrovnání už nedosáhli.

Sérii tří duelů bez vítězství přerušil výhrou 2:1 nad Augsburgem Leverkusen, v jehož sestavě na rozdíl od posledního utkání v EL chyběl obránce Michal Kadlec.

První gól vítězů vstřelil Stefan Kiessling a posunul se s patnácti góly na první příčku střelecké tabulky, o kterou se dělí s Mariem Mandžukičem z Bayernu.

Dortmund si udržel druhou příčku

Druhou příčku si před Leverkusenem udržel Dortmund. Obhájce titulu se musel obejít bez kanonýra Lewandowského, který byl v minulém duelu s Hamburkem (1:4) po půl hodině vyloučen.

Dnes ho napodobil jeho náhradník Schieber, když dostal druhou žlutou kartu také už v 31. minutě.

V té době však již Borussia vedla 2:0 zásluhou rychlých tref Reuse z osmé a desáté minuty.

Po přestávce německý záložník přidal ještě jednu branku a završil první hattrick od letního příchodu z Mönchengladbachu. Celkově už nastřílel v tomto ročníku jedenáct gólů.

Přestřelku v Brémách vyhrál Freiburg

Ani na lavičce nebyli záložníci hostů Jan Morávek a Milan Petržela a stejně na tom byli i Pavel Kamaš z Freiburgu a Theodor Gebre Selassie z Brém.

Přestřelku jejich týmů zvládl lépe Freiburg a díky triumfu 3:2 uhájil páté místo.

Výsledky:

Brémy - Freiburg 2:3 (39. a 65. Petersen - 36. Kruse, 54. Caligiuri z pen., 71. Ginter), Düsseldorf - Fürth 1:0 (18. Bellinghausen), Hamburk - Mönchengladbach 1:0 (24. Van der Vaart), Leverkusen - Augsburg 2:1 (26. Kiessling, 75. Bender - 88. Mölders), Mohuč - Schalke 2:2 (27. Ivanschitz, 63. Pospěch - 4. a 82. Bastos), Dortmund - Eintracht Frankfurt 3:0 (8., 10. a 65. Reus).

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.